Wielerweekend zet oude traditie voort Het is tijd voor een over-mijn-lijkmentaliteit KUSTMARATHON Jan van der Steeg staat opnieuw aan de start van de Wandelmarathon. Zijn echtgenote Nel slaat een jaartje over. Het ESJ Wielerweekend wordt volgende week zaterdag en zon dag gehouden en is de finale van de nationale topcompetitie voor beloften (tot 23 jaar). Initiatiefne mer is Ronald Apers uit Aarden burg, de oud-voorzitter die ook nu weer de hamer in handen heeft genomen. Apers vond dat ter gelegenheid van het tweehon derdjarig bestaan van Zeeuws- Vlaanderen een wielerwedstrijd moest worden gehouden. Dat von den zijn oud-comitéleden ook. Feit was wel dat heel veel werk moest worden verricht. „Het is op wielergebied een ongekend druk jaar in Zeeland", merkte Apers. „Er waren heel veel evenemen ten, zoals het NK voor de jeugd, de BeNeLadiestour, de Eneco Tour, de Ronde van Zeeland Seaports en de gebruikelijke wed strijden als de Omloop van de Braakman, de Wim Hendrikstro fee en de Juniorendriedaagse. Sponsors stonden niet in de rij, maar dankzij de stichting 200 jaar Zeeuws-Vlaanderen en hoofd sponsor ESJ, een onder meer in Terneuzen gevestigde accoun tants en belastingadviseur, kwam de tweedaagse toch van de grond. Apers had het gisteren tijdens de perspresentatie over de eerste edi tie van het ESJ Wielerweekend, wat suggereerde dat er een ver volg komt. Die ambitie is er, maar de beslissing wordt pas na vol gend weekeinde genomen. Zeker is dat op zaterdag 4 en zon dag 5 oktober de beste beloften van Nederland aan de start staan. Onder hen de Zeeuwen Antwan Tolhoek uit Yerseke (De Jonge Renner), Davy Gunst uit Yerseke (nationale selectie), Elroy Schut uit Clinge en Peter de Braai uit Terneuzen (beiden Arrow Cy cling Team) en twee renners van Middelkamp. Ze krijgen zaterdag een niet al te zware etappe voor de wielen. Zondag is eerst een kor te tijdrit, waarna met een lood zware koers over heel veel kas seien wordt afgesloten. Er zijn 26 teams die bij elkaar zo'n 150 renners op de been brengen. Het Belgische Lotto Belisol is het enige buitenlandse team, maar wel ijzersterk. Dat moet de strijd aankunnen met Nederlandse top- teams als Jo Piels, Metec en het Rabo Developement Team. Het programma. Zaterdag 4 okt Eer ste etappe Sluiskil-Vogelwaarde, 145 km. Zondag 5 okt Tweede etappe, tijdrit Schoondijke-Schoondijke, 5,8 km. Derde etappe: Schoondij ke-Schoondijke 132,3 km. VLISSINGEN - Als je de wereld goed wilt leren kennen, moet je gaan wandelen. Jan en Nel van der Steeg hebben dat advies ruim schoots ter harte genomen. De Vlissingers hebben op vele plek ken op de aardbodem rondgelo pen. Ze mogen zich zelfs Europe an Master Walker en Internatio nal Master Walker noemen. Het betekent niet dat Zeeland niet meer meetelt. Op 5 oktober staat Jan weer aan de start van de wan deltocht van de Kustmarathon. Hij heeft er heel veel zin in. Jan en Nel van der Steeg zijn bei den 69 en wandelen al een jaar of twintig. Het begon ermee dat het bedrijf waar Nel werkte op de fles de twee nooit meer los. „Die eer ste Vierdaagse was wel een beetje spannend", herinnert Nel zich. „Dat je de eerste dag zou halen, wist je wel. Maar zou je dan ge noeg hersteld zijn voor de volgen de dagen?" Het bleek geen pro bleem. In de twintig jaar dat ze samen op pad zijn, hebben ze inmiddels de halve wereld gezien. Sommige evenementen liepen ze jaar in jaar uit, zoals de Vierdaagse en de tweedaagse Marche de l'Armee in het Luxembugse Diekirch. Ande re wandelingen deden Jan en Nel van der Steeg één keer, zoals die in Duitsland, Tsjechië, Oosten rijk, Denemarken, België, Japan, Zuid-Korea, Taiwan, Zwitserland, Spanje, Ierland, Frankrijk, Enge- ging en ze opeens een zee aan vrije tijd had. Dat was ze niet ge wend. Wat moest ze daarmee be ginnen? Nel zag het probleem als een kans. Ze had altijd al willen wandelen en kon er nu samen met Jan mooi aan beginnen. De Nijmeegse Vierdaagse van 1995 zou de eerste serieuze inspanning worden. Er werd hard getraind, het wandelvirus sloeg toe en liet en 5 oktober 2014 land, Nieuw-Zeeland en Austra lië. Die verre buitenlandse tochten kwamen voort uit een lijst die ze aantroffen in het boek van de IML Walking Association, simpel ge zegd de wereldwandelbond. Het zijn goedgekeurde tochten, waar in dus alles goed geregeld is, van de toiletten tot en met het glas jus d'orange na afloop in de kanti ne. Als je genoeg van die wande lingen hebt gedaan, krijg je een ti tel, zoals European Master Walker en International Master Walker. „Veel van die Europese tochten hebben we in de vakanties ge daan", vertelt Jan. „We gaan er met de caravan naartoe. Je loopt in het weekend, kunt doorde weeks doen waar je zin in hebt en loopt dan het weekend erna er gens in een buurland weer een tocht. Dat is een prettig ritme. Je kunt het lang volhouden." Al die buitenlandse tochten heb ber er niet voor gezorgd dat het Zeeuwse wandelplezier minder is geworden. Jan en Nel wandelen twee keer in de week in een groep en in het weekend zijn ze ook vaak op pad. Jan vindt De Manteling, tussen Oostkapelle en Vrouwenpolder, prachtig en ver telt ook vol vuur over parkoersen langs de Domburgse en Veerse Watergang. Als er gasten zijn, maakt hij met hen vaak een tocht over de duinen van Vlissingen naar Zoutelande of Westkapelle. „De meeste mensen vinden het prachtig. Ze vinden het een zwa re tocht, maar zijn ook zwaar on der de indruk." Veertien jaar geleden kwam er plots een eind aan de wandelavon- turen, toen Nel met een bacte- riële infectie terugkwam van een reis langs de Zijderoute, door Paki stan en China. Dat virus ging wel weg, maar liet een bijzondere vorm van reuma achter. Nel belandde in een rolstoel. Lo pen ging nauwelijks, wandelen helemaal niet. Uiteindelijk werd duidelijk hoe de ziekte kon wor den aangepakt en trad er herstel in. Desondanks duurde het alles bij elkaar bijna acht jaar voordat de Vlissingse weer goed op de been was. „Ik wilde natuurlijk helemaal be- Dat Kenny Verhoene na de verlies- partijen tegen HHC Hardenberg (5-0) en Excelsior Maassluis (2-3) weer met poppetjes gaat schuiven is al duidelijk. Zo kreeg Mattis Per- soons donderdagavond te horen dat hij zich vandaag bij het twee de elftal moet melden. De spits was zaterdag tegen Excelsior Maas sluis nog basisspeler. Gert-Jan van Leiden, die een week geleden met Hoek 2 van De Meeuwen 2 won, stapt vandaag wel in de bus en lijkt veel kans te hebben om in de basis te starten. Kyle Doesburg hoopt ook weer eens tot de eerste elf te horen. De snelle en sterke aanvaller was in de openingswedstrijd tegen Capel- le (0-1-verlies) basisspeler, maar moest het sindsdien met vier in valbeurten doen. „Ik vind dat ik al tijd moet spelen", zegt Doesburg. „Dat vindt toch iedere voetballer? En als je dat niet vindt, dan klopt er toch iets niet? De trainer kiest voor een systeem en als volgens hem een ander daarin beter tot zijn recht komt, kan ik weinig zeg gen. Of ik een vervelende speler ben voor een trainer als ik niet speel? Nee, ik ben geen moeilijke jongen." Doesburg viel drie weken geleden tegen IJsselmeervogels na een uur spelen in en was er mede verant woordelijk voor dat Hoek nog een punt (2-2) overhield aan het thuis duel. „Het was een teamprestatie waar ik een bijdrage aan leverde. In de laatste minuut miste ik een grote kans op de winnende. Dat hoort er ook bij. Als ik inval, moet ik laten zien dat ik in de basis thuis hoor." Volgens Doesburg is de sfeer on danks twee nederlagen op rij nog steeds goed. „Iedereen is ervan overtuigd dat we het niveau van de topklasse aankunnen. We moe ten alleen scherper worden en blijven. Vooral in de eerste helft. Zaterdag stonden we halverwege met 2-0 achter. Dan moet je weer in de achtervolging en dat is vaak een moeilijk verhaal." De opdracht is volgens Doesburg simpel. „In de eerste helft moeten we de basis leggen voor een goed resultaat, in de tweede helft moe ten we het verschil maken. Dat heeft vaak met concentratie en mentaliteit te maken. Ik vind dat we volwassener moeten gaan voet ballen. Een over-mijn-lijkmentali teit laten zien, anders redden we het niet." En voetballen zoals twee weken geleden in en tegen Hardenberg, dat is helemaal uit den boze. „Daar kwamen we met 5-0 nog goed weg", weet Doesburg. De spits benadrukt dat Hoek niet open en bloot mag spelen. „In uit wedstrijden mogen we best wel behoudend spelen. Laat de thuis ploeg het spel maar maken. Als ie dereen bij ons vanuit zijn positie en taak speelt zijn we echt wel moeilijk te verslaan en kunnen we zelf ook genoeg creëren." Ibrahim Eryürük, Thomas van Renterghem en Mathieu Voet mel- den zich vandaag samen met Mat tis Persoons bij het tweede. Van de 21 spelers tellende selectie is al leen doelman Mitchell Braafhart op dit moment niet fit. Leden van het organisatiecomité, bekijken de historie van het Wielerweek end. Vlnr Edwin van Immerseel, Danny Moens, Ronald Apers, Freddy Scheele en hoofdsponsor Art van der Staal, foto Edwin van 't Westeinde door Koen de Vries TERNEUZEN - In Zeeuws-Vlaande- ren wordt een oude wielertraditie in ere hersteld. Met de terugkeer van het ESJ Wielerweekend wordt een vervolg gegeven aan de meer daagse wielerwedstrijd die in 1964 werd opgestart als de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen, daarna in al lerlei variaties werd voortgezet en in 2007 als het OZ Wielerweekend een plotselinge dood stierf. Jan en Nel zagen al veel van wereld door Koen de Vries door Barry van der Hooft TERNEUZEN - Na twee nederlagen op rij is Hoek toe aan een positief resultaat. Niet alleen om aanslui ting te houden met de midden moot, maar ook om nog eens de bevestiging te krijgen dat de ploeg het niveau van de topklasse aan kan. Wat dat betreft is het duel van vanmiddag een echte test. GVW greep in mei in een beslis singsduel met Spakenburg naast het kampioenschap en behoort dit seizoen weer tot de productiefste ploegen. Mattis Persoons meldt zich vandaag bij het tweede. De spits was vorige week nog basisspeler bij Hoek Kyle Doesburg hoopt tegen GVW weer eens in de basis te starten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46