Nu al meer vluchtelingen dan in heel 2013 Poetin: Russisch internet loskoppelen van de wereld IN HET NIEUWS 3 Urk boycot verkoop 'zegels voor Harnas' Zes boeken in de race voor AKO-prijs 'Q-L&sÈÏï-m '.'J&ZmZs** Dat blijkt uit cijfers die staatsse cretaris Fred Teeven (Veiligheid en Justitie, WD) aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Tot eind augustus vroegen 5889 Syriërs asiel aan. Hun aantal stijgt nog el ke maand. De meeste van hen krijgen een voorlopige verblijfsvergunning. Daarnaast heeft Nederland zelf nog 250 Syrische vluchtelingen uitgenodigd om hierheen te ko men. De Syriërs zorgen voor een derde van het aantal (eerste) asielaanvra gen in Nederland. Tot augustus hebben 16.518 mensen asiel aange vraagd. In heel 2013 waren dat er iets meer dan 14.000. De grote toestroom van Eritreeërs naar Nederland is gestopt. In au gustus vroegen nog 76 Eritreeërs hier asiel aan. In mei waren dat er nog ruim 1.800. Teeven luidde toen de alarmbel. Premier Mark Rutte sprak van een toestroom 'die de samenle ving zou kunnen ontwrichten'. Daarop werd de grensbewaking opgevoerd en jacht gemaakt op de mensensmokkelaars die de Eritreeërs naar Nederland lood sten. De Eritreeërs reizen nu vooral naar Denemarken. Als zij daar een verblijfsvergunning krijgen, mogen ze overigens alsnog vrij door een deel van de EU reizen. Het aantal gevluchte Eritreeërs dat naar Europa komt, lijkt niet af te nemen. Opvallend is het stijgende aantal herhaalde asielverzoeken van al in Nederland verblijvende maar eerder afgewezen Irakezen. Door de opkomst van IS in hun land, vragen zij nogmaals asiel aan. Ook het aantal staatloze vluchte lingen neemt toe. Teeven zei in mei nog te vrezen dat er aan het eind van 2014 'mis schien wel 65.000 asielzoekers in Nederland zouden zijn'. Het Cen traal orgaan Opvang Asielzoekers meldt per 1 september 20.477 vluchtelingen in opvang te heb ben. Dat zijn er wel duizenden meer dan de laatste jaren. Het huisvesten blijft een pro bleem. In verschillende steden worden leegstaande gevangenis sen omgebouwd tot asielzoekers centra. In Zwolle kwam gisteren de eerste groep vluchtelingen aan in de aangepaste IJsselhallen. URK - De gemeente Urk boycot dit jaar de actie van stichting Kinder postzegels Nederland. De gemeen teraad schaarde zich donderdaga vond achter een motie van de plaatselijke partij Hart voor Urk, die stelt dat met de opbrengst van kinderpostzegels indirect de Pales tijnse terreurbeweging Harnas wordt gefinancierd. Zo steunt Kinderpostzegels de or ganisatie The Holy Land Trust, die volgens Hart voor Urk op zijn beurt 'anti-Israëlische projecten betaalt'. Ook het Urker college staat achter de oproep. Volgens stichting Kinderpostze gels Nederland is het 'absoluut niet waar' dat er indirect geld gaat naar Hamas. The Holy Land Trust geeft onder meer trainingen in 'geweldloze communicatie'. Zo'n training is ooit ook gegeven aan Hamasleden 'in de hoop dat zij bijdragen aan een geweldloze op lossing'. Overigens wordt deze training niet gesteund met de op brengsten van kinderpostzegels, een muziekproject voor getrauma tiseerde kinderen wél, benadrukt de stichting. Motie-indiener Jan Koffeman van Hart voor Urk: „Heel Urk staat achter het volk Israëls." AMSTERDAM - Zes boeken zijn nog in de race om de AKO Literatuur prijs te winnen. Op de lijst geno mineerden staan Wessel te Gus- sinklo Zeer helder licht), Stefan Hertmans Oorlog en terpentijn), Guus Kuijer (De Bijbel voor ongelo vigen 2), Tom Lanoye Gelukkige slaven), K. Schippers Voor jou) en Frank Westerman StikvalleiDat heeft de jury, onder leiding van Job Cohen, gisteravond gemeld. Op 13 november wordt de win naar bekendgemaakt. De schrijver van het winnende boek krijgt 50.000 euro en een beeld van Eugène Peters. Vorig jaar ging de prijs naar Joke van Leeuwen voor haar boek Feest van het begin. Eerdere winnaars zijn o.a. J. Bern- lef, Connie Palmen, A.F.Th. van der Heijden en Arnon Grunberg. Volgens Poetins woordvoerder Dmitri Peskov gaat het niet om een definitieve afsluiting, maar moet Rusland maatregelen ne men tegen het 'onvoorspelbare ge drag van de Europese Unie en de Verenigde Staten'. Anonieme bronnen in de Russi sche IT-wereld vertelden de za kenkrant Vedomosti dat het Kremlin een slot wil (kunnen) zetten op het wereldwijde web in tijden van oorlog en sociale on rust. Volgens het dagblad verordon neerde het ministerie van Media en Communicatie afgelopen zo mer al een onderzoek naar de vei ligheid en stabiliteit van het Rus sische internet. Dat bleek kwets baar voor invloeden en aanvallen uit het buitenland. Ongetwijfeld zal ook de opstand in Oekraïne tegen de in februari verdreven ex-president Viktor Ja- noekovitsj een belangrijke rol heb ben gespeeld. Voor veel Kremlingezinde Russen staat vast dat de revolte op het Plein van de Onafhankelijkheid in Kiev door de VS werd aange stuurd. Het internet zou daarbij een belangrijke rol hebben ver vuld. Dat Poetin soortgelijke deining in eigen land verwacht, is niet waar schijnlijk. Hij geniet nu nog hoge populariteitscijfers, mede vanwe ge de annexatie van de Krim afge lopen voorjaar. Maar analisten verwachten dat die score aan het eind van het jaar Vroeger ging het erom staatszaken af te schermen zal afnemen, mede onder invloed van de westerse sancties tegen Rusland. Internet- en veiligheids expert Andrej Soldatov stelt dat het Russische internet bij uitstek geschikt is om te blokkeren. „Rus land heeft maar een paar 'schakel stations' voor internet met het buitenland. En allemaal worden ze bemand door uitvoerders die dicht tegen het Kremlin aanschur ken." De analist wijst op de voortschrij dende inperking van het Russi sche internet. „Vroeger ging het erom staatsza ken af te schermen, straks kan wellicht het hele land van inter net worden afgesloten." Bovendien is Moskou er volgens Soldatov mogelijk op uit ook de toekenning van domeinnamen in eigen hand te nemen. Nu gebeurt dat nog door een redelijk onafhan kelijke organisatie. Eerder nam het Russische parle ment al wetten aan die de vrij heid op het internet beperken. Zo kan de openbaar aanklager zon der tussenkomst van de rechter websites blokkeren als die 'extre mistische boodschappen' zouden bevatten. Ook moeten bloggers met meer dan drieduizend lezers per dag zich als officieel medium laten re gistreren. Daardoor zijn ze gedwongen hun identiteit prijs te geven en moe ten ze alle informatie op waar heid testen, ook de reacties van hun lezers. ZATERDAG 27 SEPTEMBER 2014 'foute' Syriërs *-.z^itvsm Vierhonderd Syrische vluchtelingen worden tijdelijk in de Zwolse IJsselhallen opgevangen. Gisteren kwam een eerste kleine groep aan. foto Frans Paalman/HH DEN HAAG - Er hebben zich in de eerste acht maanden van 2014 al meer asielzoekers in Nederland ge meld dan in heel 2013. Vooral het aantal Syriërs dat naar Nederland vlucht, blijft groot. door onze correspondent Joost Bosman MOSKOU - Dat de Russische presi dent Vladimir Poetin een broertje dood heeft aan het internet, was bekend. Maar deze week vergader de hij met de Russische veiligheids raad over een wel héél vergaand voorstel: het (tijdelijke) loskoppe len van Rusland van het wereldwij de internet. Internetexpert Andrej Soldatov

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3