Jack Dingenouts ZEELAND 39 Roosendaal 1953 t Terneuzen 2011 in liefdevolle herinnering Jack Dingenouts vocht altijd voor het geluk van zijn gezin. 2010. Opeens kwam het uit de lucht vallen, darmkanker. Een loodzwaar bericht, maar de vooruitzichten op genezing waren goed. Toch liep het anders. Na een operatie met zware complicaties in het Terneuzense zie kenhuis, belandde hij in het Universitair Ziekenhuis Gent, meer dood dan levend. Bijna alle vitale functies waren uitgevallen en de kans op overleven was zeer klein. Als door een wonder heeft hij, mede door de fantastische artsen in Gent, deze periode overleefd. Na een maand in kunstmatige co ma en een totale periode van drie maan den in Gent, kwam hij uit het ziekenhuis. De schade was echter groot. Mijn vader was nierpatiënt geworden en in die drie maanden had de kanker vrij spel in zijn lichaam. Zijn laatste levensjaar was dan ook verschrikkelijk. Op zijn sterfdag was er van zijn normale gewicht van 86 kilo, nog slechts 51 kilo over. Hij is slechts 58 jaar ge worden. De pijn, dat mijn vader de partners en eventuele kinderen van mij en mijn zus sen nooit zal kennen, is erg groot. Het ge mis is nog iedere dag voelbaar. Gelukkig wonen we als gezin nog steeds dichtbij el kaar en zien we elkaar heel vaak. Het gaat goed met ons. Gelukkig maar, want ons ge luk dat is waar mijn vader altijd voor ge vochten heeft. Eigenlijk is de pijn van zijn gemis vaak te sterk om te voelen, als ik naar mezelf kijk. Zijn liefde uitte zich nooit in woorden, maar was o zo voelbaar. Nog steeds koester ik daarom ook de herin nering aan zijn laatste zin, over een grasmaaier. De pijn van een bewust af scheid zou simpelweg niet te dragen ge weest zijn. Zelf voetbalde ik ook jaren met tussenpo zen bij W Terneuzense Boys, de club van mijn vader. Zeker niet met hetzelfde ta lent, maar met minstens zoveel plezier. Heel vaak kwam mijn vader even kijken, zelfs toen hij het fysiek eigenlijk niet meer aan kon. Nooit zal ik vergeten dat hij, zelfs vlak voor zijn overlijden, met mijn moeder in de auto zat te kijken, geparkeerd tussen twee velden. Des te mooier vond ik het dat ik, vier da gen voor zijn overlijden, een penalty mocht nemen. Ik scoorde, wat als een soort eerbetoon aan mijn vader voelde. Drie da gen na zijn overlijden werd er weer gevoet bald bij de Boys. De vlaggen hingen er half stok en er werd op alle velden ter ere van mijn vader een minuut stilte gehouden. Wederom mocht ik een penalty nemen, een geste van mijn teamgenoten. Ik legde de bal op de stip, nam een korte aanloop en schoot de bal vervolgens huizenhoog over. Richting de hemel. Alsof het zo bedoeld was. Kijk eens, een grasmaaier die zelf het gras afrijdt. Dat is iets voor jou!" Dit was de laatste zin die mijn vader bewust tegen me heeft gezegd. Je zou zeggen, een onbedui dende zin. Toch had ik geen mooiere zin kunnen wensen dan deze. Mijn vader, Jack Dingenouts, was al lange tijd ziek. Zo'n vier maanden voor zijn over lijden, op 22 september 2011, kregen we het vernietigende bericht dat er geen hoop op genezing meer was. De kanker ging het winnen. Vlak voor zijn overlijden, vertelde mijn vader mij dat hij bang was. „Ik weet dat ik dood ga, maar niemand kan me ver tellen hoe dat zal zijn. En wat gebeurt er daarna met me?" Eigenlijk is dit een van de weinige keren, dat ik mijn vader over zichzelf heb horen praten. Mijn hele bewuste leven heb ik niet anders geweten dan dat hij alles, maar dan ook alles, in het teken stelde van zijn gezin. De oudste van het gezin ben ik zelf, geboren in 1984. Drie jaar later kwam daar een tweeling bij, Leontine en Stephanie. Ik spreek voor ons alledrie als ik zeg dat we een prachtige jeugd hebben gehad. Mijn va der sprak het zelden uit, maar hij was erg trots op zijn kinderen. Nooit legde hij ons druk op om te moeten presteren op school of sportveld. Zolang we maar ons best de den en gelukkig waren, dat was het belang rijkste. In 1953 is mijn vader geboren in Roosen daal, als 'nakomertje' in een gezin van vier kinderen. In 1962 kreeg mijn opa werk bij Philips, in Terneuzen. Het hele gezin, op oudste zus Tilly na, belandde zodoende in Terneuzen. Al snel ging mijn vader voetbal len, zijn grote hobby. Zo kwam hij terecht bij W Terneuzense Boys, de club die hij nooit meer zou verlaten. Zelf heb ik mijn vader alleen in het vijfde team zien voetbal len, toen hij al in de veertig was. Van veel mensen in onze omgeving hoorde ik dat hij een erg goede voetballer was. Jarenlang speelde hij in het eerste van Terneuzense Boys. Op een bepaald punt kreeg hij de kans om een contract bij NEC Nijmegen te tekenen. Ondanks de prachtige uitdaging besloot hij het niet te doen. Hij besloot zijn maat schappelijke carrière voorrang te geven, met het oog op de toekomst. Tijdens de HBS op het Petrus Hondius in Terneuzen leerde mijn vader mijn moeder kennen, Monique. Vanaf dat moment (1969) zijn ze eigenlijk nooit meer uit elkaar gegaan. Ze waren onafscheidelijk. In 1978 zijn mijn ouders getrouwd. De liefde voor elkaar zat en zit erg diep. Na het afronden van de HBS is mijn vader vrijwel direct gaan werken. Ik kan niet an ders zeggen dan dat hij een heel mooie car rière heeft gehad. Toch bleef het altijd aan hem knagen, dat hij nooit is gaan studeren. Des te trotser was hij toen mijn zussen en ikzelf onze studies afrondden. Nog altijd ben ik erg dankbaar voor de kansen die mijn ouders ons gegeven hebben om te gaan studeren, want makkelijk was het vast en zeker niet altijd voor ze. In 2001 raakte mijn vader zijn baan kwijt. Vervolgens zag hij zich genoodzaakt een baan in het zuiden van Duitsland aan te ne men. Een jaar lang woonde hij daar alleen, in een appartement. Ieder weekend legde hij achthonderd kilometer heen en terug af om even bij het gezin te kunnen zijn. Zelf was ik in die tijd zeventien jaar en zat in de eindexamenklas. Natuurlijk is het lo gisch dat je in de puberteit wat meer op je zelf gericht bent. Toch voel ik me nu nog een beetje schuldig tegenover mijn pa, om dat ik deze zware periode voor hem waar schijnlijk heb onderschat. Ziek was mijn vader bijna nooit, tot april In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. ZATERDAG 27 SEPTEMBER 2014 Papa, het gaat goed met ons Hebt u ook mooie herinneringen aan een dier bare, die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in onze ru briek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118 - 434003, chefnieuws@pzc.nl door Bas Dingenouts ■Jack en Monique genietend op vakantie, foto's archief familie Dingenouts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39