Wegwijzer tijdelijk dicht Dialect STREEKTAAL 38 CULTUUR 'Kunst Natuurlijk' is het thema van de Kinderkunstweek 2015. Het concept wordt binnenkort landelijk gepresenteerd. van het Ideeënboek. Bovendien hoort er een speciaal kunstwerk, bij. De kinderen kunnen dat ver werven door middel van een kunstbon waarop ze vier stickers moeten plakken. Per activiteit ver dienen ze een sticker. Met een vol le kaart en betaling van 10 euro worden ze eigenaar van het kunst werk. Dit keer wordt dat gemaakt door de jonge Zeeuwse kunstena res Maart je Korstanje. „Zij werkt specifiek met organische materia len en dat past heel goed bij 'Kunst Natuurlijk', het thema van de Kinderkunstweek in 2015", zegt directeur Kathrin Ginsberg van het CBK. De stickers worden verzameld met bijvoorbeeld een bezoek aan galerie of museum, maar ook met het vervullen van opdrachten via de website. Twee activiteiten dienen binnen school tijd en twee daar buiten te wor den uitgevoerd. Eerdere thema's waren: Beweging, Licht en Archi tectuur in de Kunst. Het aantal deelnemende scholen is in de loop van de jaren gegroeid. „We begonnen met 27, daarna 58 en vo rig jaar 63, maar dat zouden er na tuurlijk nog veel meer kunnen worden", zegt Louws. Hij beseft heel goed dat scholen met veel aanbod worden geconfronteerd, maar de Kinderkunstweek onder- Het doel is een culturele brug te slaan tussen Zeeland en België. Daarom is er plaats voor zowel het Zeeuws Orkest als het Natio naal Orkest van België. De Zeeuw en brengen een echt klassiek pro gramma met onder meer het mooie concert voor viool en alt viool van Mozart en de Belgen on derstrepen de grote liefde van ve le Nederlanders voor Mahler en spelen zijn vijfde symfonie. Het programma van 2014 is terug gebracht naar acht concerten. De locaties zijn verdeeld over de drie gemeenten. De helft van de con certen wordt verzorgd door orkes ten. Verder zijn er twee recitals met kamermuziek en twee barok- uitvoeringen. Speciaal is de vocale uitvoering van de Goldbergvaria- ties van Bach. Vocaal ensemble PA'dam zingt deze variaties met een summiere begeleiding en Vin cent Bijlo speelt de rol van Bach. Dit concert in de Sint Baafs in Aar denburg past prima in het streven van het Bachcomité om Aarden burg als Bachstad op de kaart te zetten. In IJzendijke zingen twee koren, vier solisten het oratorium The Messiah van Handel. Een po pulair werk en algemeen bekend. scheidt zich daar volgens hem toch wel in. „Bovendien is het heel goedkoop voor de scholen. Voor slechts 50 euro krijgen ze de Ideeënboeken en materiaal voor 50 leerlingen." De Kinderkunst week is sinds kort een stichting. De ambitie het project landelijk uit te dragen leeft vanaf het be gin, maar gaat nu binnenkort echt gestalte krijgen. Op basis van drie jaar ervaring hielden Louws en ambassadeur Tom Brandenbarg een presentatie voor het Landelijk Kennisinstituut Cultuureducatie en Amateurkunst (LKCA). Toen kwam de uitnodiging op 18 no vember in het Rijksmuseum in Amsterdam een workshop te ge ven voor instellingen die het con cept verder kunnen uitdragen. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Thea ter De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland is tot januari geslo ten. De eigenaren Arnout Schop en Trudi Warns hebben dit be sluit wegens persoonlijke omstan digheden moeten nemen. „Theater De Wegwijzer is een klein theater en daardoor ook kwetsbaar. Dat overkomt ons nu. Om persoonlijke redenen hebben we moeten besluiten een pas op de plaats te maken en de voorstel lingen tot januari te annuleren", melden zij op de website van hun kleine theater. Zij betreuren het uiteraard zeer dat de komende maanden heel veel mooie voorstellingen zowel aan het publiek als aan henzelf voorbij zullen gaan. Op dit mo ment hebben zij echter geen ande re keuze. Schop en Warns hopen hun trouwe bezoekers begin de cember het programma voor het resterende deel van het seizoen van januari tot en met juni te kun nen toesturen. Centrum voor Beeldende Kunst (CBK), Het Zeeuws Museum, de Zeeuwse Bibliotheek, Scoop, de- Centra voor Kunsteducatie en ga leries. „Het is mooi dat het zo breed gedragen wordt. Bovendien garandeert die samenwerking de professionele kwaliteit van het aanbod", benadrukt Louws. Hij heeft met de Kinderkunstweek duidelijk iets heel anders voor ogen dan 'gezellig knutselwerk'. Kinderen tussen 4 en 12 jaar zijn de doelgroep. Alle Zeeuwse scho len in het regulier en speciaal ba sisonderwijs kregen deze week de nieuwsbrief over de Kinderkunst week 2015. Die wordt gehouden van 8 tot en met 19 april, maar vroegtijdig inschrijven is van be lang onder meer voor de oplage MIDDELBURG - Kinderen moet je al op jonge leeftijd met moderne beeldende kunst laten kennisma ken. Niet hap/snap, maar op een structurele, verdiepende wijze. Vanuit die overtuiging maakt pro jectleider John Louws zich al vier jaar sterk voor de Kinderkunst week. Hij doet dat niet alleen. Zo weet Louws Mar ja Geerse naast zich voor het maken van het jaar lijkse Ideeënboek vol mooie be schrijvingen, opdrachten en prak tische handleidingen voor het uit werken van thema's. De editie 2015 maakt Geerse samen met Jaap Clement van Scoop. De orga nisatie van de Kinderkunstweek werkt nauw samen met o.m. het Een Stuitje elee kö je in de PZC wat leze over de streektaelschrievers Engel uut Zuud-Beveland, Frans uut Walcheren in Rinus uut Zeêuws-Vlaanderen. Rinus ei mien evrohe om d'r bie te kommen in van 't trio 'n kwartet te maeken. Da's aomè eihebelang, want om aalke drie weken 'n column te schrieven in dialect is gin kattepis. Dat is best wè zwaer. 't 'Oor wat minder zwaer a je mit z'n vieren bin. Ma dat eit'n nie zö gezeid, ie miek d'r van dat 'r dan ok 's wat Schouws in de krante zou komme. Dat vind'ik ok eêl belangriek, want, zö zaahe wulder ier, de Schouwse taele is de mooiste van aolemaele. Dust ik 'jao' ezeid. Noe mot ik van de PZC in dit eêste stikje wat over m'n eihe vertaale. Dat is eêl moelijk, want dan mot ik glieke bekenne dat ik ier eêmae nie vandaene komme. In jao, bie vee maansen is 't noe eêmae zö: a je ier bin gebore in vö dat je kon praete bin ver'uusd naer bute de previnsie dan bluuf je 'n Zeêuw in a je ier nie bin gebore, ma eêl lank ier woont in vee Zeêuws praet dan bin je 't nie. Ik komme uut Nijmegen, dee daer a stikjes schrieve in 't Nim- weegs taeltje, in 'oörde as de femiel- je kwam lezeere Westfries van vao- ders kant in Achter'oeks van moe ders kant. Dust je behriep wè, ik vee in dialect ezete. Misschien dat ik daedü zövee belangstellieng vö de streektael Ik wone noe a bienae zestig jaer op Renisse in d'r ok eêne van 't durp etrouwd. 'n Echte Renessanse dust. Saeme mit mien vrouwe è'k 'n boek eschreve: Strao in aore ver'ae- len. Dit is gin reclame, want je kan 't boek allank a nie mï koape. Me bin aolebeie ok lid van de Zeêuwse Vereênehienge vö Dialectonder zoek. Dit is wè reclame. Want die vereênehienge kan nog best wè le den gebruke. Me bin ok aolebeie lid van 't Schouws Cabaret Kanfooi. Dae schrief ik de versjes in de tek sten vö. Vuuftien jaer elee ze mien evrohe om columns te schrieven in Ons Ei land Schouwen-Duiveland. Sint dat ik daemee behonne bin de raedsleden in wet'ouwers gin rustig leven mï, want z'ore kritisch evolgd. In nae nieuwjaer ore de vrouwe in ikke aalk jaer dü ver- scheie durpsraeden evrohe om 't eêle ofheloape jaer nog 's goed te bekieken. 't Klienk raor, ma de vrouwe in ik ke bin't nie aoltied seêns over be- paelde woorden of uutdrukkien- gen. Zie ei naemelijk Zurrikzeêse ouwers in ik eêl goed geluusterd naer 'n ouwe Renissese vrouwe, Jannekee genaemd. Jao, dialect luustert nauw! De West'oek van Schouwen is gin Zurrikzeê. Ma vö aole zeker'eid laet ik aole columns eêst dü de vrouwe leze. As t'r dan nog fouten in zitte is 't eur schuld, weet je. De aore drie streektaelschrievers bin 'n bitje somber over 't dialect, 't Gaet'r uut, zaahe ze. De kinders luustere aoltied nae de radio in nie mï naer d'ouwers. Dat leste doe ze trouwes toch a weinig tehenwoor- dig. Ik 'ope dat 't za meevaole. Ik gebru ke in mien columns 't liefste ouwe woorden in uutdrukkiengen, zö-as ik ze g'oörd van Jannekee. Dan bluuft 't ok op die meniere nog 'n bitje bewaerd. In as 't immertjes kan mot 'r gelachen ore! THEM. Volwassen kunst SaSSTw" ook voor kinderen I Ton Koopman in 2012 met zijn Amsterdam Baroque Orchestra in Hulst door Jeanette Vergouwen TERNEUZEN - Het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen van 3 tot en met 18 oktober sluit zich aan bij het thema 'Verbinden' van de vie ring 200 jaar Zeeland. Muzikaal wil het festival verbanden leggen. Meer info www.festival-zvl.nl door Ali Pankow Poster Kinderkunstweek 2015 ontworpen door vormgever Martien Luteijn DE VIERDE door Henk Blom Voor de gesproken rubriek zie www.pzc.nl/streektaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38