kilometer racen op zonne-energie Zesduizend Kartbaan Rilland terug op agenda "fü WALCHEREN 35 Toneelstuk over oktober 1944 op IWitter Afslag N62 's-Heerenhoek afgesloten Dagelijks nemen drie fictieve per sonages de volgers op Twitter mee terug naar oktober 1944, een maand waarin Walcheren toneel was van verwoestende bombarde menten en ook vrijwel volledig ten prooi viel aan de binnenstro mende zee. De personages zijn een Zeeuw (kantonnier bij het polderschap uit Meliskerke), een gemoedelijke Duitse soldaat en een verbeten Engelse oorlogsvlie ger. De drie communiceren met elkaar via tweets die door ieder een zijn te volgen. Elk vanuit hun eigen perspectief vertellen zij over de dagelijkse situatie alsof Twitter al bestond. De teksten zijn geschreven door oud-journalist Cees Maas, tegen woordig woonachtig in het stadje Veere. Het museum wil er op ei gentijdse wijze mee vertellen hoe het de mensen op Walcheren des tijds verging. Het toneelstuk wordt vanaf 1 okto ber dagelijks begeleid op de websi te van het museum, www.iojaar- polderhuis.nl. Daar staat ook hoe het stuk kan worden gevolgd. Al veertien jaar doet een team van de TU in Delft mee aan zon- ne-auto races in Australië. Dit jaar rijden ze voor het eerst door Zuid-Afrika. Mark Hupkens is sinds eind augustus in Zuid-Afri ka om de race voor te bereiden. „We hebben eerst de hele route af gelegd, in omgekeerde volgorde. Het is een geweldig mooie route, de wegen zijn fantastisch en het landschap... er zijn duinen zo hoog, daar verdwijnen die in Vlis singen bij in het niet. En we heb ben walvissen gezien." Van de zeven keer dat een TU-team in Australië reed, kwam het vijf keer met de titel naar huis. In Zuid-Afrika doet het team voor het eerst mee. „Om de concurrentie voor te blijven", ver telt Hupkens. „Dat klinkt mis schien raar, maar we merken dat het niveau van de andere teams toeneemt, bovendien willen we zelf ook graag innoveren." Hupkens deed in 2011 eindexa men vwo aan de CSW in Middel burg. Hij koos voor technische be stuurskunde, een combinatie van management en techniek. „Nu heb ik mijn studie even stop ge zet. Voor dit project krijg ik geen studiepunten. En ik krijg er ook niet voor betaald. Ik doe het puur omdat het ontzettend gaaf is om te doen en omdat ik er zoveel van leer in de praktijk." Hij stapt zelf niet achter het stuur. „Ik ben te lang voor de Nu- na. De auto is heel erg klein. We hebben drie coureurs, die om de beurt rijden. We hebben alle voor zieningen bij de hand. De hele ra- De Nuna gaat nu zo hard, dat we hem met een gewone auto niet kunnen bijhouden ce rijden we met zes auto's in een konvooi, om ervoor te zorgen dat alles veilig verloopt. Het zonnetje schijnt hier heerlijk, dus dat wordt fantastisch. En de auto werkt ook top." De laatste dagen knutselen de teamleden aan de raceauto, op een hele bijzondere locatie: ze mo gen de parkeerkelder van de Ne derlandse ambassade in Pretoria als knutselgarage gebruiken. „Omdat de auto speciaal is ge bouwd voor de race in Australië moesten we hem ombouwen. In Australië zijn hele lange wegen, al lemaal vlak. Hier zijn meer ber gen en hebben de wegen meer bochten. We moesten de auto meer koppel geven. Hij trekt nu zo hard op dat we moeite hebben om hem met een gewone auto bij te houden." 'S-HEERENHOEK - De afslag van de Sloeweg naar de Stoofweg in 's-Heerenhoek is van vrijdag 3 ok tober (19.00 uur) tot en met maan dag 6 oktober (06.00 uur) geslo ten voor het verkeer. Dit komt door de werkzaamhe den aan de verdubbeling van de Sloeweg (N62). Verkeer wordt ge adviseerd de gele borden te vol gen. De werkzaamheden bestaan uit het verleggen van een stalen gasleiding door de Nederlandse Gasunie. Naast de weekendafsluiting is het (brom)fïetspad vanuit 's-Heeren hoek naar Lewedorp en omge keerd van woensdag 1 oktober (07.00 uur) tot maandag 6 okto ber (06.00 uur) afgesloten. huishouding nodig? Naast de Christenunie zijn ook de andere oppositiepartijen, PvdA en Leefbaar Reimerswaal, verbol gen over het feit dat het college van burgemeester en wethouders de stekker uit het project heeft ge trokken zonder daarbij de ge meenteraad te raadplegen. „Als ge meenteraad worden we wel bijge praat over drie bomen die moeten worden gekapt, maar niet over iets belangrijks als dit", stelt Sjaco van Damme (CU). Hij vindt dat zowel in het proces zelf als in de beantwoording op vragen daar over de gemeenteraad absoluut niet serieus wordt genomen. De plannen waren na een voorbe reidingstraject van maar liefst vijf tien jaar begin dit jaar in een ver gevorderd stadium beland. De ver- keersontsluiting en met name de verbreding van de Putkilweg, waarvoor Reimerswaal de reke ning van een slordige miljoen bij de Kartclub Zeeland wilde neer leggen, bleek het breekpunt. Voorzitter Sjoerd Klip liet weten de indruk te hebben dat wethou der Jaap Sinke (SGP) de weg heeft gebruikt om het plan de nek om te draaien. De SGP is verklaard te genstander van de kartbaan, waar ook zondags zou worden geraced. Nu het kartcircuit weer terug op de politieke agenda komt, biedt dit wellicht een opening voor een doorstart. Als na de raadsvergadering van november de deur bij de gemeen te op slot blijft voor de kartclub, resteren twee opties. „We berei den juridische stappen voor óf we pakken het plan op naar een ande re gemeente." Renesse is wat Klip betreft een optie. Gesprekken zijn daar nog niet over geweest. Overi gens is de omgeving van Rilland de enige plek in Zeeland waar van de provincie een dergelijk nieuwe 'geluidssport' mag komen. Nieuw bij de Katse Kaai Menu €27,50 Kreeften menu ZATERDAG 27 SEPTEMBER 2014 WESTKAPELLE - Dijk- en Oorlogsmu seum Polderhuis in Westkapelle presenteert vanaf 1 oktober een 'nieuwe kunstvorm': het twitterto- neelstuk '#oktober1944'. door Nadia Berkelder PRETORIA - Hij is even met zijn stu die technische bestuurskunde ge stopt. De uit Vlissingen afkomstige Mark Hupkens is leider van het team jonge mensen dat vanaf van daag acht dagen door Zuid-Afrika scheurt met een raceauto op zon ne-energie. Mark Hupkens, teamcaptain Zeeuws Schoon bemiddelt voor jong en oud bij het vinden van een huishoudelijke hulp. Bel 0118 684 239 www.zeeuwsschoon.nl door Joeri Wisse RILLAND - De kansen voor de komst van een kartcircuit bij Ril land zijn misschien nog niet hele maal verkeken. Op verzoek van de Christenunie praat de gemeente raad van Reimerswaal in november over het project dat in mei in het gemeentehuis in Kruiningen werd afgebroken. Vrijdag/Zondag menu Tomatensoep of Bisque Homard 2 kleine Oosterschelde tongetjes, tarbot of toumedos Dame Blanche, Irish coffee of koffie met cognac Bisque homard 600 gram kreeft p.p. Dame Blanche, Irish coffee of koffie met cognac 49,50 Reservering vooraf gewenstMet uitzicht op de Oosterschelde Niet van toepassing op zaterdag Veerhaven 3.4485 PL Kats. Telefoon: 0113 - 600 200, Privé telefoon: 0611 70 56 15 Openingstijden maart t/m oktober: vrijdag, zaterdag en zondag iu"J?7S Het Nuna7 Solar Team. foto Hans-Peter van Velthoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 35