Nieuw onderzoek naar psyche Middelburger Gemeenten verdelen lasten Veiligheidsregio King of the Channel Jazzy Velvets 34 WALCHEREN Volgens Walcherse wethouders gaat het nieuwe Porthos efficiënt, slagvaardig en minder bureaucratisch werken. Donderdagavond hebben de laat ste vier raden (Hulst, Sluis, Schou- wen-Duiveland en Loninks eigen Terneuzen) hun fiat gegeven. Vlis- singen en Middelburg hadden eer der al ingestemd met de voor hen nog steeds fors hogere jaarlijkse bijdrage. Eerder was dat een groot struikelblok gebleken. De provin cie en een commissie onder lei ding van twee oud-burgemees ters van buiten Zeeland moesten eraan te pas komen om de impas se te doorbreken. De bijdrage van beide Walcherse gemeenten wordt nu iets afgevlakt, tot min der dan een half miljoen euro bo venop de huidige 1,9 miljoen euro elk. Het verschil wordt vooral bij gelapt door Terneuzen en zes an dere gemeenten, die daardoor hun aanvankelijke voordeel van de kostenspreiding iets zien slin ken. „Ik heb groot respect voor de ge meenten dat ook zij, al zijn de ge volgen voor enkelen groot, uit soli dariteit akkoord zijn gegaan", zegt VRZ-directeur Gerrie Ruijs. „Dit geeft de mogelijkheid verder te bouwen aan de veiligheid in Zee land." Over de invoering van een nieuwe verdeelsleutel voor de der tien gemeenten wordt al drie jaar gesproken. Lonink: „Dit heeft te lang ge duurd en de bestuurlijke verhou dingen de afgelopen tijd behoor lijk onder druk gezet. Waar het feitelijk op neerkomt, is dat we nu alle risico's van Zeeland met el kaar dragen. Deze regeling vraagt solidariteit; dat de ene gemeente bijdraagt in de risico's van ande ren. De lasten worden evenredig verdeeld over alle inwoners. Het gaat er nu niet meer om: krijgt de post in Breskens, Borsele of Zierik- zee meer of minder dan een an der? Dit regelt de veiligheid over de volle breedte in Zeeland." Hoe dat in de praktijk kan uitpak ken, bleek 16 september bij de bot singen in de mist op de A58, haalt Lonink als voorbeeld aan. De hulpverlening kwam van alle kan ten soepel op gang. Ondanks het aanhoudende gekissebis over de verdeelsleutel, heeft de VRZ vol gens hem laten zien dat de organi satie er staat als het nodig is. „Dat de Veiligheidsregio toch meer is dan alleen brandweerposten." De scherpe kantjes van de voor- en nadeelgemeenten zijn er afgehaald. Alle der tien raden zijn nu akkoord MIDDELBURG - De drie Walcherse gemeenten hebben nog geen flauw idee of ze volgend jaar daad werkelijk rondkomen met het budget voor de zorgkosten. De drie wethouders van Middel burg, Veere en Vlissingen gaven gisteren echter aan dat mensen die zorg nodig hebben, die zullen krijgen. Ook als het budget op is. De Vlissingse wethouder Albert Vader: „We hebben een zorg plicht tegenover onze inwoners, die gaan we niet verzaken." Ook zijn collega's Saskia Szarafins- ki (Middelburg) en Chris Maas (Veere) lieten zich in die bewoor dingen uit bij de presentatie van de plannen voor het nieuwe Por thos, de organisatie die vanaf ja nuari de zorg- en ondersteuning- staken namens de drie gemeen ten gaat uitvoeren. Die organisatie wordt gevormd door de afdelingen die nu de WMO (Wet Maatschappelijke On dersteuning) regelen. Bij het nieu we Porthos kunnen inwoners ook terecht voor de nieuwe gemeente lijke zorgtaken zoals jeugdhulp en dagbesteding. Die taken worden vanaf 1 januari overgedragen aan de gemeenten. Op die manier wil de landelijke overheid een forse bezuiniging doorvoeren want de gemeenten krijgen maar een deel van het geld dat nu ook nodig is voor het uitvoeren van die zorgtaken. De drie wethouders zijn er echter van overtuigd, zo zeiden ze, dat het zal lukken een organisatie op te richten die slagvaardig kan op treden, minder bureaucratisch is en efficiënt werkt. En ook een or ganisatie, die als mensen komen - met een bepaald verzoek of een vraag, 'al direct meedenkt'. Op die manier, zo zei de Middelburg se wethouder Saskia Szarafinski, moet voorkomen worden dat mensen later nog meer zorg no dig hebben. Vanaf 1 januari wordt er op Wal cheren met tien gebiedsteams ge werkt. In die teams zitten meerde re disciplines, zoals Jeugdzorg, Maatschappelijk Werk en Wijk verpleging. De wethouders ver wachten veel van het samenwer ken binnen die teams. Volgens Va der is tijdens de proefperiode in Oost-Souburg al gebleken dat dat samenwerken werkt. „Zo is bij voorbeeld voorkomen dat een kind uit een gezin werd gezet." Tijdens de zitting erkende de man dat hij toen grote psychiatri sche problemen had, mede door dat hij van medici versneld zijn medicijngebruik moest afbou wen. Officier van justitie Jo Valen- te zei dat hij in zijn lange loop baan zelden had meegemaakt dat iemand zo gericht en gestructu reerd een gezin ten gronde richt te. De echtgenote schetste een ontluisterend gezinsleven en zei dat ze nu ook nog steeds bang is voor hem. Volgens de man heeft zijn gezin niets van hem te vre zen en zijn de problemen, waar hij destijds mee kampte, voorbij. De officier eiste dat de man ge dwongen wordt opgenomen in het Pieter Baan Centrum om te onderzoeken of hij behandeld kan worden in een TBS-instelling. De rechtbank vindt echter dat de man opnieuw moet worden on derzocht door gedragswetenschap pers om te bepalen hoe het nu met hem gaat. Aan de hand van dat rapport wordt dan bepaald wat er met de man moet gebeu ren. Het is nog niet bekend hoe veel tijd de onderzoeken in beslag nemen. de nieuwste meest kleurige gordijncollectie van Jab 2014!! NU in huis bij van der Poel Home Textiel Als u NU komt zal u ook één van de eerste zijn die de "spiksplinternieuwe" collectie JAB ANSTOETZ Flooring PVC kan aanschouwen. van der Poel hometextiel. Schouwersweg 7 Heinkenszand .0113 564000. binnenuit.nl door Marcel Modde MIDDELBURG - „Het is nu tijd om vooruit te kijken en ons meer met de inhoud bezig te houden." Voor zitter Jan Lonink van de Veiligheids regio Zeeland (VRZ) is opgelucht dat alle gemeenten alsnog akkoord zijn gegaan met de nieuwe finan ciële verdeelsleutel. Onduidelijkheid over budget zorg door Emile Calon door Emile Calon MIDDELBURG - De rechtbank vindt dat opnieuw onderzocht moet wor den of een 46-jarige Middelburger nog psychiatrische problemen heeft. De man stond twee weken geleden in Middelburg terecht om dat hij enige jaren terug zijn gezin in Kapelle ernstig zou hebben be dreigd en geterroriseerd. VLISSINGEN - De jaarlijkse drakenbootrace op het Kanaal door Walcheren is gisteren gewonnen door University College Roosevelt (gele boot). De studen ten van deze opleiding mogen zich King of the Channel noemen. Het konings nummer was de 1200 meter lange wedstrijd met een 12 meter lange boot met peddelaars, een trommelaar en een stuurman, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34