WERKEN 19 m m Investeren in eigen woning Deposito Beleggen tie aansprakelijk. Dat kan het ho tel of de camping zelf zijn, maar ook het reisbureau of de reisorga nisatie. „Doe dat nog tijdens de vakantie. Dan geef je de reisaanbieder de kans het probleem te verhelpen. Het is niet slim twee weken op va kantie te zitten mokken en vervol gens thuis te gaan klagen", tipt Mirjam Dresmé van de ANVR. Is de reisorganisatie aangesloten bij de Geschillencommissie Rei zen, dan kun je daar met je klacht terecht. Voordeel is dat de kosten niet al te hoog zijn, maximaal 127,50 euro klachtengeld. Je moet je klacht wel binnen een maand na terugkomst indienen en de reisorganisatie moet aangesloten zijn bij de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisondernemin gen (ANVR) of zelfstandig staan ingeschreven bij de Geschillen commissie Reizen. Is de reisorga nisatie niet aangesloten of heb je geen pakketreis, maar bijvoor beeld alleen een losse hotelkamer geboekt, dan rest alleen nog een gang naar de rechter. De kans op succesvol procederen is groter als je op vakantie goed je huiswerk hebt gedaan. Leg de klacht schriftelijk vast, noteer wanneer en met wie je hebt ge sproken en welke toezeggingen zijn gedaan. En maak ook foto's en/of video-opnamen. Nee Spaarrekening Deposito Beleggen Hypotheek aflossen Na 1 jaar: Rendement Opbrengst €1.018,- €1.020,- €1.163,50 Na 10 jaar: Rendement Opbrengst €1.195,30 €1.383,58 €1.704,91 1.400,- Lagere aflossing exclusief eventuele lagere hypotheekrente-aftrek ZATERDAG 27 SEPTEMBER 2014 Iln het artikel 'Betaal aannemer nooit een groot bedrag vooraf staat dat een koper maximaal de helft van het aankoopbedrag moet neertellen als aanbetaling. Wij heb ben al een paar verbouwingen achter de rug en ik heb telkens het hele be drag vooraf betaald. Is dat illegaal? De wet zegt dat een verkoper in zijn voorwaarden maximaal de helft van het aankoopbedrag als aanbetaling mag vragen. Maar mondeling mag hij meer vragen. Als consument beslist u uiteraard zelf of u daarmee akkoord gaat. U kunt de aanbetaling doen, maar ook naar een andere aannemer gaan. Let wel op: ook een betrouwba re aannemer kan in zwaar weer ko men en failliet gaan. 2 Mijn aannemer zegt dat hij werkt met een verbouwgaran- tie. Wat houdt dat in? Als uw aannemer is aangesloten bij branchevereniging BouwGarant, kunt u een verbouwgarantie afsluiten. Een andere aannemer komt dan de klus af maken op het moment dat de aanne mer failliet gaat. Bovendien is het een garantie tegen bepaalde gebreken. Let op: deze garantie zit niet automatisch bij de overeenkomst, u moet deze aan vragen via BouwGarant. Kijk op de website www.bouwgarant.nl 3 Ik heb een aanbetaling ge daan voor de bouw van een grote dakkapel. Nu is de aanne mer failliet Kan ik nog iets doen of ben ik zeker mijn geld kwijt? Neem zo snel mogelijk contact op met de curator en vraag hem (schriftelijk) wat de procedure is en of er nog iets wordt geleverd. Voor het deel dat u daarna nog hebt openstaan, kunt u een vordering bij de curator indienen. Doe dit al tijd schriftelijk en stuur ook een ko pie van de overeenkomst en het be wijs van de aanbetaling mee. De kans dat u nog iets van de aanbeta ling terugziet, is klein. Maar het is zeker het proberen waard. De boer op met je spaargeld Heb je een behoorlijk bedrag over én een eigen huis? Dan kun je dit geld ook investe ren in je eigen huis. Bijvoorbeeld door een deel van de hypotheek af te lossen, zonne panelen te installeren of een aanbouw of dakkapel te plaatsen. Het aflossen van de hypotheek en het installeren van zonnepa nelen levert direct een lastenverlichting op. En je hebt er tot in de verre toekomst profijt van. Bij het plaatsen van een aan bouw of dakkapel geniet je zelf van de extra ruimte en de woningwaarde stijgt. Kenmerken: Minimale inleg: Afhankelijk van je keuze Opnemen: Niet mogelijk Gemiddeld rendement Op lange termijn gemiddeld Risico op verlies: Ja Een bedrag waarvan je zeker weet dat je het de komende tijd niet nodig hebt, kun je ook onderbrengen in een deposito bij de bank. Vooraf spreek je een bedrag, een looptijd en een vaste jaarlijkse rente af. Hoe langer je je geld stalt, hoe hoger de ge garandeerde jaarlijkse rente. Aan het einde van de looptijd krijg je je spaargeld met daarbij de rente terug. Wil je je geld eerder dan de afgesproken looptijd terug? Dat kan alleen onder strikte voorwaarden, bijvoor beeld na het betalen van een boeterente. Lees daarom goed de voorwaarden voor dat je een deposito opent. Kenmerken: Minimale inleg: Afhankelijk van de bank 500 of 1.000 euro. Opnemen: Aan het einde van de looptijd. Gemiddeld rendement: Afhankelijk van de looptijd laag tot gemiddeld Risico op verlies: Bij beleggen maak je kans op grotere op brengsten dan bij sparen, maar je maakt ook kans op verlies. Met de crisis nog vers in het geheugen, zijn veel mensen huiverig voor beleggen. Dit is niet geheel onterecht, want in crisistijden kan je kapitaal plots klaps halveren. Het is dan ook niet slim te beleggen met geld dat je op korte termijn of gegarandeerd nodig gaat hebben. Bij verstandig beleggen op lange termijn is er bijna altijd sprake van beleggingswinst. Als consument kun je ervoor kiezen je geld te laten beleggen door een beleggingsadvi seur, hier betaal je advieskosten voor. Maar je kunt ook een beleggingsrekening bij de bank openen en zelf beleggen. Logi scherwijs moet je jezelf dan wel verdiepen in beleggingen. Kenmerken: Minimale inleg: Geen Opnemen: Ja Gemiddeld rendement: Op lange termijn gemiddeld tot hoog Risico op verlies: Ja VUUKDLCLU DCÏM-rVCINIINVÜ r - j 1,8% RegioBank 2,0% LeasePlan Bank 16,35% BNP Paribas AEX Index fonds rendement afgelopen jaar* 4% Obv een aflossingsvrije hypotheek van 75.000,- en hypotheekrente van 4% 1.040,- Lagere aflossing exclusief eventuele lagere hypotheekrente-aftrek 1,8% RegioBank 3,3% NIBC Direct 5,48% BNP Paribas AEX Index fonds geannualiseerd rendement afgelopen 10 jaar* 4% Obv een aflossingsvrije hypotheek van €75.000,- en hypotheekrente van 4% Rendementen uit het verleden bieden geen garantie voor de toekomst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19