Geen hoge schadevergoeding bij vakantieleed Luister jij altijd naar je moeder? ge'd en goed 18 WERKEN Spaarrekening 1^0 Fijne vakantie gehad? Waar schijnlijk is dat een van de meest gestelde vragen in september. Doorgaans krijgt de vraagsteller dan een ra zend enthousiast verhaal over goed weer en lekker eten. Maar er zijn ook pechvogels met anekdotes over ongedierte, lawaai of slechte service tijdens de vakan tie. Zij kunnen soms compensatie krijgen voor hun vakantieleed, maar alleen als ze tijdig hebben geklaagd. Wanneer een vakantie niet aan de verwachtingen voldoet, heb je als consument altijd de mogelijk heid om te klagen en te claimen. Zo kreeg rechtsbijstands verzeke raar DAS de afgelopen maanden weer honderden vragen over va kantieleed. „Opvallend is dat er een verschuiving te zien is in het soort vragen. Die vragen gaan meestal niet over wat vakantiegan gers moeten doen, maar over hoe veel vergoeding ze kunnen ver wachten", vertelt Mireille Detrix- he van DAS. Allereerst is het natuurlijk belang rijk dat het probleem wordt opge lost. Volgens DAS gaat dat vaak goed. „Reisorganisaties lijken de klachten serieus op te pakken." Daar blijft het vaak bij. Vakantie gangers krijgen maar heel soms compensatie in geld voor hun va kantieleed. „Reisorganisaties zijn niet snel bereid vrijwillig hoge compensaties toe te kennen", zegt Detrixhe. Wat de consument kan verwach ten, hangt af van de schadeclaim. Soms is er direct aanwijsbare scha de. Bijvoorbeeld omdat het kook- stel in je appartement kapot was en je daarom verplicht buiten de deur moest eten. Je maakt dan een goede kans de kosten vergoed te krijgen, al moeten de in reke ning gebrachte kosten wel rede lijk zijn. Het is bijvoorbeeld niet de bedoeling dat je dan een week lang iedere avond in een driester renhotel eet. Bewaar altijd de bon nen goed, zodat je een bewijs van de kosten hebt. Soms kan aan schade niet direct een prijskaartje worden gehan gen. Denk aan geluidsoverlast door een verbouwing. Ook dan heb je als consument volgens de wet recht op een schadevergoe ding van maximaal de reissom vanwege 'de derving van reisge not'. „Niet iedereen is even realistisch. Er zijn bijvoorbeeld mensen die verwachten de helft van de reis som terug te krijgen als de vaat wasser in het vakantiehuisje het liet afweten", vertelt Detrixhe. Neem altijd direct contact op met het bedrijf waarbij je de accommo: datie hebt geboekt. Degene met wie je afrekent, is in eerste instan- Noem haar gerust de be kendste zus van Volen- dam. Monique Smit (25), de jongste zus van zan ger Jan, presenteert kinderpro gramma's op televisie en is actief als zangeres. Ze woont in een klein Volendams huisje bij de ha ven. Een heerlijke plek. Maar stil letjes droomt ze van iets groters, vertelt Monique Smit. Waarop zou je nooit bezuinigen? „Op vakanties. Ik werk zó hard, dat ik een paar keer per jaar echt behoefte heb de accu op te laden. Dan wil ik even tijd voor mezelf hebben. Hoewel ik op reis ook nog wel eens aan het werk ben. Toen we dit jaar op Curasao wa ren, was mijn broer Jan er ook. Hij heeft daar de hele week op zijn gitaar zitten pingelen om nieuwe nummers te schrijven. Ook voor mij. Af en toe vroeg hij of ik even zo'n liedje wilde komen voorzingen, om te horen hoe het klonk. Dan merk je dat va kanties ook heel inspirerend kun nen zijn." Waarop kun je best bezuinigen? „Op energie. Bij mij liggen de tele foon en de iPad veel vaker aan de lader dan nodig is. En de verwar ming staat bij ons de hele nacht hoog omdat ik geen zin heb om midden in de nacht in de kou naar de wc te gaan. Mijn moeder zegt altijd dat ik de thermostaat lager moet zetten. Soms doe ik dat ook, want dat is natuurlijk be ter. Maar luister jij altijd naar je moeder?" Wat was je grootste miskoop? „Meestal denk ik drie keer na voor ik iets koop, maar ik ben een keer overstag gegaan voor een stel laarzen. Heel leuke Uggs, die tot aan mijn knieën kwamen. Ze za gen er heel geinig uit. Maar nadat ik ze had gekocht, bleken ze hele maal niet lekker te zitten. Nooit meer gedragen, dus." Wat was je beste aankoop? „Mijn huis. Het is een klein Volen dams woninkje in het hart van het dorp. Ik was 19 toen ik het kocht. Dat ging een beetje toeval lig. Een vriendin van me woont er in de buurt. Toen ik bij haar op bezoek was, zei ik dat ik het daar zo leuk vond. Die leuke huisjes, het parkje in de buurt, die hele sfeer. Ik riep 'als er hier eens wat te koop komt, moet je me bellen'. Een paar weken later belde te al om te zeggen dat er een bejaarde buurvrouw was overleden. Haar huisje kwam te koop. Na dat ik het kocht, hebben bouw vakkers uit het dorp het com pleet verbouwd. Van dit huis heb ik nog elke dag plezier." Wat ga je nog kopen? „Stilletjes denk ik aan een gro ter huis. Nu nog niet; voor de ze fase in mijn leven is dit huis groot genoeg. Maar je weet nooit wat er nog komen zal." De rente op spaarrekenin gen bereikte onlangs een nieuw dieptepunt. De gemiddelde rente op vrij opneembare spaarreke ningen is nu 1,31 pro cent. De Europese Cen trale Bank verwacht dat die rente tot aan 2017 niet meer zal stijgen. Slecht nieuws voor men sen die aan het eind van de maand geld overhou den. Maar: de inflatie is slechts 1 procent. Een spaarsaldo tot en met 21.139 euro blijft dan in ieder geval waardevast. Bij een hoger bedrag per persoon betaal je over het meerdere jaarlijks 1,2 procent vermogens- rendementsheffing. Hier door kan de waarde van je totale spaargeld op een gewone spaarreke ning achteruit gaan. Voor wie daarmee te maken krijgt, loont het te zoe ken naar alternatieven. door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Hoe gaan BN'ers om met hun geld? Elke week snuffelen we in het huishoudboekje van een nationale bekendheid. Vandaag: Monique Smit door Jan Vriend Monique Smit foto Kippa door Nadine van Gemert Ondanks de lage rente blijft sparen op een spaarrekening populair. Niet gek, want mocht de wasmachine onverhoopt kapot- gaan, dan kun je direct geld van je spaarre kening halen en een nieuwe aanschaffen. Uit onderzoek blijkt dat Nederlanders luie spaarders zijn. Driekwart van de spaarders laat geld staan op een spaarrekening waar de rente laag is. Slechts 4 procent van de spaarders zoekt actief naar de hoogste spaarrente. Hans van Laarhoven (42) be hoort tot deze laatste groep. „Ik controleer regelmatig de rentes van mijn spaarreke ningen. Twee maanden geleden viel me op dat Ohra Bank de rente het afgelopen jaar behoorlijk had verlaagd, tot 1,3 procent. Toen ben ik op zoek gegaan naar een ande re spaarbank. Volgens vergelijkingen op in ternet had Zwitserleven Maandsparen een gunstige rente: 1,7 procent. Dus heb ik daar een rekening geopend en mijn spaar geld vanuit Ohra Bank daarop gestort. Nu spaar ik maandelijks bij Zwitserleven. Veel gaat digitaal, dus het was zo geregeld." Kenmerken: Minimale inleg: Geen Opnemen: Altijd Gemiddeld rendement: Laag Risico op verlies: Nee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18