FZC Wat is je spaargeld waard? 18 19 RENTE Zo hé, die collega is niet alleen goed, zij (hij) is nog leuk ook. Sterker; je wordt verliefd, het blijkt wederzijds en voor je het weet, heb je een relatie. „De problemen verdubbelen zich." Ze zijn inmiddels al weer dik twaalf jaar bij elkaar, Iris van den Boom en Ard Schouten. Zij kwamen elkaar tegen op de redactie van een dagblad. Collega's en leidinggeven den zagen met plezier hoe de liefde tussen die twee zich ontwikkelde. Volgens het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) hebben 296.000 mensen een re latie met een collega bij hetzelfde bedrijf, dat is 4 procent van de beroepsbevolking. Toch zien veel werkgevers het liever niet. Want stel bijvoorbeeld dat het uitgaat. Ook Iris van den Boom had die gedachte. „Dat was het enige waar ik wel bang voor was. Dat het uit zou kunnen gaan. En dat je dan met je ex moet samenwerken." Het is voor veel werkgevers reden amoureu ze relaties af te raden. Verbieden kan niet. Zowel in de Grondwet als in het door Ne derland ondertekende Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens staat dat een liefdesrelatie een privézaak is van de be trokken werknemers. Alleen als de relatie een duidelijk nadelige uitwerking heeft op het arbeidsproces of als er een hiërarchi sche verhouding bestaat tussen de twee col lega's, is er grond in te grijpen. In het erg ste geval kan het zelfs tot ontslag leiden. Interim-manager Xylander Kroon maakte het als commercieel directeur van een uit geverij twee keer mee dat collega's op de werkvloer een relatie kregen. „Zodra je het hoort, ga je bij jezelf na welke implicaties dat heeft", zegt hij. „Dat is bijna nooit posi tief, omdat allerlei problemen zich opeens verdubbelen. Bijvoorbeeld als je een van de twee moet aanspreken op het functioneren of een van beiden moet overplaatsen." In een van de gevallen ging het ook nog om een leidinggevende die iets met een van haar medewerkers kreeg. „Dan moet gewoon een van de twee weg. In dit geval was het de leidinggevende. Met een mooie promotie overigens." „Het is ook echt niet altijd de ondergeschik te die de afdeling of zelfs het bedrijf moet verlaten", weet Luc van Gent van FNV Bondgenoten. Bij het contactcentrum van FNV Bondgenoten komt elke week wel een vraag binnen over dergelijke situaties. „Wij adviseren mensen er pratend uit te komen. Een andere functie of overplaatsing is dan een oplossing, maar het kan ook leiden tot verbreking van de arbeidsrelatie. Bij hiërar chische verhoudingen wordt het leidingge venden vaak aangerekend, omdat ze een grotere verantwoordelijkheid hebben." Hoe leuk het ook is je geliefde dagelijks om je heen te hebben, het is ook moeilijk als stel in een team te functioneren. „Ard en ik kregen nooit negatieve opmerkingen, toch ga je je anders gedragen", zegt Iris. „Als ik hem zag worstelen met iets, had ik graag TIPS wat bemoedigends willen zeggen, maar deed of ik het niet zag. We werkten nauw samen aan de zaak van de Utrechtse serie verkrachter. Voordat wij een relatie kregen, vond niemand het gek als ik Ard bijviel bij een voorstel voor een artikel of hem gelijk gaf bij een redenering. Daarna hield ik wel eens mijn mond omdat ik bang was dat col lega's zouden denken dat we weer zo no dig een blok moesten vormen." Xylander Kroon haalde de verliefde colle ga's wat werk betreft uit elkaar. „Juridisch kun je niets doen. Je moet er gewoon prag matisch mee omgaan", adviseert hij. Toch is het inderdaad beter als stel niet te lang nauw te blijven samenwerken, ervoe ren Iris en Ard. „We merkten dat het zijn weerslag had op ons werk en vonden het beter niet meer op dezelfde redactie te wer ken. Door een reorganisatie werden we uit elkaar gehaald en we voelden dat we daar door meer vrijheid kregen." LEZERSOPROEP Geld&w Liefde op de werkvloer door Arnoud Cornelissen beeld Getty Images Denk goed na: is het een bevlie ging of is de relatie alle proble men die het oplevert waard? Geef snel openheid over de rela tie, om roddels te voorkomen. Bespreek met elkaar of overplaat sing van een van de twee beter is. Gedraag je professioneel. Klef ge drag stuit velen tegen de borst. Bespreek samen nooit privézaken op het werk. Misschien heeft u het ervaren: lief de op het werk. Wat vond de chef ervan? En collega's? Als u een lief desavontuur op het werk heeft meegemaakt, dan horen we dat graag. Binnenkort start onze serie 'Liefde op de werkvloer'. Wilt u uw verhaal kwijt? Stuur dan een e-mail met naam en telefoonnum mer naar geld@depersdienst.nl reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15