'De bouwstenen van het ADRZ'^i ADMIRAAL DE RUYTER ZIEKENHUIS Onze vijf medische accenten zijn de bouwstenen die samen het ADRZ vormen. Daar staan we voor, in het belang van de Zeeuwse patiënt. Acute zorg „We kunnen ook extreme situaties aan" De laatste jaren heeft het ADRZ zich enorm ingespannen om de patiënten met een acute zorgvraag in Zeeland goed en veilig te behandelen. De concentratie van de acute en complexe zorg in Goes, waarna de toekenning van de IC en traumazorg level 2 status volgde, heeft daar een grote bijdrage aan geleverd. De schaalvergroting heeft geleid tot kwalitatief hoogstaande en veilige zorg in de Spoedeisende Geneeskunde. De tragische kettingbotsingen in de dichte mist op de A58 op 16 september lieten zien dat de spoedeisende behandelteams van het ADRZ ook deze extreme rampsituatie aan kunnen. We mogen in Zeeland trots zijn op wat we de afgelopen jaren hebben bereikt met een ieder die in de acute zorg een rol speelt. Sjors van Lieshout, SEH-artsknmg Hart en Vaat „Vakgroep Cardiologie:jong en vol ambities" De maatschap Cardiologie is de jongste vak groep van het ADRZ. De meeste cardiologen deden na hun opleiding een extra subspecialisatie in gerenommeerde binnen- en buitenlandse centra. De cardiologen vinden goede contacten met de huisartsen belangrijk, zodat zij tot optimale patiën tenzorg kunnen komen. In korte tijd hebben zij de cardiologische zorg in het ADRZ naar een hoger niveau gebracht. Hun werkhouding is te vinden in hun motto:'De beste cardiologische zorg voor de Zeeuwse patiënt in Zeeland'. De cardiologen hebben de ambitie om de cardiologische zorg in Zeeland verder uitte bouwen,zodat de patiënten in korte tijd duidelijkheid krijgen of er een cardiologisch probleem is en wat de vervolgbehandeling zal zijn. Dat neemt veel onzekerheid weg bij onze patiënten en betekent ook een sterke kwaliteitsverbetering. Hoogwaardige cardiologische zorg moet bereikbaar zijn en blijven in Zeeland. De samenwerking met ziekenhuis ZorgSaam is daarom versterkt. De speerpunten van de cardiologen in het ADRZ en de dotterexpertise in Zeeuws- Vlaanderen zorgen er samen voor dat het vakgebied Cardiologie in Zeeland over bijna de volle breedte volgens kwalitatief hoge standaarden kan. worden uitgeoefend. Jeroen Walpot, cardioloog „Een TIA is een spoedgeval Het ADRZ is het op een na grootste strokecentrum van Zuidwest-Nederland. Als een van de weinige ziekenhuizen in Nederland beschouwen wij een TIA (transient ischemic attack) als een spoedgeval. Het risico op een nieuwe TIA of nieuwe beroerte met blijvende gevolgen is na melijk het grootst in de eerste dagen na de TIA. Wij zien de patiënten dan ook dezelfde dag op de spoedeisende hulp en nemen hen kortdurend op voor diagnostiek, maar ook voor begeleiding in plaats van hen na een paar dagen op de poli te zien. Ook in het weekend, want een snelle diagnose en behandeling zijn noodzakelijk om het risico op nieuwe klachten te verminderen. Zo verrichten we bij een patiënt met een sterk vernauwde halsslagader (als bron van de TIA) ook snel een halsslagader operatie. Het ADRZ is het enige Zeeuwse ziekenhuis waar dat kan. Edwin Peters, neuroloog Oncologie „Diverse specialismen in één spreekuur" Omdat vaak meer dokters en gespecialiseerde verpleegkundigen tegelijkertijd bij de behandeling betrokken zijn, is het van groot belang dat de commu nicatie onderling en met de patiënt eensluidend en transparant is. Daarom brengt het ADRZ de betrokken zorgverleners samen in één spreekuur. Een voorbeeld is het wekelijkse multidisciplinaire uro-oncologische spreekuur in Goes, waarbij patiënten met prostaat-, nier- of blaaskanker in de ochtend door de uroloog, de internist oncoloog en de verpleegkundig specialist worden be oordeeld. Zo kan een volledig be- handeladvies worden gegeven. Bij moeilijke beslissingen over legt het team nog dezelfde dag via videoconferencing met de consulent van het Erasmus MC. Op vergelijkbare wijze wil het ADRZ een regio nale spilfunctie vervullen op het gebied van dikke-darm- kanker, endeldarmkanker, borstkanker en eierstok- kanker. Henk van Halteren, internist-oncoloog en Joris Jaspars, uroloog (rechts) Bewegingsapparaat „Onze poli is altijd in de buurt De afdeling orthopedie heeft een breed assortiment van behandelingen, van totale schouderprotheses tot het behandelen van sporingsproblemen van de knieschijf. We hebben subspecialisaties als traumatologie (ongevals- chirurgie), voet- en enkel-, knie-, heup- en kinderorthopedie. De vraag komt bij de juiste specialist. De zorg is goed verdeeld over Walche ren, de Bevelanden en Schouwen-Duiveland, want een poli is altijd in de buurt. Door moderne onderzoeken en verbeterde planning is een snelle, professionele zorg op maat mogelijk. De patiënten worden op een van de locaties geopereerd en dankzij gespecialiseerde behandelingen kan de patiënt al na een paar dagen naar huis of naar de Zorgboulevaart in Vlissingen. Deze zorginstelling is een verlengde arm van onze klinische zorg, waarbij de patiënten kunnen genieten van een langere ondersteuning en revalidatie. Het team heeft een goede balans van ervaringen noviteiten in de orthopedie. Wij zijn een dynamische groep van enthousiaste orthopeden, die u graag van dienst willen zijn. Udo Gundlach, orthopeed Medische zorg voor kwetsbare ouderen „Risico's zoveel mogelijk verkleinen" Voor ouderen is een ziekenhuisopname een risicovolle gebeurtenis. Het ADRZ heeft een speciaal programma om risico's te verkleinen. Bij opname worden alle 70-piussers gescreend op kwetsbaarheid, zoals valrisico, ondervoeding en kans op verwardheid. Dat ondervangen we door bijvoorbeeld valpreventie, het verbeteren van de voeding, snel weer laten bewegen en een snelle behandeling van acute verwardheid. Gedu rende de ziekenhuisopname wordt de kwets bare oudere gevolgd door een multidisciplinair team: de klinisch geriater, verpleegkundig specialist en verpleegkun dige geriatrie, zo nodig aangevuld met een diëtiste,fysiothera peut en ergotherapeut. De Transmural Ouderenzorg Zeeland is in ontwikkeling. Hierin werken het ADRZ, huisartsen, thuis zorgorganisaties en verzorgings- en ver pleeghuizen samen. Het doel is om een brug te slaan tussen thuis en het zieken huis, door betere overdracht van informatie. Daardoor kunnen patiënten gedurende de ziekenhuisopname goed begeleid worden Heeft u vragen of wilt u reageren? Stuur dan een e-mail naar info@adrz.nl. Meer informatie over uw ziekenhuis staat op www.adrz.nl. en bij ontslag uit het ziekenhuis wordt de patiënt met een gerust hart overgedragen aan de huisarts en wijkverpleegkundige. Deborah Leonards, klinisch geriater „Samenwerking leidt tot minder complicaties" Het aantal oudere patiënten dat opge nomen wordt met botbreuken of een gebroken heup neemt toe. Vaak zijn dit kwetsbare patiënten, bij wie de kans op complicaties en zelfs overlijden verhoogd is. Door nauwe samenwerking tussen ver schillende specialisten in het ADRZ en met de omliggende verpleeghuizen is de zorg rondom deze patiëntengroep opzijn best. Deze samenwerking vindt plaats in het Centrum voor GeriatrischeTraumachirurgie dat in de loop van 2015 helemaal klaar is. Uitein delijk zal dit leiden tot een verhoging van de kwaliteit van de zorg. Gijs de Klerk, traumachirurg P* p tl. f nimwiiiw i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 134