Oktoberfest Deal Thermphos kan er snel zijn I I I I FZC 30 ZEELAND INNING BELASTINGEN pp, De Poeljeugd 's-Heer Hendrikskirukmi Sabewa int gemeentelijke en waterschapsbelastingen. Maar kwijtschelding krijgen, kan lastig zijn. zaterdag Er doemt een nieuw fe nomeen op in Neder land: het oktoberfest. Op honderden plekken worden de komende weken de tapglaasjes ingeruild voor grote pullen, blijven de spijkerbroe ken en jurkjes ten faveure van lederhosen en dirndls in de kast, en in plaats van op een kruk aan de bar zitten we op banken aan lange tafels. Bij mij in de buurt ken ik sowie so drie oktoberfesten. Op Graauw, in IJzendijke en in Ter- neuzen. Waarom? Waarom is het zo populair geworden om een feest te organiseren dat in München al ruim 180 jaar wordt gevierd? Van carnaval kun je nog zeggen dat het een oud (katholiek) feest is, dat de vastentijd moet inluiden en diepgeworteld is in onze sa menleving, maar het oktober fest is ontstaan, omdat in 1810 Ludwig van Beieren ging trou wen. Je kunt toch moeilijk be weren dat we dat moeten vie ren. Mijn opa draait zich zelfs waarschijnlijk in z'n graf om als hij hoort dat we hier Duitse feesten aan het imiteren zijn. Al die oktoberfesten is voor mij een extra reden om aan te ne men dat de grote rivaliteit met onze oosterburen aan het ver dwijnen is. Volgens mij had ook niemand er moeite mee dat uiteindelijk Duitsland we reldkampioen voetbal werd. En dus doen we zonder schroom hun feestje na. Ik doe mee. Maar waarom ik het leuk vind: geen idee. De vergelijking met carnaval is al gemaakt. Als car naval niet meer zou zijn dan met een pruik op kansloos bier drinken, dan zou ik er niks aan vinden. Maar als ik zie wat al die verenigingen doen, de dweilorkesten die op pad zijn en wat een samenhorigheid dat teweegbrengt, dan kan ik daar van genieten. Dat heb ik dus ook bij een oktoberfest. Als je zonder rottigheid samen een pot bier kan drinken, met schla gers mee kan blèren, leuke op tredens kan zien en een lekke re pot kan ouwehoeren, dan ge niet ik. En het grote voordeel is dat ik niet moet nadenken over wat ik aan moet doen. Gewoon een lederhosen, want ik weet dat m'n maten er net zo belachelijk uitzien als ik. Groep 7/8 van basisschool de Poeljeugd heeft een interview gehad met de eerste winnaar van de Kustmarathon. Dat was Pieter Heggen. Waarom deed u mee aan de Kustmarathon Omdat ik al veel marathons had gelopen, leek deze Kustmarathon weer eens wat anders. Alleen de route leek mij al mooi, dus daarom wilde ik deze lopen. Wat wilde u bereiken Gewoon lekker uitlopen en van de omgeving genieten. Hoe heeft u zich voorbereid op de pittige tocht Ik had al een maand eerder de Jungfrau marathon gelopen in Zwitserland. En die ging best goed. Hierna heb ik het een paar weken iets rustiger aan gedaan, zodat ik weer fris aan de start stond. Met als resultaat dat ik verrassend voor velen en zeker voor mijzelf als eerste over de finish kwam. 2002-2003 Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samenwerking met leerlingen van 74 basisscholen. U krijgt dagelijks een voorproefje. Bestel het boek nu voor 29,95 euro op www.200jaarzeeland.nl TERNEUZEN - Ze wil niet met haar naam in de krant, want kwijt schelding aanvragen: dat is eigen lijk een schande, vindt ze zelf. Maar de afgelopen twee jaar ging er zoveel mis in het contact met Sabewa, dat ze toch haar verhaal wil doen. In het voorjaar van 2013 ontvangt mevrouw Arends (niet haar echte naam) de aanslag waterschap en gemeentelijke belastingen. Het be drag is gelijk aan eenderde van haar maandinkomen. Met alleen AOW en geen noemenswaardige bezittingen, denkt zij in aanmer king te komen voor kwijtschel ding. Het formulier, zegt een me dewerker van Sabewa, kan alleen worden gedownload. Mevrouw weet niet hoe dat moet en scha kelt haar dochter in. Sabewa blijkt zo ongeveer alles van haar te willen weten, behalve haar pincode. Waarom, vraagt ze zich af, in een tijd dat overheden onderling steeds meer informatie uitwisselen? Kan dat niet eenvou diger? Maar allez; dan moet alles maar gekopieerd en opgestuurd. Weer speelt de schaamte haar par ten. Stel dat een bekende haar bij Geld voor uitvaart? Sabewa wil innen Een weduwe krijgt na het over lijden van haar echtgenoot en kele duizenden euro's van de overlijdensverzekering. Sabe wa oordeelt dat ze daarom niet in aanmerking komt voor kwijtschelding. Ze voert aan dat het geld niet eens genoeg is voor de uitvaart. Pas na heel veel gedoe en bemiddeling laat de medewerker van Sabewa zich overtuigen. Albert Heijn aanspreekt, en vraagt waarom ze zo'n stapel pa pieren aan het kopiëren is? Weer schiet haar dochter te hulp. De eerste termijn is intussen al bijna verstreken, dus betaalt me vrouw die vast. Zal ze toch wel te rugkrijgen, als de kwijtschelding definitief is? 'Nee', zegt Sabewa. Het is namelijk een niet-verschul- digde belasting, dus dat geld is ze gewoon kwijt. Op 9 april is alles ingediend. Op 10 april komt de bevestiging van ontvangst binnen. Dan, op 15 mei, stuurt de gemeente een aanma ning. Moet ze nu toch ook de an dere termijnen betalen? Bijna doet ze het, maar haar dochter weerhoudt haar en stuurt snel een mail naar de gemeente om de deurwaarder tegen te houden. Op 8 november 2013 komt einde lijk uitsluitsel: de kwijtschelding is toegekend. En tot haar verba zing, wordt de al betaalde termijn Sabewa: 'koop uw verzekering maar af Een man heeft een overlijdens verzekering; bedoeld dus om te voorkomen dat hij zijn nabe staanden met de kosten van de uitvaart opzadelt. Een mede werker van Sabewa ontdekt dat de man daarvoor maande lijks premie afdraagt. Advies: koop de verzekering maar af, dan ontvangt u een bedrag op uw rekening en hoeft u geen kwijtschelding aan te vragen. tóch teruggestort. Intussen is het voorjaar van 2014 aangebroken. Weer vallen er aanslagen op de mat. Deze keer blijkt dat het for mulier ook gewoon aan de balie in Terneuzen kan worden opge haald, of na een telefoontje wor den opgestuurd. Moeder en dochter slaan weer aan het kopiëren en sturen allés op. Sabewa laat weten de aan vraag op 24 maart te hebben ont vangen. Het duurt tot 19 septem ber voor er nieuws is. Sabewa heeft de behandeling van be zwaarschriften uitbesteed aan een extern bureau, Involon BV in Wijchen. Het verbaast mevrouw Arends dat de publieke sector een van haar taken zomaar uit handen mag geven aan een privaat be drijf. Wat gaat dit bedrijf, dat een winstoogmerk heeft, doen met al die gevoelige informatie? Veel keus heeft ze niet. Involon 'som meert' haar binnen veertien da gen allerlei gegevens te verstrek ken over bezit en inkomen. Heb ik toch gedaan?, denkt ze ver baasd. Involon voegt er dreigend aan toe dat het verzoek automa tisch wordt afgewezen, als de ge gevens niet tijdig in Wijchen ko men. Haar dochter is intussen op het kookpunt beland. Eerst een half jaar niks van je laten horen, en daarna melden dat je binnen twee weken met de billen bloot moet, want anders...? Alles wordt dus maar weer gekopieerd en in een antwoordenvelop retour ge stuurd. Moeder blijft achter met het ongemakkelijke gevoel dat 'al haar privé' nu op straat ligt. Nu maar weer afwachten, denkt ze. Maar haar dochter laat het er niet bij zitten en stuurt een nood kreet naar de krant. „Gemeentes, Sabewa, Involon BV: leg uit waar om jullie een groep die zo kwets baar is, zo durven behandelen. Ouderen, maar ook mensen met bijstand, kleine loonstroken, men sen die een pgb ontvangen en veel AOW'ers. Al die mensen die elke maand moeite doen om de eindjes aan elkaar te knopen en meestal - zeker de ouderen - een zeker schaamtegevoel hebben om hun hele hebben en houden op straat te leggen." Van Heukelom (SGP, milieu en handhaving) zei dat vrijdag in Pro vinciale Staten. Ze bespraken een voorstel over het faillissement van Thermphos. Het gaat om de deal die de partijen eind juni wil den sluiten. De rechter-commissa- ris verbood de curatoren echter te tekenen, nadat de rechtbank in kort geding had bepaald dat eerst moet worden afgewogen of die deal de belangen van schuldeisers niet schaadt. De zaak was aange spannen door de grootste schuld eiser en voormalig eigenaar Na hum Galmor. De curatoren gin gen daartegen in beroep. Volgende week doet de rechtbank uitspraak in deze zaak. Van Heu kelom zei een positieve uitspraak te verwachten, die de deur weer openzet om een overeenkomst tussen alle betrokken partijen te sluiten. De curatoren zijn bereid 35 van de 45 miljoen euro grote boedelopbrengst over te dragen voor de sanering. Op dit moment drijft vooral de berg fosforslik de beheerkosten op (7 ton per maand). De provincie hoopt overi gens nog steeds op saneringsbij- dragen van Rijk en EU. Zolang za ken nog onder de rechter zijn, voe ren provincie, Zeeland Seaports en ook het ministerie van Econo mische Zaken maximaal druk uit op elkaar. De provincie komt dins dag met een vierde dwangsom om de curatoren te dwingen te sa neren. Daarmee is het dwangsom bedrag opgelopen tot 40 miljoen euro. Ook stellen partijen elkaar over en weer persoonlijk aanspra kelijk. Een overeenkomst is echter in ieders belang. Elke maand ver traging kost 7 ton aan beheerkos ten. De boedelopbrengst slinkt zo gestaag. Overigens betekent de berg fosforslib en lichtradioactief zand geen gevaar voor mensen op het terrein en voor de omgeving, onderstreept Van Heukelom. Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns 'Sabewa mag wel foto Ruben Oreel door Ondine van der Vleuten GEVAL 1 'Gemeenten, Sabewa, Invo- lon BV: leg uit waarom jullie een groep die zo kwetsbaar is, zo durven behandelen' GEVAL 2 door Frank Balkenende UNIVERSITY Of APPÜfü SCiF.NCfS DELTA wfbmd! MIDDELBURG - Gedeputeerde Ge orge van Heukelom verwacht dat de provincie, havenbedrijf Zeeland Seaports en de curatoren voor 1 november toch een overeenkomst te sluiten over de sanering van het terrein van de failliete fosforfa- briek Thermphos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 122