Bystrom maakt sloopwerk van Nederlandse beloften af 44 SPORT WK WIELRENNEN Costa: Ik heb regenboogtrui eer betoond De wereldtitel in 1964 van Jan Janssen werd overspoeld door zijn overwinning in de Tour de France vier jaar later. PONFERRADA - Rui Costa heeft er van genoten om een jaar in de re genboogtrui te rijden. De Portuge se wielrenner wil zijn wereldtitel morgen graag verlengen. „Ik denk dat ik die trui alle eer heb aange daan", zei Costa aan de voora vond van de wegrace voor man nen tegen de website Cycling- news. „En als ik niet win, zal ik mijn trui missen. Ik probeerde er van te genieten, in de mooie en in de mindere momenten. Het is mooi dat ik later kan zeggen dat ik de regenboogtrui gedragen heb." Hij kijkt met een goed gevoel te rug op zijn seizoen. „Het was jam mer dat ik ziek uit de Tour moest, maar was wel sterk in de andere koersen. Ik reed het hele seizoen op niveau en ik heb de Ronde van Zwitserland gewonnen." Costa vindt het lastig zijn kansen op het parkoers in het Spaanse Pon- ferrada in te schatten. Er zijn zo veel goede renners. Ik zal zeker Fa bian Cancellara, Vicenzo Nibali, Peter Sagan en Alejandro Valver- de in de gaten houden. We zullen wel zien hoe de koers verloopt." De laatste renner die er in slaagde zijn titel te prolongeren was de Italiaan Paolo Bettini in 2007. John Degenkolb verbijt de pijn als hij morgen aan de start verschijnt van de wereldtitelstrijd op de weg in Ponferrada. De deelname van de Duitse renner vap Giant-Shi- mano was onzeker omdat hij na de Ronde van Spanje zes dagen in het ziekenhuis lag vanwege opge zwollen lymfeklieren in de lies streek. „Ik ben het aan de jongens verschuldigd om mee te doen." PUTTE-KAPELLEN - „De he-le dag re gen, de he-le dag regen." Uitkij kend over zijn zonovergoten tuin in Putte-Kapellen schetst Jan Jans sen de dag 'op 6 september 1964' dat hij in het Franse Alpenstadje Sallanches de wereldtitel won. Niet alleen het weer van toen staat hem in het geheugen gegrift. „Kilometer voor kilometer kan ik me die dag nog herinneren", zegt de 74-jarige rasverteller met de scherpte die hem als renner al ka rakteriseerde. Janssen weet heel zijn leven al hoe de hazen lopen. Dus ook die natte dag in Sallanches. „Ik had dat jaar al Parijs-Nice en de groe ne trui in de Tour gewonnen", zo geeft Janssen zijn status als 24-ja rig broekie aan. Na een laatste lan ge gezamenlijk trainingsrit weet zijn Pelforth-ploegmaat Henri Anglade genoeg: 'Die titel is zon dag voor jou.' Met Ab Gelder mans als zijn belangrijkste helper ('Ik heb de hele dag aan zijn broek gehangen'), kwam 'de be brilde Nootdorper' in de finale te recht van de 290 kilometer lange wedstrijd. Anquetil, Simpson, Adorni, Poulidor dat waren de mannen met wie hij moest zien af te rekenen. Vijf ronden voor het einde begon het spektakel. Links en rechts demarreerden ze Wereldkampioenen „Vijf ronden voor het einde be gon het spektakel. Links en rechts werd gedemarreerd. In de laatste ronde viel Poulidor aan op de klim. Ik ging hem halen en naast hem rijden." Een beetje bluffen hoort bij Janssen, Adorni en Simp son sloten zich bij de twee aan. Tot grote opwinding van Poulidor wachtte Anquetil wel erg lang met zijn reactie. „We waren bijna boven toen Poulidor daarom nog een keer demarreerde. Simpson moest eraf en voor ons lag de ge vaarlijke natte afdaling. Ik zag Pou lidor en Adorni met elkaar praten. Poupou was de traagste, maar wil de uiteraard niet dat iemand van een andere Franse ploeg won." Poulidor trok de spurt aan voor de Italiaan, maar (gniffelt Jans sen) konden die twee weten hoe fris die Hollander er nog bij zat. Met ruim verschil ging hij zege vierend over de streep. Vijftig jaar later beseft Janssen, dat die wereldtitel van toen veel minder impact had dan het win nen van de Tour vier jaar later. „Het WK in 1964 was mijn grote doorbraak, maar de Tour-zege heeft die titel overspoeld. Ergens ook wel logisch. De Tour winnen is het hoogste wat je kunt berei ken. Het is een wedstrijd die ze ker zes maanden van het jaar in de picture staat. Ga maar na: de aanloop, de wedstrijd zelf en we ken er na. Vergelijk dat eens met het WK. Dat maakt ook dat de ere lijst van bijvoorbeeld Hennie Kui per zwaar onderschat wordt. Wat hij heeft gewonnen! Alleen de Tour niet." Op 32-jarige leeftijd stopte Jans sen in 1972 met koersen. „Ik had een lekkere bankrekening, maar dacht ook: 'moet ik nu tot mijn 65e op mijn lauweren gaan rus ten.' Zo zit ik niet elkaar." In een café in Roosendaal liet hij zich 1978 1979 1985 door de toenmalige baas van Flandria overhalen om fietsen te gaan verkopen. De overeenkomst werd neergepend op een biervilt je. „Achthonderd fietsen per jaar." Janssen stond er al snel niet hele maal achter en op advies van zijn maat Koos Tacx besloot hijzelf fietsen te gaan bouwen. „Ik was al tijd al een materiaalfreak. Mijn boerenverstand filosofeerde dat mensen in die jaren meer vrije tijd kregen en dus meer konden gaan sporten. Waarom geen Jan Janssen-fiets op de markt ge bracht? Ik wilde vooral op maat gemaakte fietsen leveren. Die wa ren er nog niet." En zo geschiedde. De man die ooit voor 110 gulden een Jo- co-fiets kocht van zijn leraar op de ambachtschool in Nootdorp ging in zaken. „Ik heb het aange pakt alsof ik of de fiets zat. Hard werken en lange dagen maken. Cora deed de administratie, ik zat veel op de weg en mijn beide zoontjes hielpen mee in het maga zijn. 'Kinderarbeid' zeggen we nog altijd." Toen hij vijftig was kwam Union ('op de beurs in de RAI') met een overnamebod. Jans sen ging akkoord. „De jongste (Pierre) studeerde en de andere (Jan) had een goede job. Dus waar om niet. Ik moest alleen nog vijf jaar blijven werken in de zaak. Vanwege mijn naam uiteraard. Ik dacht: 'nog vijfjaar werken en dan gaan we genieten van het le ven.' Nou, het werd een complete ramp." Janssen kon zich niet vinden in de aanpak van zijn overnemer. „Na die vijfjaar heb ik er zonder een woord te zeggen voor de laat ste keer de deur achter me dicht getrokken." Ondertussen werkte ook Jan junior bij Union. „Op een gegeven moment kwam hij thuis met de mededeling dat de zaak ging sluiten. Dat was in 1995." Kort erop werd Janssen verrast met een volgende mededeling: Pierre en Jan wilden de zaak, die ooit van hun vader was, terugko pen. Vol trots vertelt Janssen over de doorstart van 'Jan Janssen indi vidual bikes'. „Het is het werk van die jongens. Ik heb ze alleen een beetje op weg geholpen. Ik kijk nog altijd mee. En af en toe doe ik een klusje voor die jon gens. Een fiets wegbrengen naar een klant of zo." Lachend: „Staat men toch te kijken dat Jan Jans sen zelf voor de deur staat." De oud-wereldkampioen om schrijft de in Hoogerheide geves tigde fietsfabriek, als 'niet heel groot, maar wel gezond.' Dat zijn naam er nog altijd toe doet, doet hem goed. „Uit een enquête naar naamsbekend bleek vorig jaar dat wij van de 35 merken in Neder land op de vijfde plaats staan." En dat allemaal vanwege die wereldti tel? Janssen lacht. „Tot op de dag van vandaag heb ik nog voordeel van het winnen van de Tour. Er zijn nog altijd mensen die me schrijven en vragen om een foto. De jongens hebben daarom laatst een nieuwe laten ontwerpen en drukken. In de gele trui uiteraard, maar ook met de afbeelding van de regenboogtrui erbij." Ik wilde vooral op maat gemaakte fietsen leveren. Die waren er nog niet „Ik heb dit jaar nog niets gewon nen, dus dit is wel een mooie af sluiting van mijn seizoen", luidde het nuchtere commentaar van de aanstaande Katoesja-coureur na dat in Ponferrada het Noorse volkslied voor hem geklonken had. Bystrom was uiteindelijk de enige die in er slaagde de gevrees de Australische sprinter Caleb Ewan te slim af te zijn. Op de slot klim viel hij aan, waarna de topfa voriet met zijn eindschot nog slechts het zilver kon binnenrij ven. Het brons ging naar een an dere Noor; Kristoffer Skjerping. Mathieu van der Poel was de bes te Nederlander in de eindsprint. Hij finishte als tiende. Samen met zijn ploegmaats Sam Oomen en Lennard Hofstede probeerde Van der Poel op drie ronden van het einde het Australische blok met Ewan te slopen. De aanval leek veelbelovend omdat de drie het gezelschap hadden van nog een aantal sterke renners. Twintig ki lometer verder konden de Aussies de vlucht alsnog neutraliseren. „Achteraf heb ik geen spijt van die aanval. We moesten iets doen om de sprint met Ewan te ontlo pen. Ik heb het liever zo dan met het gevoel te blijven zitten dat je niets hebt geprobeerd", liet Van der Poel weten. Oomen was het helemaal met hem eens. „Dit was ons plan en als je dan aanvalt, moet je dat niet halve bak doen. We wilden bom men gooien en dat hebben we ge daan", aldus de Tilburger, die in de grote groep achter Bystrom op de dertigste plaats eindigde. In de finale had alleen Van der Poel nog de moed en kracht om in de slotklim achter Bystrom aan te gaan. „Maar ik zat daarbij wel tegen het flauwvallen aan. Dat heb ik nog nooit eerder gemaakt", zo gaf hij aan dat het beste er op dat moment al af was. Amalie Dideriksen heeft zich gisteren gekroond tot de nieuwe wereldkampioene bij de juniores. De achttienjarige Deense klopte in een sprint met een beperkt groepje de Italiaanse Sofia Bertiz- zolo en de Poolse Agnieszka Skal- niak. De Deense was vorig jaar ook wereldkampioen geworden. In april won Dideriksen twee etappes in de Omloop van Borse- le. Saartje Vandenbroucke was met de negende plaats de beste Neder landse. Rui Costa 'Ik heb nog elke dag voordeel van m'n naam' door Ad Pertijs Jan Janssen Jan Janssen is één van de zeven Nederlandse wereldkampioenen op de weg. Onder hen twee Zeeuwen: Theo Middelkamp en Jan Raas. f 1947 1964 1969 1975 Theo Middelkamp Jan Janssen Harm Ottenbros Hennie Kuiper Gerrie Knetemann Jan Raas Joop Zoetemelk Jan Janssen door Ad Pertijs PONFERRADA - Dat je geen win naarstype hoeft te zijn om je te la ten kronen tot wereldkampioen, bewees de Noor Sven-Erik Bystrom tijdens de mondiale titelstrijd voor renners jonger dan 23 jaar. I Mathieu van der Poel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 110