Complimenten van Obama voor Londen 'Wij zijn ook vuile Fransen' Vof in my o&me. 66 Als je buiten je boekje gaat, hoor je er niet bij. Zo simpel is het 66 Vergeet de grote terroristen niet, die 'democratisch' andere landen binnenvallen 66 VERDIEPING 9 -NotlnMyName ^PasLn.tlhnNoni Jonge Britse moslims komen nadrukkelijk in het geweer te gen IS. Duizenden gelovigen verklaren op sociale media dat de strijd van de radicale moslimgroepering 'niet in hun naam' plaatsvindt. De #NotInMyName-campagne ontstond in Londen en werd vori ge week via een videoboodschap op YouHibe gelanceerd. Daarin werden moslims opgeroepen pu bliekelijk afstand te nemen van IS. De reacties bleven niet uit. In middels hebben bijna 200.000 mensen de video bekeken en heeft de actie internationaal flink de aandacht getrokken. De Amerikaanse president Oba ma prees de campagne deze week tijdens zijn speech bij de Verenig de Naties in New York. „De cam pagne toont aan dat IS zich ver schuilt achter een valse islam", zei hij. De #NotInMyName-campagne wordt georganiseerd door de Brit se Active Change Foundation, een stichting die in 2003 werd opge richt door de Londense moslim activist Hanif Qadir. De organisa tie heeft als oogmerk 'het dage lijks leven in lokale gemeenschap pen te verbeteren'. Het idee voor de actie ontstond na de ont hoofding van de Britse hulpverle ner David Haines door IS en de aangekondigde moord op zijn lot genoot Alan Henning. Veel moslims wilden publiekelijk afstand nemen van IS en haar ac ties. Zij vinden dat de militante groepering hun geloof misbruikt voor politieke en gewelddadige doeleinden. „IS vertegenwoordigt geen enkele moslim", zegt een woordvoerder van de stichting aan de telefoon. „We moeten alle maal samenkomen om ervoor te zorgen dat deze groep stopt ons geloof te misbruiken. Onze religie promoot namelijk tolerantie, geen haat en verderf." Londenaar Ayaz Taj is het daarmee eens. Hij schreef op Twitter: 'Ik zal niet toe staan dat deze terroristen mijn re ligie bezoedelen'. Maar er is ook kritiek in Groot- Brittannië. De Pakistaans-Austra lische politica Mehreen Faruqi stelde in de Britse krant The Guar dian dat de actie goedbedoeld is, maar dat moslims geen afstand moeten nemen van iets waar zij niet verantwoordelijk voor zijn. Moslims die meedoen aan de #NotInMyName-actie impliceren daarom volgens haar dat volgelin gen van de islam een homogene groep zijn en dat westerse mos lims niet geaccepteerd worden in de maatschappijen waarin zij le ven. In Frankrijk gebruiken mos lims uiteraard hun eigen hashtag. Daar wordt op de sociale media actiegevoerd met #PasEnMonNom. Ook daar hebben vertegenwoordi gers van de moslimgemeenschap, de grootste in Europa, flink stel ling genomen. Ze hebben de ont hoofding van de Franse berggids Hervé Gourdel in Algerije eerder deze week ondubbelzinnig veroor deeld. De Raad van Mohamme daanse Godsdienstbeoefening sprak van een 'barbaarse misdaad' en eiste een 'exemplarische straf voor de daders. De imam van de moskee van Bordeaux, Tareq Ou- brou, is geschokt door de moord. Hij schaarde zich achter de oorlog tegen IS als 'de enige manier om de barbaren te stoppen'. Oubrou riep collega-imams op tot een campagne in de moskee tegen het jihadisme. „We moeten jonge ge lovigen aanmoedigen kritisch te zijn en hen op een intellectueel niveau brengen dat het mogelijk maakt zich te verzetten tegen bar barij." De imam deed ook een be roep op de Franse samenleving om niet alle moslims over een kam te scheren. „Er zijn 1,5 mil jard moslims op de wereld. Zij zijn niet allemaal gek." Een collectief van vooraanstaande moslims publiceerde een commu niqué onder de kop: 'Wij zijn ook vuile Fransen', de kwalificatie die is gebruikt door de moordenaars van berggids Gourdel. In de tekst staat: 'Wij, Fransen en moslims, betuigen onze totale solidariteit met alle slachtoffers van deze hor de barbaren, verloren soldaten van een zogenaamde Islamitische Staat'. Voor vandaag is voor de Grote Moskee in Parijs na het mid daggebed een betoging tegen het jihadisme gepland. Sommige moslimleiders vrezen voor stigmatisering van alle vijf miljoen moslims in Frankrijk. Nassera Ben Marnia, die een ver eniging van moslimfamilies in Zuid-Frankrijk vertegenwoordigt, zei: „lihadisten zijn geen mos lims. Maar na elke wreedheid voe len wij de ogen een beetje meer op ons gericht. Je voelt dat de isla- mofobie toeneemt." IS kan niet in onze naam moorden. Dat is niet waar de islam voor staat VRIJDAG 26 SEPTEMBER 2014 door onze correspondent Michiel Willems door onze correspondent Cees van Zweeden Abdelmajid Khairoun Saïd, op maghreb.nl Studente Sara foto's Facebook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9