Jonge moslims in Nederland en Euro pa nemen stelling tegen de misdaden van IS. „Dit is niet in mijn naam." 8 VERDIEPING #NOTINMYNAME Zulke gruweldaden uit naam van hün islam. Dat wilden de Nederlandse Sara en een vriendin niet over hun kant laten gaan. De twee rechten studenten startten daarom drie dagen geleden de Ne derlandse variant van de Britse #NotInMyName-campagne. Compleet met een Facebookpagina en een oproep om de boodschap zoveel mogelijk ook via andere sociale media te verspreiden. „We willen dat zoveel mogelijk Nederland se moslims meedoen en duidelijk maken dat IS niet in onze naam kan moorden", zegt Sara (die vanwege haar veiligheid niet met haar achternaam genoemd wil wor den). „We moeten actief duidelijk maken dat dit niet is waar de islam voor staat." Hun boodschap wordt via hun Facebookpa gina vooral door jonge Nederlandse mos lims gedeeld. De #NotInMyName-actie begon in Groot- Brittannië, maar heeft nu ook Frankrijk en Nederland bereikt. Het is hier het sponta ne antwoord op de beladen discussie die al meer dan een week door Nederland raast: moeten moslims zich uitspreken tegen IS? Of is het aanmatigend om dat van hen te vragen? PW-leider Geert Wilders eiste vorige week tijdens de Algemene Politieke Be schouwingen dat Nederlanders die ook een paspoort uit een islamitisch land hebben een antishariaverklaring zouden onderteke nen. Hij kreeg daarop de hoon van de Ka mer over zich heen. Ondertussen nemen Nederlandse moslims (en hun organisaties) zelf het initiatief om zich uit te spreken tegen IS. In enkele lan delijke dagbladen stond begin deze week een grote advertentie waarin de Hrrkse isla mitische prediker Fethullah Gülen zich, na mens de gelijknamige beweging, uitsprak tegen de wreedheden van de Islamitische Staat. 'De daden van IS zijn een schande voor het geloof dat de groep verkondigt en zijn misdaden tegen de menselijkheid', stelt de in Amerika wonende Gülen in de advertentie die ook in de New York Times stond. Zijn (vaak omstreden) beweging heeft ook in Nederland veel aanhangers. De Nederlandse Moslimraad volgde giste ren. Voorzitter Abdelmajid Khairoun is me de-ondertekenaar van een open brief die meer dan honderd islamgeleerden van over de hele wereld aan de leider van IS stuur den. „IS heeft niets te maken met de islam. Als je buiten je boekje gaat, hoor je er niet bij. Zo simpel is het", zegt Khairoun. De Nederlandse imam Yassin Elforkani, ook woordvoerder van het Contactorgaan Mos lims en Overheid (CMO) zegt: „Vrijwel al le moslims in Nederland keuren IS af. Dat is duidelijk." Hij sprak zich al in augustus uit tegen de beweging en zei toen: „IS is een terreurbeweging die zo ver staat van de islam dat we als goede gelovigen alle maal onze verantwoordelijkheid moeten nemen en ons moeten uitspreken." Hij riep daar onder meer toe op in preken in moskeeën in Rotterdam en Utrecht. Ook de Rotterdamse burgemeester Aboutaleb riep medemoslims op zich uit te spreken. Met #NotInMyName volgen veel Neder landse moslims die oproepen: op Facebook, Twitter en Instagram. Met foto's waarop ze bijvoorbeeld voor de Erasmus Universiteit in Rotterdam een briefje vasthouden met de campagnetekst. Of poserend met de campagnetekst en een koran tegelijk. Of door simpelweg de tekst te retweeten. De deelnemers plaatsen zelf ook nuances. Op de website maghreb.nl ('Het virtuele huis van Marokko in Nederland') schrijft ene Said: „Ik vind IS een terreurorganisatie die onschuldige mensen in de naam van Al lah afslacht, maar tegelijkertijd moeten wij niet de grote terroristen vergeten die in de naam van de democratie andere landen bin nenvallen en van afstand met een druk op de knop honderden onschuldigen vermoor den." Hij verwoordt het gevoel dat veel moslims in Nederland hebben: IS is fout, maar om nu voluit Amerika te steunen? Door de bombardementen van de VS worden ook andere vijanden van de Syrische leider As sad zwakker. „Dat is een sentiment dat vooral bij veel jongeren leeft", zegt Elforka ni, die zich daarom zorgen maakt over de veiligheid in Nederland. Want waar het af stand nemen van IS door duizenden mos lims redelijk ongemerkt voorbij kan gaan, kan één steunbetuiging aan IS door een Ne derlandse moslim genoeg zijn voor een uit slaande (media)brand en koppen met cho coladeletters in De Telegraaf. Daarom schrok voorzitter Paul Verweel zich rot toen bij zijn voetbalclub w Hoogra ven in Utrecht onlangs opeens een camera team van een lokale omroep opdook. De verslaggever vroeg aan spelers van de over wegend Marokkaanse club wat ze van IS vonden. Verweel, tevens hoogleraar be stuurswetenschap en schrijver van een boek over integratie en spon: „Gelukkig zeiden die jongens dat ze helemaal niets van IS moesten hebben. Maar als ze iets po sitiefs over IS hadden gezegd voor de came ra had je de poppen aan het dansen gehad." De dreiging van IS stelt de verschillen tus sen de culturen in de Nederlandse maat schappij weer op scherp. Sara van de Neder landse Facebookcampagne: „Tot nu toe heb ben wij eigenlijk vooral mooie reacties ge had, van moslims en niet-moslims. Natuur lijk zijn er mensen die vinden dat IS wel degelijk de islam representeert. Maar we la ten ons niet stoppen." the War Coah '°Pwar. Moslims spreken zich uit door Cyril Rosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8