Baby Holger stierf op weg naar de vrijheid in een vrachtwagen 6 BUITENLAND Nederlander Roeland Monasch praat mee over hoe Sierra Leone het verwoestende virus kan stoppen. Na de grote campagne is het bewustzijn over ebola enorm gegroeid FREETOWN/AMSTERDAM - Een klei ne week is hij weg uit de ellende van Sierra Leone. Voor even is Roeland Monasch terug in Neder land. In het West-Afrikaanse land woont hij in de hoofdstad Free town, waar hij directeur is van Unicef, de VN-kinderrechtenorga- nisatie. Nu het ebola-virus toeslaat in Sierra Leone - het land is zwaar getroffen - is de 'normale' proble matiek van kindersterfte er bijna niet meer te behappen. Het land heeft al een van de hoogste kin dersterftecijfers ter wereld. Elke twee uur sterft er een baby of kleuter. En de helft van de bevol king is analfabeet. Er ligt dus al een geweldige opga ve voor Unicef, waar nu ebola nog bij is gekomen. Monasch maakt in middels deel uit van het landelij ke ebola-crisisberaad. Wekelijks zit hij bij kabinetsberaad over de aanpak. Door de ziekte zijn in Sierra Leone al ruim 500 mensen overleden, volgens officiële cijfers althans. En er zijn ruim 1800 men sen besmet geraakt. „Van hen gaat een derde dood, maar er zul len ook veel verdwenen doden zijn", vertelt Monasch. Toch is hij optimistisch: „Het komt aan op de komende tijd. T\is- sen vier en zes weken moet daad werkelijk vooruitgang zijn ge boekt. Na de grote campagne van vorige week, waarbij mensen drie dagen lang hun huis niet uit mochten, is het bewustzijn over ebola enorm gegroeid. Dat biedt kansen. Deze campagnes worden voortgezet in de meest bedreigde door een muskietenbeet." Toch zal de effectieve aanpak, iso latie van brandhaarden, niet vol doende soelaas bieden als niet ook de internationale gemeen schap bijdraagt. Monasch: „We hebben ambulan ces nodig. En isolatiepakken. Want de 150 pakken die wekelijks vanuit Kopenhagen worden inge vlogen zijn onvoldoende. Er is be hoefte aan geneesmiddelen, al is het maar ORS, als vochtaanvul- ling. Ebola is niet het enige ge zondheidsprobleem. De sterfte aan malaria is hier groot, en om dat mensen door ebola niet meer naar de ziekenhuizen durven te gaan, is het overlijdensrisico van malaria opeens veel groter gewor den, vooral onder kinderen." Als Unicef-directeur kon Mo- nasch afgelopen voorjaar tevre den constateren dat Sierra Leone wat betreft gezondheidszorg en onderwijs in de lift zat. Toen kwam ebola. Monasch: „Alle 5500 scholen zijn dicht. Anderhalf mil joen kinderen zitten thuis. Ze ont snappen aan de aandacht en we zien dus ook niet of ze ziek wor den. In de strijd tegen malaria is dat een grote handicap. We zijn nu bezig met het opzetten van schoolradio. En er komen rapid response teams, met gezondheids werkers, voorlichters, sociaal wer kers en kinderhulpen. Voor die teams kunnen we nog artsen en verpleegkundigen gebruiken." De grootschalige campagne die het land vorige week drie dagen lamlegde, heeft resultaat opgele verd. Monasch: „Er is veel meer begrip voor de ziekte. Eerst werd het niet geloofd, kregen westerlin gen de schuld van de versprei ding. Zij kwamen in isolatiepak ken naar de dorpen om de doden mee te nemen. Dat was beangsti gend. Nu we in drie dagen via uit gebreide voorlichting heel veel mensen hebben bereikt, is het ver trouwen in het gezondheidssys teem terug. Hulpverleners wor den verwelkomd. Er is begrip voor maatregelen. Let wel, tot voor kort was 40 procent van de mensen ervan overtuigd dat was sen in zout water ebola kon voor komen of genezen. En 33 procent dacht dat ebola werd veroorzaakt chiefdoms, zeer uitgestrekte ge meenten. Vijf districten zijn of gaan in quarantaine. We koppe len daar een grote voorlichtings campagne aan, bijvoorbeeld ge richt op de vraag wat mensen moeten doen met overledenen." Het jonge Oost-Duitse paar wilde zijn baby Holger niet laten op groeien in de DDR. Klaus was op z'n 17e bij een eerdere vluchtpo ging opgepakt en had daardoor nauwelijks nog uitzicht op een maatschappelijke toekomst. Moe der Ingrid (20) gaf onderwijs en haar stond de indoctrinatie door het Oost-Duitse regime tegen. De twee, die elkaar hadden ont moet op een jongerenreis naar Moskou, probeerden in januari 1973 te vluchten. Ze verstopten De val van de muur zich in de vrachtwagen van een West-Berlijnse kennis, in grote kratten: Klaus in één krat, Ingrid met hun 15 maanden oude baby Holger in een ander. Bij de grens duurde de controle langer dan ge bruikelijk. De ouders werden nog zenuwachtiger dan ze al waren toen de baby begon te huilen. Om diens geluid te smoren legde In grid, die in paniek raakte, haar hand op de mond van de kleine Holger. De DDR-grenswachten vonden niks verdachts en lieten de vrachtwagen passeren. De vlucht was een succes, maar toen de wagen stopte en aan de weste lijke kant de kratten werden geo pend, bleek Holger niet meer te ademen. Ingrid wist niet dat haar baby behalve bronchitis ook mid denoorontsteking had, waardoor de jongen niet in staat was door z'n neus te ademen. De moeder had haar baby doen stikken. Holger is een van de slachtoffers van de Muur. In totaal werden 138 mensen doodgeschoten bij een vluchtpoging; 251 stierven voor, tijdens of vlak na controles. Unieke 4-daagse reis met rondleiding van onze correspondent uit Berlijn FZC IOWeGeNöR Media Optimist, in tijden van ebola door Paulus Smits Roeland Monasch in Sierra Leone. „Het komt aan op de komende tijd." Roeland Monasch, directeur Unicef Sierra Leone door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - Er zijn veel dramatische verhalen over mensen die vlucht ten van het oosten naar het wes ten in de tijd dat de Berlijnse muur er nog stond. Het verhaal van In- grid en Klaus H. is ronduit tragisch. Herinnert u zich toestanden aan de grens? Was u in het Oostblok op een belangrijk moment? Stuur uw verhaal in maximaal 300 woorden, vóór 15 oktober naar: ijzerengordijn@depersdienst.nl /ijzerengordijn Lees ingezonden herinneringen YOU APE gbi SbiESmAlïL VötiS SOPTEl w SEcnyp Ga met ons mee naar Berlijn Kijk voor vertrekdata, het dagprogramma, meer informatie en reserveringen op www.effeweg.nl/WegenerBerlijn of bel met 0529 - 46 96 67 en boek vandaag nog deze speciaal samengestelde reis, georganiseerd door Wegener Media i.s.m. Effeweg.nl. tOUMWUTtKWrEM Mess itfl de Stentor HSDeStem Tuhantia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6