School kan niet zonder van ïongeren draadloos internet 1 Bedrijven warm maken voor 'speciale' jongeren ft: 28 ZEEUWS-VLAANDEREN VEERTIGJARIG JUBILEUM Motorclub Zeeuws-Vlaanderen bestaat veertig jaar, tijd om dat te vieren is er dit weekend echter niet. ^eStJvaii Fietstocht ter gelegenheid van jarig Rode Kruis Bf Schoolplein Ze zijn het roerend eens, de leerlingen van het Zwin College in Oost burg: de komst van draad loos internet in hun school is be paald niet voor z'n tijd. Het net werk werd deze week tijdens een officiële bijeenkomst in gebruik ge nomen. „Dat mocht ook wel een keer", meent Maarten Fieret. De 5-havo- leerling is lid van de medezeggen- schapssraad van de school, en was daar voorvechter van de komst van een draadloos netwerk. „Een school kan zo langzamerhand niet meer zonder." Maarten wijst erop dat docenten steeds vaker verwijzen naar inter net en er ook hun eigen lesstof op zetten. „Dan is het toch eigenlijk raar dat je daar op school niet bij kan." Daarnaast maakt de school ge bruik van het systeem 'Magister' om roosters en leswijzigingen door te geven. „Maar die kunnen we op school dus niet bekijken. Ja, via 3G misschien, maar het bereik hier op school is nogal slecht. En bovendien draai je dan natuurlijk zelf op voor de kosten." De leerlingen hebben het nieuwe systeem nog niet echt kunnen tes ten, geven ze aan. De schoollei ding zoekt ook nog naar wat er wel of niet wordt opengesteld. „Dat begrijp ik wel", geeft Jelmer Simonse (vwo-5) aan. „Als je onge limiteerd alle websites kan bezoe ken, wordt er misbruik van ge maakt." Directeur Frank Neefs zei deze week nog te denken aan het open stellen van social media tijdens de pauzes. „Goed idee", vindt Jelmer. „Als je op Whatsapp en Facebook kan in de klas, gaat iedereen dat natuurlijk zitten doen." Twan Kerkhof (vwo-5) ziet dat an ders. „Dat is uiteindelijk de verant woordelijkheid van de leerlingen zelf. Als je in je tussenuren geen gebruik kan maken van internet, is dat wel heel erg zonde van zo'n duur systeem." Maarten is het daarmee eens. „Ik moet dit jaar een profielwerkstuk maken. Dan is het wel zo handig dat ik daar op school informatie voor kan opzoeken." Een volgende stap hebben de jon gens ook al op het oog: een tablet voor alle leerlingen. Want er ligt nu een prachtig netwerk, maar de leerlingen kunnen daar alleen met hun smartphone gebruik van ma ken. „Op den duur moet de school wel", meent Maarten. „Ook iPad- onderwijs is in opkomst." De samenwerking is gisteren offi cieel bevestigd met de onderteke ning van een overeenkomst door vertegenwoordigers van Zeeuws- Vlaamse praktijkscholen en scho len voor voortgezet onderwijs én wethouder Cees Liefting van Ter- neuzen. Voor de leerlingen om wie het gaat, zo'n 350 in Zeeuws- Vlaanderen, hangt hier veel vanaf. Instroom naar sociale werkvoor zieningen als Dethon is vanaf 1 ja nuari niet meer verzekerd. De Wa- jong-uitkering voor jongeren met een arbeidsbeperking vervalt ook vanaf 2015. De druk om jongeren met een ar beidsbeperking een opleiding te laten afronden, een goede stage te laten lopen en uiteindelijk aan het werk te krijgen in het bedrijfs leven, neemt sterk toe. Het Werk- servicepunt Zeeuws-Vlaanderen wordt de spin in het web om dit voor elkaar te krijgen, in samen werking met de scholen en bedrij ven. Stelt het bedrijfsleven de ko mende jaren te weinig arbeidsge handicapten aan, dan wordt per onderneming een aantal verplicht gesteld. „Ik had liever gezien dat dit direct al was gebeurd", zei PvdA'er Liefting. Werkgevers en de WD wilden daar echter (nog) niet aan. Een speciale banen- en stagezoe ker gaat nu bij het Werkservice- punt aan de slag om werkgevers warm te maken voor jongeren uit het speciaal onderwijs. Ester de Callafon, eerder werkzaam bij uit keringsinstantie UWV, is 15 sep tember aangesteld. Ze is al op pad geweest om vijf stagekandidaten te plaatsen. Met één is dat gelukt. „Het is niet simpel", heeft ze ge merkt. „Er is veel huiver, maar we gaan ervoor." TERNEUZEN - Intern is het jubi leum al lang en breed gevierd, maar dit weekend bestaat de Mo torclub Zeeuws-Vlaanderen (MZV) pas echt veertig jaar. - In de woonkamer van voorzitter Mare de Coster zetten hij en me debestuursleden Danny Scheffer en Annie Schuerman de puntjes op de i voor de Diekentoer, die dit weekend gehouden wordt. „Ik heb de prijzen binnen hoor", ver telt De Coster, die drie trofeeën te voorschijn haalt. Eén daarvan wijst hij meteen aan. „Die is voor de jongste deelnemer. Bij veel rit ten wordt zo'n prijs aan de oudste gegeven, maar wij willen juist de jeugd stimuleren zich aan te mel den." Het is één van de doelen die het huidige bestuur zichzelf gesteld heeft toen hij een aantal jaren ge leden begon. „De club was wat aan het inslapen, maar door ver jonging en nieuwe activiteiten is het ledenaantal weer gegroeid, naar op dit moment 83", vertelt Scheffer. „Nee, nee, het zijn er 85, we hebben er weer twee nieuwe leden bij", grapt De Coster. Toch wil het huidige bestuur zich zelf niet teveel op de borst klop pen. „De besturen zijn altijd goed geweest, dat is ook de reden dat we nu ons veertigjarig jubileum vieren", geeft Schuerman aan. „Want zonder al die vrijwilligers houdt geen één club het lang vol." Omdat de bestuursleden het dit weekend te druk hebben met de organisatie van de Diekentoer, is het feestje al eerder gehouden. „Dat kwam wat beter uit", vertelt De Coster. „Na de Gilderit heb ben we het gevierd in Café de Griete en dat was natuurlijk heel gezellig. Naast dit feestje hebben we ook een nieuw vest met logo uitgegeven en heeft een professio nele fotograaf een fotoshoot ge houden voor onze leden met hun motors. Ter ere van ons veertig ja rig bestaan." Als er iets duidelijk wordt uit het gesprek tussen de drie bestuursle den, is het wel dat veiligheid bin nen de vereniging voorop staat. „We houden er rekening mee dat Zaterdag 11(10 PA'DAM ZINGT! BACHS GOLDBERGVARIATIES met acteur Vincert Bijlo als niet iedereen op hetzelfde niveau rijdt en we dragen pakken en een helm, natuurlijk", geeft Scheffers aan. „Buitenstaanders denken vaak dat tachtig procent van de motorrij ders crimineel is, dat we allemaal te hard rijden en asociaal zijn. Dat is absoluut niet waar. We rijden juist erg defensief." Schuerman vult hem aan. „Dat moet ook wel, we zijn nu een maal de zwakste bestuurders op de weg. Want als wij tegen een au to of vrachtwagen knallen, zijn wij degene die languit op het as falt liggen. Dat leer je al bij je mo torrijlessen, elke bocht is een ge vaar." De Motorclub Zeeuws-Vlaande ren is voor iedereen toegankelijk, maar het blijft een dure hobby. „Je moet een motor aanschaffen, onderhouden en je moet ook nog eens van Arnaar B komen. Dus tanken. En dat doe je dan niet om ergens te komen, maar voor het plezier", geeft De Coster aan. „Waarom we dat doen? Moeilijk om daar een antwoord op te ge ven, dat is moeilijk te beschrijven. Zo vind ik het heerlijk om langs de zee te rijden, dan proefje die zoute lucht gewoon." Scheffer weet nog wel een andere reden. „Het is gewoon heerlijk om met de motor door een file heen te rijden", zegt hij lachend. „Al is dat natuurlijk best gevaar lijk. Want veel automobilisten zien je niet aankomen. Maar het kan je toch een half uur schelen als je naar je werk wilt." Ondertussen begint De Coster nog even over dit weekend. „We moeten nog wat dingen regelen, maar dat komt morgen wel." HULST - Ter gelegenheid van het 6o-jarig bestaan van de afdeling Hulst van het Rode Kruis wordt zaterdag 27 september een fiets tocht gehouden. De deelnemers pedaleren over een afstand van 40 kilometer langs de mooiste plekjes in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren. Er kan gestart worden tussen 10.00 en 14.00 uur vanaf het Rode Kruisgebouw 't Kruispunt aan de Tabakstraat in Hulst. Deelname kost drie euro, inclusief koffie en cake. Drie deelnemers die onder weg de mooiste foto's maken win nen een prijs. In 't Kruispunt wordt een tentoonstelling inge richt over het Rode Kruis. door Martijn de Koning In deze rubriek leggen we actuele kwesties voor aan leerlingen van één van de vier middelbare scholen in Zeeuws-Vlaanderen. Vandaag: draadloos internet op school. I Twan I Maarten I Jelmer Motorclub zet in op aanwas I door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Jongeren uit het spe ciaal voortgezet- en praktijkonder wijs aan stages en werk helpen. Het is geen eenvoudige opgave. In Zeeuws-Vlaanderen zetten ge meenten, scholen en het Werkser- vicepunt er samen de schouders onder om dit toch voor elkaar te krijgen. door Tom Scheele Het is gewoon heerlijk om met de motor door een file heen te rijden, al is dat natuurlijk best ge vaarlijk. Want automobi listen zien je vaak niet aankomen Danny Scheffer Zoeuwseh-Vlaanderen I 3 t/m 18 oktober Kaartverkoop: www.zeelandtheaters.nl of 0900-3300033 Of Scheldetheater 0115 69 55 55 op locatie: vol=vol 20.00 uur AARDENBURG 25.- www.festival-zvl.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68