We hebben de vrije hand, Van de driehonderd kerken in Zeeland komen er steeds meer leeg te staan. SCEZ zoekt naar alternatieve functies. 32 ZEELAND TWEEDE LEVEN VOOR KERKEN Voor de familie Jorritsma is de voormali ge katholieke kerk aan de Langeville in Yerseke gewoon hun huis. Maar wie er voor het eerst komt, kijkt z'n ogen uit. >z_: Leegstaande kerken: ze zorgen voor hoofd pijn bij kerkbesturen, gemeenten en dorpsraden. Een oud huis zonder func tie breek je zonder veel scrupules af. Maar een kerk? Die gooi je niet zomaar plat. Aan de andere kant: gewoon leeg laten staan is veel te duur. En dus wordt er steeds vaker ge zocht naar alternatieve functies. Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) doet met het project 'Kerk, Krimp en Kans; impuls voor Zeeuws-Vlaanderen' nu een poging om die zoektocht te faciliteren. De gemeente Sluis werd uitgekozen als proefgebied. „Daar staan zo'n veer tig kerken", vertelt projectleider David Koren. „Een deel ervan staat leeg, andere verliezen bin nen een paar jaar hun functie." Daarnaast heeft de gemeente Sluis te kampen met bevolkingskrimp en daardoor met een afname van voorzieningen. „We kijken of we die twee aspecten bij elkaar kun nen brengen", legt Koren uit. De Sluise wethouder Peter Ploegaert is er blij mee. „We weten dat kerkbesturen afzonderlijk be zig zijn met toekomstplannen. Ik dacht: het gaat ons toch niet gebeuren dat in een bepaald dorp drie kerken blijven staan en dat een dorp verder op drie kerken worden gesloopt, terwijl we juist in die plaats op zoek zijn naar een multifunctione le ruimte." Bovendien wil de gemeente sommige kerken ook gewoon niet kwijt. Omdat ze bijzon der zijn, of beeldbepalend voor een dorp. De SCEZ brengt momenteel alle kerken in de ge meente Sluis in beeld, vertelt Koren: de cultuur historische waarde, technische staat en het belang van de kerk voor het dorp. „En we kijken waar in die kern behoefte aan is. Is er al een dorpshuis, zijn er ondernemers met plannen, dat soort za ken. Tenslotte zoeken we uit hoeveel geld er no dig is om tot een goede exploitatie te komen." Daarna is het aan de politiek om keuzes te maken. Dat is niet gemakkelijk. Moet er in elk dorp koste wat kost minstens één kerk blijven? Ga je voor be houd van kerken die goedkoop zijn in onderhoud, maar die ook minder cultuurhistorische waarde hebben? Of hou je kerken in stand die niemand kwijt wil, maar die heel lastig te exploiteren zijn? En al vind je een antwoord op die vragen, dan nog ben je afhankelijk van de eigenaar, benadrukt wethouder Ploegaert. „Met name bij de katholieke kerken is niet alles toegestaan. Het bisdom geeft zelfs aan: we slopen nog liever dan dat we bepaal de nieuwe functies toelaten." En ook de omgeving moet het pikken dat een kerk wordt omgebouwd tot - pakweg - moskee of skatehal. De vraag 'wat kan er wel en niet in een kerk' komt overigens voor in een online enquête van SCEZ. Iedereen - ook mensen die niet in de ge meente Sluis wonen - wordt gevraagd de vragen lijst over de toekomst van kerken in te vullen. Die is tot 3 oktober te vinden op www.kerk.zeepeil.nl. Nog lang niet iedereen is doordrongen van de mo gelijkheden die kerken bieden. Bovendien komen veel mensen nooit in een kerk. SCEZ probeert mo menteel met allerlei initiatieven dorpsbewoners en ondernemers de kerken in te krijgen. In West-Zeeuws-Vlaanderen worden mamacafés ge houden - ontmoetingsplekken voor ouders met baby's en peuters. Onder het mom 'koken in de kerk' gaan Zeeuwse koks eind dit jaar maaltijden bereiden voor dorpsbewoners. Er komen debat avonden over de toekomst van kerken en komen de tijd staan in Breskens en Oostburg onderne mersbijeenkomsten op het programma. Aanmel den daarvoor kan nog tot 30 september. Meer informatie: www.scez.nl/kerkkrimpenkans De kerkdeur staat uitno digend open. Iedereen welkom, straalt het uit. Een klein halletje door en daarna staat de bezoeker met een in de voormalige zaal van de Sint Annakerk. Al moet je goed kijken om die nog te herkennen. Een lange gang leidt naar de ach terzijde, waar ooit het tabernakel stond. Aan weerszijden van die gang zijn kamers gemaakt: voor de verhuur en voor eigen gebruik. De benedenverdieping heeft nog steeds een relatief hoog plafond, maar is fors verlaagd vergeleken met vroeger. De Jorritsma's maak ten halverwege een verdieping. Die verhuren ze voor bijeenkom sten als cursussen, recepties, foto- shoots en yogalessen. De ombouw van de kerk tot wo ning, bed breakfast en multi functionele zaal begon tien jaar geleden, toen het gezin Jorritsma vanuit Utrecht verhuisde naar Yer seke. „We zochten een grote ruim te om zowel in te wonen als het bedrijf van Meinte in onder te brengen", legt Maartje uit. Haar man produceert hangmatstan- daards. „We dachten een boven verdieping te maken en daar te gaan wonen, en de benedenverdie ping als werkplaats in te richten." Van dat idee stapten ze echter In een lege kerk is bijna door Martijn de Koning De kerk en de consistorie erachter zijn omgebouwd tot woning, bed breakfast, bedrijfsruimte en multifunctone- le vloer. Allerlei oude elementen, zoals de glas-in-loodramen, zijn intact gebleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64