Tijdig schakelen helpt Goes aan positief saldo Beweegtuin voor ouderen in Goes-Zuid 28 BEVELANDEN en THOLEN VEERTIG JAAR KINDERKAMP BORSELE Taf eitje-dek-je naar Ter Weel Stichting Kinderkamp Borsele viert veertigjarig bestaan met een groot feest, ledereen mag blijven slapen. Verjaardagsgift Dat is voor een groot deel te dan ken aan het feit dat Goes tijdig heeft geschakeld met het doorvoe ren van forse bezuinigingen, on der meer op de eigen organisatie. Ook heeft de gemeente eerder al 750.000 euro opzij gezet als buffer voor het opvangen van onvoorzie ne kosten van de decentralisaties (het overhevelen van taken van het Rijk naar gemeenten). Toch beseffen burgemeester en wethouders dat de veilige haven nog niet helemaal is bereikt. Wel iswaar zijn in de begroting de be zuinigingen uit het collegepro gramma, de tegenvaller van een miljoen euro als gevolg van een ongunstige herverdeling van de uitkering uit het gemeentefonds en de decentralisaties al verwerkt, onzekerheden zijn er ook. Zo zijn de financiële gevolgen van het ka binetsbeleid dat op Prinsjesdag is gepresenteerd nog niet doorbere kend. Bovendien moet een deel van de structurele bezuiniging van 2,7 miljoen euro nog worden inge vuld. Het gaat gemiddeld om ruim zeven ton voor de jaren 2016 tot en met 2018. In die zin ziet de meerjarenbegroting er rooskleuri ger uit dan die is, beaamt wethou der Loes Meeuwisse. „We gaan dat komend jaar verder invullen door beleidskeuzes te maken. Voor het meerjarenperspectief is het niet zinvol om daar op voor uit te lopen." De begroting laat zien dat de speerpunten uit het collegepro gramma voor de komende vier jaar niet worden vergeten. Er wordt geïnvesteerd in economi sche versterking van de binnen stad en in verbetering en vernieu wing van woongebieden. De gro te infrastructurele projecten (spoorviaduct Van Hertumweg en extra afslag A58) en het master- plan Sportpark 't Schenge zullen zich komend jaar verder ontvou wen. Ook de aanpak van alcohol en drugsproblematiek wordt door gezet en uitgebreid. In de loop van volgend jaar moet ook duidelijk worden welke kant Goes op wil met de culturele voor zieningen. Het gaat dan vooral om huisvestingsvraagstukken van de podia (De Mythe, 't Beest) en de muziekschool. Over een toe- komstbestendige hoofdvestiging van de bibliotheek moeten ook knopen worden doorgehakt. Daar zullen de bibliotheekdiensten in de wijken en dorpen bij worden betrokken. Voor Historisch Museum De Beve- landen wordt 2015 een belangrijk jaar, dan moet zijn uitgekristalli seerd hoe de organisatie zich ver der wil ontwikkelen; zowel inhou delijk als op het gebied van huis vesting. De gemeenteraad heeft de komen de maand de tijd om schriftelijke vragen te stellen over de begro ting, voordat die op 30 oktober wordt besproken in de raadscom missie. Op 6 november wordt de begroting vastgesteld. Op het stadskantoor ligt een exemplaar ter inzage. OVEZANDE - Als de vrijwilligers van Kinderkamp Borsele op het kampeerterrein in het Brabantse Wintelre aankomen, is er alleen een kraan en een stopcontact. Dat is in tegenstelling tot veertig jaar geleden nog een luxe. „Toen we begonnen in Huijbergen was er helemaal niets", herinnert Piet Rijk, man van het eerste uur van Kinderkamp Borsele, zich nog. „Er was geen stromend water, geen elektra, gewoon helemaal niets. Water haalden we in melk bussen bij de broeders van Sint Marie. Een gat in de grond met een deksel was de koelruimte voor onder meer de melk. Van het water dat 's morgens werd ge bruikt om de kinderen te wassen, werden later de toiletten doorge spoeld. Voor zestig tot zeventig kinderen werd gekookt op twee butagas stelletjes. Aardappelen, stamppot andijvie. Nee, geen friet." Dat was ook de tijd dat nie mand nog had gehoord van glu tenallergie of allerlei andere za ken waar de organisatie vandaag de dag rekening mee moet hou den. „De laatste jaren hebben we iedere keer een professionele keu ken bij ons", zegt Karin Somme- ijer. De jaarlijkse kampeervakanties voor kinderen van de Borselse scholen begonnen in 1974, vier jaar na de gemeentelijke herinde ling. Om structuur aan te breng en in het welzijnswerk werd de Stichting Opbouw West-Zuid-Be veland opgericht. De Ovezandse pastoor Philip Pontenagel be stuurslid van deze stichting. Sa men met opbouwwerker Cor van Woercom nam hij het initiatief om kindervakantiekampen te or ganiseren. De kampen waren met name be doeld voor kinderen van ouders die 'om financiële of praktische re den (geen vakantie in de schoolva- GOES - De maaltijden voor Goese klanten van tafeltje-dek-je wor den voortaan bereid door zorg groep Ter Weel. De warmemaaltijdvoorziening was tot nu toe ondergebracht bij het Nijverheidscentrum, het ge meentelijk re-intergratiebedrijf. Daar wordt 'om moverende rede nen' van af gezien. kantietijd) niet op vakantie kon den. De organistie verhuisde in 1988 naar Ossendrecht. Vanaf 2007 is het terrein van de familie Kuijlaars in Wintelre bij Eindho ven de vaste stek van de ongeveer 150 kinderen (zo'n vijftig per week) die vakantie vieren. Door 'nieuwe inzichten' bij de ge meente Borsele stopte in 2000 het Borsels Orgaan voor samenlevingsopbouw (de opvol ger van Stichting Opbouw West-Zuid-Beveland). De werkgroep was genoodzaakt een zelfstandige stichting op te richten. Dat werd dus Stichting Kinderkamp Borsele. Het uitgangspunt is nog steeds hetzelfde. Kinderen van ouders die het niet zo breed hebben een onvergetelijke vakantie bezorgen. „Maar alle kinderen die op Borsel se scholen zitten, mogen mee", alsdus Sommeijer. Niet iedereen kan echter mee. On danks een dalend aantal kinderen en sluiting van vier openbare ba sisscholen in de gemeente Borse le melden zich nog steeds meer kinderen aan dan er mee kunnen. Kinderen van minima mogen al tijd mee, tussen de overige kinde ren werd geloot. Dit jaar werden 28 kinderen teleurgesteld. „We hanteren een maximum aantal kinderen van 52 per week. Anders zijn meer vrijwilligers nodig", al dus Karin Sommeijer. Een aantal zaken is in die veertig jaar niet veranderd. Er wordt nog steeds elk jaar een thema bedacht als rode draad door de vele spelle tjes. En er is een streng telefoon protocol. Ieder kind moet de mo biele telefoon inleveren. „Ouders hebben daar vaak meer moeite mee dan de kinderen. Er is echter altijd een kamptelefoon in geval van nood. Maar het kind moet weer kind kunnen zijn. Dan kan hij of zij best een weekje zonder mobieltje of sociale media." Op het schietterrein aan de Sta tionstraat in Oudelande is zater dag een groot jubileumfeest met onder meer diverse spelletjes en een feestavond. Er staan ook ten ten. Iedereen kan blijven slapen om het kampgevoel te ervaren. Het feest begint om 14.00 uur. GOES - De Zeeuwse Klipper Avon tuur heeft van de gemeente Goes een restauratiesubsidie van vijf duizend euro gekregen uit het pot je voor cultureel erfgoed. Het schip bestaat honderd jaar en heeft onderhoud nodig. Uw droomhuis vindt u bij; I 0113-219445 06-53863250 Kom ook bi) oris kljkonl Stel al uw tulnvrag' Laat u inspireren! De partijen die bij de subsidieaan vraag betrokken zijn geweest, zul len ook een rol spelen bij de aan leg van de beweegtuin en het aan bod van het beweegprogramma. Het zijn Fitality Sport, Zorggroep Ter Weel, Allévo, SM WO, Buurt vereniging Goes-Zuid en de ge meente. Nijha, een bedrijf gespecialiseerd in sport en bewegen, heeft een ad viserende rol gehad. De aanleg van de beweegtuin be gint op 1 november en komt tus sen woonzorgcentra Ter Weel Goes en het nieuwe Sint Maarten in de Groe aan de Beukenstraat. B. Er zullen in totaal dertien toestel- Uit GtCII Dij Ü06S6 2*0 f §CÊ iltT3 len, geschikt voor buitenfitness, worden geplaatst. De beweegtuin wordt vrij toegan kelijk en vanaf 2015 zal door Fitali ty Sport en Zorggroep Ter Weel een beweegprogramma worden aangeboden voor ouderen uit Goes-Zuid en cliënten van Zorg groep Ter Weel. GOES - Gors en Zorggroep Ter Weel beginnen met de activiteit 'Smakelijk uit in Goes-Zuid'. Van af 1 oktober staat elke eerste woensdagavond van de maand in het teken van een lekkere en be taalbare maaltijd. Wijkbewoners zijn dan welkom om met elkaar te eten op locatie De Cirkel van Gors (1 oktober, Beukenstraat 58) of woonzorgcentrum Sint Maar ten in de Groe van Zorggroep Ter Weel (5 november, Beukenstraat 190). Aanmelden: 0113-65 40 00 door Luc Oggel GOES - Ondanks grote veranderin gen die met ingang van volgend jaar op gemeenten afkomen, heeft Goes de financiën aardig op orde. De begroting voor 2015 sluit met een positief saldo van ruim een ton en ook de jaren daarna zien er op het eerste gezicht zonnig uit. Sociale media door Frank van Cooten I Kinderen eten aan lange tafels zoals tijdens de editie 2009 van het Kinder kamp Borsele. foto Kinderkamp Borsele STEEN DIJK makelaar taxateur o g GOES - Financieringsorganisatie ZonMw heeft in het kader van het programma Sportimpuls een subsi die van ruim 74.000 euro toege kend voor de aanleg van een be weegtuin en een daaraan verbon den beweegprogramma voor (kwetsbare) ouderen in Goes-Zuid. ALLIM6K1NOIRS BIVCIAN1 groenprojecten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60