een achterdeurt j e Militairen niet in uniform BINNENLAND 5 te bekijken. Zij vonden het bela chelijk dat kinderen die wel inge schreven stonden bij een gemeen te en daar naar school gingen, niet onder de regels van het par don vielen omdat ze niet bekend waren bij de rijksoverheid. Teeven weigerde echter die regel (en daarmee het kinderpardon) te verruimen. Dat zou niet goed val len bij zijn achterban. In plaats daarvan stelde hij coalitiepartner PvdA tevreden door een omweg te gebruiken: de zogenoemde dis- cretionaire bevoegdheid. Daar7 mee kan een staatssecretaris per soonlijk beslissen iemand toch een verblijfsvergunning te geven. Van de honderd kinderen geeft Teeven er 25 een vergunning om dat hij hun geval 'schrijnend' vindt, 23 kinderen krijgen een ver gunning omdat er 'nieuwe feiten naar boven kwamen'. Maar waar om deze gevallen schrijnend zijn en andere niet, is niet bekend. Een discretionaire beslissing wordt nooit toegelicht. Daarmee voorkomt Teeven dat afgewezen kinderen alsnog een beroep kun nen doen op de beslissing bij een lotgenoot. Een handige zet om verder politiek onheil te voorko men. De Kinderombudsman wil echter meer inzicht. „Het is nog onduidelijk waar de grens ligt." Daardoor verblijven nog tiental len gezinnen in onzekerheid. Student lost per maand 18 euro per 5000 af Studenten moeten in het nieu we leenstelsel na hun opleiding maandelijks 18 euro terugbeta len voor elke 5000 euro die ze geleend hebben. Dat leert een toelichting bij het nieuwe stel sel. Studenten gaan de basis beurs, nu nog een gift, straks le nen. Na hun studie mogen ze er 35 jaar over doen om de schuld af te lossen. Nu is dat 15 jaar. De gemiddelde studieschuld is nu 15.000 euro en zou volgens het CPB gemiddeld met 6000 tot 9000 euro omhoog gaan. De wij zigingen moeten in september 2015 ingaan. De Tweede Kamer moet het voorstel behandelen. Partner gehandicapte mag mee naar instelling Net als ouderen mogen gehandi capten hun partner meenemen als ze naar een instelling verhui zen. Dat is een van de wijzigin gen in de Wet Langdurige Zorg (WLZ) op verzoek van de Tweede Kamer. Staatssecretaris Martin van Rijn (Zorg, PvdA) kreeg uit eindelijk steun voor zijn wet, die vanaf 2015 de AWBZ vervangt. Daaruit krijgen nu nog 800.000 mensen zorg, uit de WLZ nog 280.000. Lichtere zorg gaat naar gemeenten en verzekeraars. Die overheveling maakt zorg voor ge handicapte kinderen lastig. D66 pleitte voor extra budget, zodat zij langer thuis kunnen wonen. Vallende eekhoorns nog een raadsel Er is nog geen afdoende verkla ring gevonden voor het feit dat met name in Twente rode eek hoorns zomaar dood uit de bo men vallen. Het Dutch Wildli fe Health Centre (DWHC) van de Universiteit Utrecht heeft geen symptomen van vergifti ging van de dieren gevonden. Wel zijn bij een aantal dieren ontstekingen van longen, lever en hart gevonden. Half septem ber riepen het DWHC en de Zoogdiervereniging mensen op verse dode eekhoorns aan te melden voor onderzoek. Dat leverde ruim dertig dode die ren op. De legerleiding heeft het advies van het ministerie gisteren overge nomen. Defensie meldt dat er re cent meerdere dreigementen zijn geweest die 'specifiek aan het adres van militairen' gericht wa ren. Die bedreigingen vonden plaats na het veelbekeken filmpje van een Nederlandse jihadstrijder die vanuit Aleppo opriep tot 'een stevige daad' tegen de Nederland se overheid, na een Amerikaans bombardement. Defensievakbonden vinden het advies verstandig. „Het is logisch dat defensiepersoneel voorzichtig is", zegt een woordvoerder van vakbond VMB. „Je moet geen her kenbaar doelwit worden voor agressievelingen." Hij zegt dat mi litairen tweemaal eerder is geadvi seerd geen uniform te dragen bui ten werktijden. Dat was ten tijde van de missie in Irak in 2003 en rond het verschijnen van de film Fitna van Geert Wilders in 2008. Overigens gaan de meeste militai ren na werktijd in burger gekleed. De maker van het filmpje in Alep po, die de naam Muhajiri Shaam gebruikt, reageert via Twitter schamper op de maatregelen: „Zie hoe het ministerie van Defensie te werk gaat. De burger zal nu angstig rondlopen en bij het zien van een militair snel de benen ne men. #Angstzaaiers." In mei 2013 werd Londen opge schrikt door de brute moord op de Britse soldaat Lee Rigby, op klaarlichte dag en midden op straat. Het slachtoffer werd door twee radicale moslims met mes sen bewerkt. rorismedeskundigen en hulporga nisaties. Nederlandse hulpverle ners en werknemers moeten 'heel voorzichtig zijn', meldt ook Schoof. „Dit gevaar kan soms een enorm dramatische afloop heb ben." Er is grote bezorgdheid over het lot van twee gijzelaars, Sjaak de Rijke en Ewold Horn. De Rijke werd in 2011 in Mali door al-Qae- da ontvoerd, Horn in 2013 op de Filippijnen door Abu Sayyaf. Die terreurgroep dreigt twee Duitse lotgenoten van Horn te vermoor den. Ja. In de Tweede Kamer zijn al leen de fracties van SP en de Par tij voor de Dieren tegen. De SP geeft de voorkeur aan een politie ke oplossing. Volgens SP-Kamer- lid Harry van Bommel zijn 'terreurorganisaties niet te bestrij den met luchtaanvallen'. Andere partijen, inclusief GroenLinks, zijn voor. Met name coalitiepartij ,PvdA wilde alleen meedoen aan een missie als er een volkenrechte lijk mandaat is. Dat ligt er nu al leen voor Irak, niet voor Syrië. Dat is de reden waarom de Neder landse inbreng vooralsnog op houdt aan de Iraaks-Syrische grens. CDA en D66 plaatsen vraagtekens bij de praktische uit voerbaarheid hiervan. Volgende week donderdag vindt een debat plaats met premier Mark Rutte. Hoewel het kabinet officieel geen toestemming hoeft te vragen aan het parlement voor de missie, is dat wel gebruikelijk omdat het om een zwaarwegend besluit gaat. VRIJDAG 26 SEPTEMBER 2014 DEN HAAG DEN HAAG UTRECHT Irak niet zonder gevolgen DEN HAAG - Militairen mogen voor lopig niet langer in uniform over straat gaan. Het ministerie van De fensie adviseert dat uit veiligheids overwegingen. A Is er politieke steun voor de mis- sie in Irak? Nederlandse F16-vliegtuigen worden klaargemaakt om op te stijgen tijdens de missie in Afghanistan in 2008. foto Evert-Jan Daniels/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5