Natuurouders zijn goud voor juffen en meesters ZLTO wil dat Kamer natuurwet aanpast 44 Kinderen vinden de natuur nog steeds zo fascine rend. Verwonderen zich steeds weer SCHOUWEN-DUIVELAND 31 Inbrekers stelen tent uit speeltuin Terneuzen weekenddiensten „Het is een heel bijzonder cadeau tje dat u aan kinderen meegeeft", zei regiodirecteur Daphne Teeling van IVN Zuid-Holland en Zee land gisteren bij de opening van de Provinciale Natuurouderdag in Burghsluis. Daar kwamen - van uit Tholen, Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren, de Bevelanden en Schouwen-Duiveland - zo'n hon derd natuurouders op af. Die mensen zijn goud waard, zegt projectleider Vincent van der Veen van IVN Zeeland. „Natuur ouders helpen kinderen naar bui ten te gaan. Geen biologie leren uit een boekje, maar het buiten écht beleven", schetst Van der Veen hun waarde. Zelf maakte hij de overstap van leerkracht op een school, naar IVN (Instituut voor natuureducatie en duurzaam heid) uit passie voor deze manier van leren. „Het maakt de ervaring veel sterker. Het beklijft beter en je begrijpt het beter. Een boek is toch een beetje abstract." Lande lijk heeft IVN de ambitie in drie jaar tijd ïooo natuurouders te wer ven. IVN Zeeland steunt die ambi tie en is zelf druk bezig met het vernieuwen van de cursus voor natuurouders. Vroeger moest een natuurouder eerst zelf zes weken op cursus. „Het moet laagdrempe- liger worden. De vrijwilligers van nu willen best wat doen, maar ze willen zich niet meer zo lang aan iets verbinden." De verwachting is dat de nieuwe cursus in januari volgend jaar gereed is en Van der Veen hoopt op succes. „Je gunt ie dere juf en meester toch zo'n club natuurouders?" Getty Palma van de Jan van Schengenschool uit Heinkenszand heeft als natuur ouder zelf veel geleerd. Afkomstig uit Friesland leerde zij zo Zeeland ontdekken. Haar kinderen zitten inmiddels op het voortgezet on derwijs maar Getty zet haar werk als natuurouder voort. „Ik vind het hartstikke leuk en we hebben een heel gezellig groepje." Die on derlinge band wordt door velen als belangrijk ervaren, gaf IVN-er Rita de Ligt in haar terugblik op een kwart eeuw natuurouders aan. „Iedereen roept het, maar er is niets moeilijker dan goed sa menwerken. En toch is het de sleutel van dit succes." Door de ja ren heen is er veel veranderd, maar hoe kinderen de natuur er varen is ongewijzigd gebleven. „Ze vinden de natuur nog steeds zo fascinerend en verwonderen zich elke keer weer." Provincies leggen dezelfde wetgeving verschillend uit. Als je op de grens van pro vincies boert, is dat lastig TERNEUZEN - Speeltuin Oranje kwartier in Terneuzen is een flin ke tent armer. Inbrekers gingen begin deze week met het zeil en de tentstokken aan de haal. Opvallend is dat een paar dagen eerder alle elastieken, waarmee de tent op zijn plek werd gehou den, al werden gestolen. „Jammer dat door dit soort dingen de goed willende bezoeker dit uiteindelijk betaalt in minder comfort en een duurdere speeltuin", laat het speeltuinbestuur weten. De speeltuin heeft aangifte ge daan van de diefstal. Dit jaar wordt er geen nieuwe tent meer opgezet. Dat wil de ZLTO (belangenorgani satie van boeren) niet, zei Peter de Koeijer, voorzitter Zeeland gis teren in de Tweede Kamer. Nu wordt de natuur beschermd door de Natuurbeschermingswet, de Flora- en faunawet en de Boswet. Het kabinet wil deze samenvoe gen tot de Wet natuurbescher ming. De Kamer vroeg weten schappers, overheden en bedrijfs leven wat zij daarvan vinden. De ZLTO is voor samenvoeging. De Koeijer: „Regels worden eenvoudi ger en veel oude regels vervallen. Dat kan het werk voor boeren makkelijker maken." Toch wil de ZLTO dat de Kamer de wet aanpast. In plaats van de mogelijkheid om extra natuurge bieden aan te wijzen, moeten za ken worden geregeld in de Omge- vingswet. Daarmee wordt hetzelf de doel bereikt, maar kan meer re kening worden gehouden met de belangen van boeren, aldus De Koeijer. Ook wil de ZLTO landelij ke coördinatie van natuurregels. De Koeijer: „In Zuid-Holland mag je op nijlganzen schieten, in Zeeland niet. Provincies leggen dezelfde wetgeving verschillend uit. Als je op de grens van twee of drie provincies boert, wordt dat lastig. Neem de Grevelingen: aan de Zuid-Hollandse kant mag je zes keer op een seizoen vangen, in Zeeland twee keer. Als je gan zen hebt gevangen moet je in Zee land die en die soorten loslaten, omdat je ze niet mag vangen. In Zuid-Holland zijn dat andere soor ten. Dan zijn we niet goed bezig?" VRIJDAG 26 SEPTEMBER 2014 Na een boottocht met ms Onrust op de Oosterschelde werd nog een bezoek gebracht aan de Plompe Toren, foto Ronald den Dekker door Esme Soesman BURGHSLUIS - Ze zijn 'goud voor juf fen en meesters': de ongeveer zes honderd natuurouders die Zeeland rijk is. Met inmiddels 25 jaar op de teller zijn er 'een hele hoop genera ties door de handen van natuur ouders gegaan'. Rita de Ligt, projectleider IVN Jaap Jan Op 't Hof teelt frietaardappelen, foto Ronald den Dekker door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Nieuwe natuurregels kunnen Zeeuwse boeren flink in de weg gaan zitten. Pijnlijk is dat pro vincies en Rijk straks extra be schermde natuurgebieden kunnen aanwijzen, naast de al bestaande Natura 2000-gebieden. Zaterdag 27 en zondag 28 september Huisartsen HAP Zierikzee, Borrendamme, (Schelde- straat 2) Zierikzee, tel: 0900- 1585. Be reikbaar op werkdagen van 18.00-8.00 uur. Tijdens weekend 24 uur bereikbaar. Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Boots-apotheek Zierikzee, Mol 15, 0111-412906, za. 9.00-17.00 uur. Apotheek Borrendamme Zierikzee, Bor rendamme 11, 0111-870037, dagelijks 8.00-23.00 uur. Van 23.00-8.00 uur via dienstdoende apotheker. Dierenartsen Gezelschapsdieren: weekenddienstartsen Schouwen-Duiveland. Voor spoedgeval len 0111-412180. Spreekuur uitsluitend op afspraak 9.30-13.30 uur, Grevelingen- straat 17 te Zierikzee. Dierenartsencombinatie Overschelde, voor landbouwhuisdieren en paarden (24 uur bereikbaar) 0111-412180. Dierenambulance 24 uur bereikbaar. 06-43727125. Verloskundigen Verloskundige Praktijk Lena 24 uur bereikbaar, tel. 06-22255315. Thuiszorg Allévo, Schouwen-Duiveland tel. 0113- 249111. Buurtzorg: Midden Schouwen 0653673432, Duiveland 0622331441, Burgh-Haamstede 06-54688525, Zierik zee Mid-Oost 0653671600, Mid- West 0653412827, Renesse 0653674446. Eilandzorg Schouwen-Duiveland, tel: 0111-453480. Iriz thuiszorg, 0113-232529.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 57