'Informatie over Doel 4 voldoende' TWintig vissen sterven door zuurstofgebrek Frieten groeien op de akker in Sirjansland 30 SCHOUWEN-DUIVELAND ft 1 Cursus over Engelse boeken en verfilmingen Middenstand Kerkrade heeft al vele jaren te maken met een Decathlon. „Ie houdt zoiets niet tegen." y EP KERKRADE - Een grote publieks trekker. Met die drie woorden om schrijft voorzitter Jack Frolichs van de ondernemersvereniging van Kerkrade de impact van Deca thlon. Sinds zo'n acht jaar heeft deze Franse sportketen een filiaal in de Zuid-Limburgse stad en Frolichs ziet dat het bedrijf heel wat men sen uit de wijde omgeving trekt naar Kerkrade. Maar volgens de voorzitter van Kerkrade Hartstik ke Goed heeft de komst van Deca thlon niet geleid tot een grote ver schraling op het gebied van sportwinkels in zijn stad. De Middelburgse collega's van Frolichs zijn tegen de komst van Decathlon naar het ZEP-terrein aan de rand van de Zeeuwse hoofdstad. Ze vrezen dat daardoor de bestaande middenstand omzet zal verliezen, winkels failliet gaan en er meer leegstand komt in het centrum. Een onderzoek in opdracht van de Middelburgse ondernemersver eniging VOM door het bureau DTNP laat zien dat die vrees wel eens werkelijkheid kan worden. De gemeente meent echter dat de komst van de sportketen geen ont wrichtende werking heeft voor de regio. Om die reden kan vol gens wethouder lohan Aalberts Word de beste op het gebied van watersport of golfen. Dan trek je nieuwe klanten een vergunning niet eens gewei gerd worden. Frolichs vindt dat de Middelburg se ondernemers niet zo'n defen sieve houding moeten aannemen maar juist actief moeten inspelen op de komst van Decathlon. Ze ker nu ze nog de tijd hebben om dat te doen, vervolgt hij. Hij raadt bestaande sportwinkels aan om de banden aan te halen met afzonderlijke sportverenigin gen. Ook is zijn advies om te kie zen voor specialisatie. „Word de beste op het gebied van golfen of watersport. Dan trek je nieuwe klanten." Volgens hem moet je als middenstander accepteren dat er grote winkels zijn en komen. Zelf heeft hij een slagerij. „Maar ik ben niet tegen een supermarkt. Ik probeer juist mij te onderschei den." Hij stelt ook dat de markt aan het veranderen is door de komst van grote filialen als Decathlon. „Dat is een gegeven. Je houdt dat niet tegen." Hij wijst ook naar het winkelen via internet. „Ook dat is een gege ven waar je als ondernemer reke ning mee moet houden." Volgens de meest recente gegevens wordt eenvijfde van alle inkopen online gedaan. „Daar hoor je als onderne mer ook op in te spelen", aldus Frolichs. Zijn advies: „Lever service en kwa liteit. Daarmee kan je je onder scheiden." Dat wordt volgens hem ook gedaan door onderne mers die geconfronteerd worden met de komst van bedrijven als bijvoorbeeld een Mediamarkt. Minister Ivo Opstelten (Veilig heid en Justitie) antwoordt dat op vragen van de PvdA. De stoomtur bine van Doel 4 raakte begin au gustus oververhit. Sindsdien ligt die reactor stil. Mogelijk was er sprake van sabotage door één van de medewerkers. Het Belgische ministerie van Justitie onder zoekt dat. Doel 3 ligt vanwege haarscheurtjes al langere tijd stil. De gebeurtenissen in Doel zijn niet van invloed geweest op de nucleaire veiligheid en ook niet aangemerkt als nucleair veilig heidsincident, schrijft Opstelten aan de Kamer. Meer informatie dan er staat op de website van het Federaal Agentschap voor Nucleai re Controle (Fanc) is volgens hem dan ook niet noodzakelijk. De minister stelt dat de Neder landse overheid (vrijwel) direct is geïnformeerd over het stilleggen van Doel 4. Extra veiligheidsmaat regelen zijn volgens de minister niet nodig. „Doel 4 is stabiel en veilig afgeschakeld", aldus Opstel ten. „Ook tijdens de gebeurtenis sen die leidden tot afschakeling is geen radioactiviteit vrijgekomen en hebben alle veiligheidsfuncties naar behoren gewerkt." De centra les starten pas weer op als is aan getoond dat het veilig kan. De Fanc ziet daarop toe. Opstelten schrijft dat burgers wor den geïnformeerd, afhankelijk van aard en omvang van het inci dent. Daarvoor zijn tussen Neder land en België afspraken gemaakt. Het zuurstofgebrek is volgens ge- meentevoorlichter Indra Paasse ontstaan doordat de temperatuur in de afgelopen week snel is ge daald. „De bovenste laag water in de vijver koelt dan af en mengt zich met het warmere water on derop. Het water onderop heeft als gevolg hiervan minder zuur stof. Als al dit water zich met el kaar vermengt, kunnen zwakkere en zieke vissen hieraan overlijden omdat zij minder zuurstof krij gen." Volgens de gemeente komt het va ker voor. Paasse: „Alleen valt het nu meer op, omdat er zoveel kar pers in de Lekvijver zitten. Het heeft niets met de vijver zelf te maken, omdat die vervuild zou zijn, zoals veel mensen nu den ken. Het is een natuurlijk ver schijnsel. Er is ook niet iets wat we ertegen kunnen doen, om het een volgende keer te voorkomen. Anders zouden we dat natuurlijk doen." De vijver aan de Souburgse Lek straat is een populaire vijver, voor mensen om in te vissen en voor kinderen om bij te spelen. Die za gen de afgelopen dagen met lede ogen aan hoe vissen naar lucht hapten of op hun zij aan de opper vlakte dreven. Het is niet de eerste keer dat vis sen massaal sterven in de vijver. Het is een regelmatig terugkerend fenomeen. Vorig jaar stierven de vissen als gevolg van een voor jaarsziekte. De Partij Souburg Ritthem heeft inmiddels het college van Vlissin gen vragen gesteld over wat de ge meente gaat doen aan de vissterf- tes en de gevolgen voor de volks gezondheid. Het heeft niets met de vijver zelf te maken, zoals vervuiling ZIERIKZEE - Docente Conny Steen- man-Marcusse verzorgt in nauwe samenwerking met filmtheater Fi- zi weer Engelstalige film- en lite ratuurlessen. De boeken worden op dinsdagoch tend besproken en geanalyseerd in het MFC aan de Huijbertstraat 35 in Zierikzee. Op de dinsdag middag wordt één keer per maand in Fizi aan het Kerkhof 3 een verfilming van een van de be sproken boeken vertoond. Op 7 oktober staan boek en verfilming van The Book Thief van Markus Zusak op het programma. Info: tel. 06-22552232conny.steen- man.marcusse@gmail.com Jaap Jan Op 't Hof uit Sirjansland teelt samen met zijn broer friet- aardappelen. „Het gros van de aardappelen die op Schouwen-Duiveland worden geteeld zijn frietaardappelen", zegt Op 't Hof. Hij teelt zelf Agria's en Fontane's. „De Agria is geel van kleur. Daar krijg je Op de akker mooie gele frieten van", vertelt hij. De Agria is eigenlijk wel een para depaardje in frietenland. Dit ras zit in het duurdere segment en wordt veel gebruikt voor de verse friet en gaat vaak naar de restau rants. Het is alleen niet de gemak kelijkste aardappel. De Agria is ge voelig voor rot en dat kan ook nog in de schuur gebeuren. Daarmee loopt de boer dus risico's. De Fontane is ook een frietaardap pel, maar minder gevoelig voor rot en heeft een korter groeisei zoen. De aardappel is witter van kleur en is goedkoper. De Fonta ne gaat bijvoorbeeld naar McDo nald's. Op 't Hof spuit het loof van de aardappelen dood voor hij gaat rooien. Dat is zeer gebruikelijk in de reguliere landbouw. Na het doodspuiten blijft de aardappel nog een week of twee, drie in de grond zitten om af te harden. Dat wil zeggen dat de schil hard wordt, waardoor de aardappel geen beschadigingen oploopt met het rooien. Bovendien kan dan vroeger ge rooid worden in meestal betere weersomstandigheden. Het dood spuiten heeft ook een ander voor deel: de aardappel is erg gevoelig voor schimmelziekten zoals phy- tophtora. Als deze ziekte in de vochtige herfstomstandigheden toeslaat kunnen hele percelen ver loren gaan. Als de aardappelen eenmaal van het land zijn, is het zaak om de aardappelen op de juiste tempera tuur te bewaren tot ze naar de fa briek gaan. Zes graden is de goede temperatuur, niet kouder en niet warmer. Als de aardappelen te koud wor den bewaard, vormen ze meer sui- ker en dat wil de fabriek niet. Dan r bakken de frieten te bruin. 'Decathlon niet tegen te houden' door Emile Calon Ondernemer Jack Frolichs door Jeffrey Kutterink Bekijk de video op www.pzc.nl/video DEN HAAG - Bewoners aan de grens streek zijn voldoende geïnfor meerd over de situatie bij kerncen trale Doel 4. i Try-and-buy, proberen en kopen, is het concept van Decathlon. Hier geeft oud-wielrenster Leontien van Moorsel een clinic in de vestiging te Best archieffoto Irene Wouters door Wendy Wagenmakers OOST-SOUBURG - De vissen in de Souburgse Lekvijver sterven inder daad aan zuurstofgebrek. Dat zegt de gemeente Vlissingen, die giste ren twintig dode vissen uit de vij ver haalde. Indra Paasse, voorlichter i door Melita Lanting SIRJANSLAND - Wie denkt dat een aardappel een aardappel is komt bedrogen uit. Je hebt heel veel ver schillende soorten en rassen. Er zijn tafelrassen die dan weer onder te verdelen zijn in kruimige, stevi ge en gekleurde rassen met ieder een eigen smaak en textuur, en je hebt ook de frietaardappelen. We rijden er langs, maar wat groeit er nou eigenlijk op de akkers?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56