jy CONSUMENT 7 0 Vodafone SmartPass 0 Rabo Wallet 0 Apple Pay 0 PayPal GAMERECENSIE Destiny Betalen met smartphones kan op steeds meer plekken. Doel is dat je mobieltje alle pasjes vervangt. Maar dat duurt nog wel even. Een portemon nee die uitpuilt van bankpassen en klantenkaar ten is straks verle den tijd. Dankzij smartphones hoef je niet al die pasjes meer bij je te hebben. Althans, dat is de belofte. Na jaren vertraging lijkt de tech niek nu klaar voor mobiel beta len. Veel nieuwe telefoons beschikken inmiddels over de benodigde NFC-chip die op een paar centimeter af stand gegevens verstuurt, net als de ov-chipkaart. Houd de telefoon bij de kas sa en na een seconde heb je betaald. Dit levert je gemid deld 7 seconden tijdwinst op vergeleken met pinnen en 16 seconden ten opzichte van contant betalen. Recente Android- en Win- dows-toestellen hebben al langer NFC-chips in gebouwd, maar daar ge beurde tot nu toe vrij wei nig mee. Het wachten was nog op één gro te smartphone-partij: Apple. De nieuwe i- Phone 6 heeft voor het eerst ook een NFC-chip, gemaakt door het Nijmeegse be drijf NXP. Die chip wordt in combinatie met je vingerafdruk gebruikt in de nieuwe betaaldienst Apple Pay. De homeknop in de iPhone scant je vinger, als sneller en vei liger alternatief voor een pincode. Voorlo pig werkt Apple Pay alleen in de VS. Intussen zijn grote winkelketens massaal kassa's aan het voorzien van NFC-lezers. Eind dit jaar zijn er 60.000 NFC-locaties in ons land, verwacht Visa. Dat creditcardbe- drijf startte eerder dit jaar met Vodafone met de SmartPass-app voor NFC-betalin gen. Bij bedragen tot 25 euro is invoeren van een pincode in de app nodig. Gebrui kers moeten wel hun tegoed opwaarderen, wat 50 eurocent kost bij kleine bedragen. En iPhone-gebruikers moeten voor Smart- Pass op hun toestel een 'chipsticker' plak ken, wat niet erg aantrekkelijk is. Want Ap ple staat nog niet toe dat andere betaaldien sten de NFC-chip in de iPhone gebruiken. Dat grote ketens als H&M, Lidl en Burger King nu NFC invoeren, heeft nog een re den: bankpassen van ING en ABN Amro hebben sinds kort ook NFC-chips. Ze wer ken hetzelfde: tot 25 euro geen pincode ver eist. De Rabobank pakt het anders aan en lanceert volgende maand de eigen betaal- app Rabo Wallet voor NFC-betalingen. Voorlopig werkt Rabo Wallet alleen op de Samsungs Galaxy S4 en de Galaxy Note 3, omdat de veiligheid van elke smartphone eerst goed moet worden getest. Zo zouden er bij de veel verkochte Galaxy S5 nog pro blemen zijn met het beveiligde element waarop rekeningnummers staan. Om echt nuttig te zijn, moeten de mobiele betaalapps extra mogelijkheden krijgen. Ze zouden al je klantenkaarten en kortingspas jes moeten kunnen vervangen. Gall Gall heeft dat al gedaan met SmartPass. Bewa ren van creditcards in de Rabo Wallet-app wordt ook mogelijk, net als opslaan van kassabonnen en tickets. Dat is ook de be doeling met Apple Pay. Het alternatief voor de betaalapps met NFC is PayPal, waarmee je altijd en overal zou kunnen betalen, zolang de verkoper maar ziet dat je hebt betaald. Bij de eerste paar duizend Nederlandse restaurants en kroegen is de PayPal-app sinds deze zomer al te gebruiken voor bestellen en betalen. De app weet waar je bent en toont dankzij een samenwerking met het Nederlandse MyOrder direct de menukaart. Om te beta len, hoefje alleen je wachtwoord in te vul len. Met Paypal kun je ook bestellingen be talen die je later afhaalt. Personeel zou je kunnen herkennen aan de profielfoto in de app. Kassa's en bonnetjes kunnen uiteindelijk helemaal verdwijnen, denkt Paypal. Het be drijf houdt al tests met winkels waar je pro- ducten betaalt via zijn app en met de spul len direct het pand uitloopt. Dat is wennen voor de shoppers zelf, erkent een Paypal-manager bij een demonstratie. „Mensen houden hun mobiel bij hun ge zicht om te zeggen: 'Ik heb betaald, hoor'." Ondanks de extra investering is mobiel be talen voor winkels toch interessant. Vooral vanwege de nieuwe mogelijkheden om mensen in de buurt op hun telefoon aan biedingen te sturen. Daarvoor is wel toe stemming van de gebruikers vereist. Het ge mak om zo'n aanbieding te accepteren en betalen, moet consumenten over de streep trekken om hun akkoord aan partijen als Apple of Paypal te geven. 'Tweede kopje^ koffie gratis', verschijnt er dan op je smart- watch als je langs een lunchzaak loopt. VRIJDAG 26 SEPTEMBER 2014 Ontwikkelaar Bungie is dankzij het succes van de Halo-serie uitgegroeid tot een grote naam in de game-in- dustrie. Geen wonder dus dat de ver wachtingen rond zijn nieuwe game Destiny hoog waren gespannen. Des te meer toen de game in de media werd uitgeroepen tot 'de game van 500.000.000 dollar'. Destiny is de duurste game ooit. De ontwikkeling van het spel kostte zelfs meer dan de duurste film uit de historie: Pirates of the Caribbean - At world's end. Mo ney well spent? In Destiny creëer je een eigen ruimte soldaat en verken je het universum. Je begint op de aarde, maar strijdt al snel op andere hemellichamen, zoals de maan en Mars, tegen het buiten aardse ras Fallen. Met een pijl en boog kom je dan niet ver natuurlijk, dus krijg je verschillende futuris tische wapens in je handen gedrukt. Het verslaan van tegenstanders zorgt er ook nog eens voor dat je sterker wordt. Zelfs die wapens en je ruimtepak kun je telkens weer ver der ontwikkelen óf omruilen voor be tere exemplaren. De kracht van Destiny is dat je er nooit alleen voor staat. Naast de vij anden worden de planeten namelijk bewoond door andere (online)spe- lers. Tijdens een missie loop je altijd wel andere mensen tegen het lijf. Soms is dat best handig, bijvoor beeld als er een sterke vijand aanwe zig is. Nadeel is dat je niet makkelijk met deze 'vreemden' kunt communi ceren. Nieuwe vrienden maak je zo dus niet snel. Jammer, want hierin schuilt juist de kracht van het samen spelen. Met bestaande Playstation- vrienden kun je daarentegen weer wél gewoon praten. Het verhaal van Destiny en de bijbeho rende missies hebben sterke en zwakke punten. Laat er geen twijfel over bestaan: de schietactie in het spel is heerlijk. De vele wapens, slim me vijanden en sfeervolle omgevin gen zorgen voor een geweldige erva ring. Je merkt aan alles dat er veel geld in de game is gestopt. Van de bombastische muziek tot de diep gang in het ontwikkelen van je perso nage; alles is tot in de puntjes ver zorgd. Maar het verhaal blijft behoor lijk wazig. De hoofdpersoon - je zelf gemaakte ruimtestrijder dus - blijkt een saaie superheld. Door vage ter men en een gebrek aan uitleg ben je de draad al snel kwijt. De missies zelf zijn niet altijd even boeiend doordat er steeds voor dezelfde opzet is ge kozen: baan je een weg naar enkele punten in het level om op de eindbe stemming ten prooi te vallen aan een hinderlaag. Dat maakt het hoofd verhaal minder interessant. Toch blijft er nog veel te beleven in het universum van Destiny. Het onli ne gedeelte waar je tegen andere spelers vecht, is bijvoorbeeld uitste kend en al snel een pure verslaving. De groot opgezette omgevingen en diversiteit aan wapens maken het een ijzersterke modus. Destiny is, kortom, een heerlijk schietspel. Maar een half miljard dol lar levert niet de perfecte game op. Destiny. Platformen: PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 3, Xbox 360. Vliegensvlug betalen door Tonie van Ringelestijn Wat: contactloos betalen met NFC-techniek, kost 12,95 euro per jaar, plus kosten bij opwaarderen saldo Waarmee: Android-app en iPhone-app (met speciale sticker a 4,95 euro op toe stel) Wanneer per direct Waar ruim 30.000 plekken, eind dit jaar 60.000 Wat: contactloos betalen met NFC, la ter ook creditcards toevoegen en be stellen in horeca Waarmee: voorlopig alleen Samsung Galaxy S4 en Note 3 Wanneer vanaf oktober Wat: contactloos betalen met NFC-techniek en vingerafdrukherken ning Waarmee: iPhone 6 en/of Apple Watch Wanneer nog niet bekend Waar nog niet bekend Wat: betalen via mobiel internet Waarmee: iPhone, Android en Win dows Phone Wanneer per direct Waar enkele duizenden horecazaken waar de MyOrder-app actief is reageren? consument@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51