6 WONEN Phytophtora Vraatzucht Indiase meidoorn VRAAG ANTWOORD Wat vergeten groenten zijn, weten we inmiddels. Maar er zijn evenveel vergeten vruchten, waarvan je allerlei lekkers kunt ma ken. Maak de tuin productief en plant meer onbekend fruit. Valt het tegen? Dan hebben in ieder geval de vogels er nog wat aan. 1. KWEEPEER De kweepeer is bezig uit de vergetelheid omhoog te kruipen. Koks van sterrenrestau rants hebben de vrucht ontdekt. De kwee peer, met zijn groengrijze blad en zijn grote witte bloemen, is bij uitstek geschikt voor kleine tuinen. Het boompje wordt zelden hoger dan een meter of 4. Er zijn veel recep ten met kweepeer, maar het leukste is de vruchten te verwerken tot een stevige pas ta, die in Spanje membrillo wordt genoemd (zie kader voor recept). 2. ROZENBOTTEL Bottelrozen zijn rozen die niet al leen bloeien, maar ook decoratieve vruchten geven. Alle rozenbottels zijn eetbaar. Je kunt er siroop van maken, of jam. Bedenk wel dat de pitten ongeveer de helft van het gewicht van de rozenbottel uitma ken. En die pitten moeten eruit, want ze zijn verpakt in vezels met weerhaakjes die je beter niet in je keel kunt krijgen. Verwijder voor hèt maken van jam zo veel moge lijk pitten en schep de rest er tij dens het koken met een schuim spaan vanaf. En zeef de massa, om ook de laatste pitjes te vangen. 3. KWETS Een kwets is een langwerpig pruimpje. De vrucht is ideaal voor taarten, want hij bevat minder vocht dan een gewone pruim, waar door de bodem van de taart droog en knap perig blijft. De kwets heeft nog een voor deel: hij bloeit meestal later dan een gewo ne pruim en heeft daardoor minder van nachtvorst te lijden. Een jaar zonder prui men komt nogal eens voor, een jaar zonder kwetsen bijna nooit. Rassen die bij gespecia liseerde fruitkwekers wel verkrijgbaar zijn, zijn 'Hauszwetsche' en 'Betuwse kwets'. Deze rassen hebben geen kruisbestuiving nodig. 4. MISPEL De mispel is een klein boompje, dat meest al op een onderstam van meidoorn wordt geënt. Die twee zijn aan elkaar verwant. Mispels zijn pas lekker na de eerste nacht vorst. Dan worden de vruchten zacht. Je maakt de vruchten open en lepelt ze uit. Vroeger werden de vruchten in een kistje met stro gelegd totdat ze beurs werden. Dat proces heette 'bietten'. Tegenwoordig leg je de mispels gewoon even in de vries kist. De mispel is een ideaal fruitboompje voor de kleine tuin. Hij bloeit met grote witte bloemen in de lente, het blad wordt in het najaar bronskleurig voor het afvalt en daarna blijven de vruchten nog lang aan de boom. Mispels groeien nooit recht en dat is een voordeel in een nieuwe tuin: ze zien er al op jeugdige leeftijd doorleefd uit. 5. DUINDOORN Duindoornsap kun je in natuur- winkels kopen. De duindoornbes wordt in Nederland niet gegeten. In andere landen is dat wel anders. In Oost-Europa, Rusland en China is de duindoorn een populaire vrucht. Hij wordt daar in boomgaarden aangeplant. Duindoorns hebben geen duinen nodig om te groeien. Ze doen het net zo goed in de gewone tuin. Het zijn prachtige strui ken met hun zilverachtige blad en hun oranje bessen in het najaar. Voor die bes sen heb je wel een mannelijke en een vrou welijke plant nodig. Maak eens duindoorncompöte: veel spannender bij wild dan die geijkte cranberrysaus. In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van Jan van Mullem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies aan le zers. Het deskundigenpanel van deze week: Romke van de Kaa is voormalig kweker, auteur van tal van tuin- boeken en 'groencolumnist' voor dagbladen en vakbladen. J. Pouwels heeft een 15 jaar oude amandelboom. „Hij hangt dit jaar erg vol. Twee weken geleden begonnen de vruchten te barsten en ik besloot te wachten met plukken tot de eerste noot viel. Maar na vier dagen absentie zag ik bij thuiskomst dat zes van de jonge scheutelingen van onder tot bo ven bruin blad hadden. De stengels zijn ook bruiner. De ernaast groeien de esdoorn heeft takken met dezelfde verschijnselen. De noten zijn inmid dels geoogst, vruchtdragende takken gesnoeid. De bruine jongelingen staan er nog bij als twee weken geleden; het bruine blad er nog aan en de takken fier overeind. Dat is toch vreemd?" „De aantasting klinkt als perenvuur", zegt Romke van de Kaa „Maar als de Aangetaste amandelboom. esdoorn dezelfde verschijnselen ver toont, is dat uitgesloten. Meest waar schijnlijk is dan een schimmelinfectie uit de phytophtora-groep. Verwijder de aangetaste takken, voer ze af en ontsmet de snoeischaar met alcohol." A. Brack heeft een 'probleem' waar voor hij geen oplossing wil, maar hij is wel nieuwsgierig naar het ontstaan. „In onze hoge border staat Verbena bonariensis (Ijzerhard) met hoge ste len, een drietandachtige vertakking en aan de top mooie, lichtpaarse bloe men. Die worden er 's nachts afgevre- ten. Dan blijft een afgeknotte stengel over. Komt dat door vliegende insec ten? Of zijn het muizen? Die laatsten vreten ook aan onze Persicaria, maar vermoedelijk vanwege de zaden." Ook al zijn de meegestuurde foto's niet geweldig, Romke van de Kaa heeft wel een idee wie er zo vraat zuchtig is. „De schade kan wel eens veroorzaakt zijn door bosmuizen. Daar zijn er dit jaar erg veel van." R. de Vries de Beijer heeft een rhaphi- olepis umbellata, Indiase meidoorn. „Nu is die breed vertakt en geeft pro blemen bij het naar binnen halen voor de winter. Kan ik de plant snoeien en wat is hiervoor de beste tijd?" „De Indiase meidoorn hoeft eigenlijk helemaal niet te worden gesnoeid", weet Romke van de Kaa. „Maar moet het toch omdat hij te groot wordt, doe dat dan in het najaar. De afgeknip te scheuten kunnen dan ook nog als stekken worden gebruikt." Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl Vergeten vruch Neem 1 kilo kweepe ren - geschild en van het klokhuis ontdaan - en kook ze tot moes. Doe de moes in een koekenpan, voeg Vi kilo halfzoete gelei suiker toe en roer een uur, totdat het roeren zwaar begint te gaan. Stort uit op vetvrij pa pier, laat afkoelen en snijd in stukjes. tekst en foto's Romke van de Kaa reageren? wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50