1 I Kinderpardon via I Oorlog Veel mobiel, weinig kosten en geen zorgen! 4 BINNENLAND pp FERRY MINGELEN ~W" ~W" et wordt oor- I I log*, dacht ik I I woensdag avond. Dat M m kwam ook door de kerkklokken. Die begon nen in de buurt van het Binnen hof te luiden, toevallig net op het moment dat vicepremier Lodewijk Asscher en minister Jeanine Hennis-Plasschaert van Defensie de perszaal van het mi nisterie van Algemene Zaken binnenkwamen. Zonder zijn gebruikelijke vrien delijke begroeting begon As scher met een grimmig gezicht uit te leggen hoe groot de be dreiging door IS is en waarom Nederland nu wel mee mag doen aan de strijd. De blamage van het kleine kamertje op de Navo-top, waar zelfs geen kruk je voor Nederland bij kon toen de grote jongens over IS verga derden, was verleden tijd. De PvdA-vicepremier straalde uit dat het kabinet, en dus ook zijn eigen partij, voor honderd pro cent achter deze strijd staat. Ten minste: in Irak, (voorlopig) niet in Syrië. Dat heeft de PvdA afge dwongen, tegen de zin van de WD. Het kabinet geeft toe dat het mi litair gezien weinig praktisch is. Want IS kan vanuit Syrië Irak blijven bedreigen en het is aan nemelijk, aldus het kabinet, dat de terroristen zich verplaatsen naar Syrië. Heel nuttig dus dat de Amerikanen daar wel bom barderen. Maar Nederland doet niet mee, omdat er geen duide lijk volkenrechtelijk mandaat is. Dat mandaat is er voor Irak, dat zelf om hulp heeft gevraagd, maar niet voor Syrië. Nederland houdt zich graag aan de internationale regels, want als iedereen het volkenrecht aan zijn laars lapt, waar blijf je dan als klein land. Daarom moe ten de Nederlandse Fi6's bij de Iraaks-Syrische grens voorlopig rechtsomkeert maken. En als ze dan net een IS-een- heid aanvallen die de grens over En als de F16's dan net een IS-eenheid aanvallen die de grens met Syrië over vlucht, moeten ze die dan laten gaan? Dat kan toch niet? vlucht, moeten ze die dan laten gaan? Dat kan toch niet? WD-minister Hennis van De fensie kon bij deze vraag op de persconferentie een lichte glim lach niet onderdrukken, stie kem was ze het er waarschijn lijk mee eens. Voor de PvdA weegt het volken recht zwaar, zeker sinds 2003 toen Bush en Blair het Irak van Saddam Hoessein binnenvielen. Saddam Hoessein werd gevon den, zijn massavernietigingswa pens niet. Ondanks grote politie ke en maatschappelijke weer stand gaf het kabinet-Balkenen de I indertijd politieke steun aan Bush. Het volkenrechtelijk mandaat hiervoor berustte ech ter op 'juridische gymnastiek', waarschuwde toen de juridi sche dienst van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Dat advies verdween onder in een la en toen het toch uitlekte stond de oppositie, met de PvdA voorop, op de achterste be nen. De commissie-Davids, die de hele gang van zaken in 2009 onderzocht, tikte Balkenende hard op de vingers. Het kabinet beloofde toen: nooit meer een missie zonder duidelijk man daat. Dat geldt nog steeds. De PvdA houdt daar strikt aan vast, zij kan ook moeilijk anders na alle opwinding over Balkenen de na 2003. De WD is minder principieel en had nu militair wel verder willen gaan. Maar de strijd in Syrië was geen oorlog in het kabinet waard. vragen over Nederlandse deelname Zes Nederlandse Fi6-piloten zullen mogelijk volgende week al bombardementen uitvoeren op IS-doelen in Irak. Vanuit een ba sis in Jordanië zullen ze kampen en zogenoemde command and con- troHnstallaties met precisiewa- pens van de terreurorganisatie, aanvallen. Ook gaan 130 militai ren in kazernes en in trainings kampen Iraakse en Koerdische strijdkrachten leren hoe zij weer baarder kunnen zijn tegen IS. Ne derland is vanaf dan daadwerke lijk direct in strijd met de terroris ten van IS. De kans dat Fi6-piloten in de problemen komen, bijvoorbeeld door luchtafweergeschut van IS, is volgens defensiespecialist Kees Homan gering. De terreurgroep beschikt wel over luchtdoelartille rie - eerder buit gemaakt op het Iraakse en Syrische leger - maar die raketten reiken niet hoger dan twee kilometer, schat hij. Als de toestellen op grote hoogte blijven, is er geen gevaar voor de piloten. De Fiö's hoeven niet laag te vlie gen om hun precisiebombarde menten uit te voeren. Volgens Ho- man is het team 'bij uitstek ge schikt voor een dergelijke missie en voldoet het alleszins aan de ei sen'. Volgens defensiebloggers bezitten de IS-strijders een mix van oude Sovjetwapens en een allegaartje van wapens die op de zwarte markt gekocht zijn, uit Saudi-Ara- bië, Irak, Syrië en Oost-Europa. Het gaat om oude en nieuwere tanks, raketinstallaties, granaat werpers en mitrailleurs. IS maak te ook moderne Amerikaanse wa pens buit op Iraakse bases in Mo sul. Maar deze geavanceerde appa ratuur zouden de strijders niet kunnen gebruiken, omdat de sys temen te ingewikkeld zijn. Er zijn geen concrete aanwijzin gen voor een aanslag op korte ter mijn, meldt de nationale coördina tor terrorismebestrijding Dick Schoof. Dat is ook de reden waar om er nog geen 'zichtbare' veilig heidsmaatregelen zijn genomen om bepaalde instellingen of ge bouwen extra te beveiligen. Ook is het niet nodig het openbaar ver voer te mijden uit angst voor aan slagen, zegt Schoof. Maar er is wel reden voor 'extra alertheid'. In een brief riep hij de burgemees ters van de vier grote steden en enkele gemeenten die te maken hebben met potentiële radicale jongeren, daartoe op. De missie kan volgens hem zorgen voor een nieuw dreigend effect. Het lokaal bestuur, scholen, de moslimge meenschappen kunnen aanvoelen als er 'iets gebeurt of verandert', zei Schoof. De dreiging van ontvoeringen neemt toe door de Nederlandse deelname aan de strijd, vrezen ter- Dat die brief woensdagavond werd ondergesneeuwd door het IS-nieuws, was misschien wel de bedoeling. Teeven schreef de Ka mer dat hij vijftig kinderen (en hun gezinnen) alsnog een ver blijfsvergunning geeft. Niet pret tig voor een man die het kinder pardon eerder 'het zuur uit het re geerakkoord' noemde. De staatsse cretaris werd voor de zomer dan ook door de PvdA, de linkse oppo sitie, ruim tweehonderd burge meesters en de Kinderombuds man gedwongen de dossiers van zo'n honderd kinderen opnieuw je betaalt slechts per maand! hollandsnieuwe.nl/pzc nieuwe. Daar houden wij van! De Samsung Galaxy Trend Plus t.w.v. €139,- En iedere maand Uniek aanbod Vechten in 6 Nederland gaat in Irak deelnemen aan militaire acties tegen terreur organisatie IS. De dreiging van een aanslag in Nederland neemt toe, maar is nog niet concreet. door Sandra Donker Wat houdt de missie in? Lopen de militairen gevaar? Het is niet nodig het ov uit angst voor aanslagen te mijden, maar er is wel reden voor 'extra alertheid' De Nederlandse inbreng aan de missie in Irak houdt vooralsnog op aan de Iraaks-Syrische grens 3 Over welke wapens beschikt IS nog meer? 4 Is onze eigen veiligheid ook in het geding? 5 Neemt het risico voor Nederlan ders in islamitische landen toe? ANALYSE KINDERPARDON door Cyril Rosman Zakelijk abonnement nodig? Er is ook hollandsnieuwe voor ondernemers. DEN HAAG - Op een avond dat heel politiek en journalistiek Nederland bezig was met de Nederlandse deelname aan de strijd tegen IS, stuurde staatssecretaris Fred Tee- ven (WD, Asielzaken) een brief aan de Tweede Kamer over het kin derpardon. 'Schrijnende gevallen' is een handige term waarmee Teeven nog meer politiek onheil wil voorkomen SAMSUNG Aöor €12,- Bestel snel op: hollands Bij hollandsnieuwe krijg je de Samsung Galaxy Trend Plus (t.w v. €139.-) nu voor maar €12.- per maand! Dat is inclusief een maandtegoed van 275 MB, belminuten of sms'jes. De bezorgkosten zijn eenmalig €30,- en de aansluitkosten krijg je cadeau! Ga je heel veel internetten? Neem er dan 500 MB of 1000 MB extra bij. Zo weet je zeker dat je altijd en overal zorgeloos online kunt gaan. Met hollandsnieuwe bepaal je zelf hoe jij je tegoed gebruikt. Je betaalt altijd een vast laag tarief en belt nooit zomaar buiten je bundel. Vervelende verrassingen op je rekening zijn dus voorgoed voorbij! - Superscherp beeld - Razendsnelle processor - Compact model - 275 MB, belminuten of sms'jes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4