Het laatste slot op de deur WONEN 5 Wandpanelen uit een suikerrietplant Een haai die het vuile wasgoed eet meer. Bij de beste vruchtrassen heeft de vrucht een gewicht van meer dan 5 gram. Bij een wilde kornoeljestruik is dat nog geen 2 gram. Hoewel er veel variatie op treedt omdat gele kornoeljes altijd uit zaad worden opgekweekt. Je kunt het dus treffen. Denk niet dat alle kornoeljebes sen eetbaar zijn. Vruchten van de witte en de rode kornoelje (Cor- nus alba en Cornus sanguinea) zijn niet geschikt voor consump tie en zelfs licht giftig, al zul je er niet onmiddellijk aan doodgaan. De rode en de witte kornoelje zie je vaak massaal in het gemeente- groen aangeplant, vanwege hun kleurige takken in de winter. De aardbei-achtige vruchten van Cor nus kousa, een Aziatische soort, zijn weer wel eetbaar. Maar die smaken nogal laf. HEBBEN laakt dat het installeren van een alarmin stallatie dan compleet onzinnig? Zeker niet. De politie omschrijft het als een goe de aanvulling op andere vormen van pre ventie, maar blijft benadrukken dat het vaak de gelegenheid is die de dief maakt. Zoals openstaande ramen en slecht hang en sluitwerk op deuren en kozijnen. Met andere woorden: alvorens over te gaan tot de aanschaf van een alarminstallatie, is het raadzaam eerst een ronde om het huis te maken. Kijk ook vooral eens op www.po- litiekeurmerk.nl. Daar staan allerlei tips en de meestgebruikte manieren waarop inbre kers zich toegang tot huizen verschaffen. Voorkomen blijft altijd beter dan genezen. Voor wie toch per se een alarminstallatie wil, zijn er volop mogelijkheden. Energie maatschappijen als Essent en Nuon bieden semiprofessionele oplossingen aan, half Ne derland is al eens gebeld namens een bevei ligingsbedrijf en in de bouwmarkt liggen pakketten waarmee je zelf aan de slag kan. Maar welke moet je kiezen? Het is maar net wat je ervan verwacht. Een alarmsys teem is eigenlijk het best te beschouwen als het laatste, ultieme preventiemiddel. Het komt immers pas in actie als de in braak al aan de gang is. De vraag is dus: wat wil je dat er gebeurt als er in je huis wordt ingebroken? Is het antwoord 'ik wil dat er een alarm af gaat dat de inbrekers afschrikt, in de hoop dat ze dan het pand weer verlaten', dan kun je volstaan met een systeem van de bouwmarkt. Daar vind je voor een paar tientjes bewegingsmelders, sensoren en an dere zaken die simpel zijn te installeren. Ze doen niets anders dan lawaai maken als een raam of deur onrechtmatig wordt geo pend. Zoek dan vooral niet verder en laat je niks duurders aansmeren. Nadeel van een dergelijk systeem is natuurlijk dat, zeker wanneer je zelf niet thuis bent, er hele maal niemand komt kijken. In het beste ge val worden de buren wakker en bellen ze de politie. De vraag is of ze dat na vals alarm nummer drie ook nog zullen doen. Waarschijnlijk niet. De populairste systemen van dit moment zijn de wat duurdere doe-het-zelfpakket- ten die gebruikmaken van een zogenoem de virtuele meldkamer. Voor een paar hon derd euro heb je deze in huis. Als de senso ren onraad detecteren, krijg je daarvan een melding op je mobiel. Het is zelfs mogelijk via een internetverbinding op de geïnstal leerde camera's mee te kijken wat er in huis gebeurt. Loopt er een inbreker, dan kun je alsnog zelf de politie bellen. Het systeem van Woonveilig.nl - aangera den door consumentenprogramma Kassa - is er zo één. Het is een basispakket voor 300 euro. Het werkt, maar is niet echt een oplossing als je op vakantie bent. Stel, je krijgt een sms, maar ziet niets op de came ra's, wat dan? Toch de politie bellen? Grote kans dat vanaf de derde valse melding kos ten in rekening worden gebracht voor con trole. Of dat de politie niet eens meer komt. Het is niet voor niets dat het ook mo gelijk is bij dat systeem een abonnement op een meldkamer te nemen. Die stuurt in het geval van onraad een mannetje langs. Wie zoiets wel wil, kan eigenlijk beter kie zen voor de installatie van een systeem door een beveiligingsbedrijf. Let wel op de keurmerken, zodat je zeker bent van deug delijke installatie van sensoren die het ver schil tussen een kat en een inbreker her kennen. Het grote voordeel is bovendien dat je veel minder geconfronteerd wordt met kosten voor valse meldingen. Nadeel is dat het allemaal wat prijziger is. Een abonnement kost al snel enkele honderden euro's per jaar. Het zijn de energiebedrijven die een soort goedkopere tussenvorm leveren. Zij bellen eerst. Dan kan de klant bekijken of het zijn zoon is die beneveld is thuisgekomen van een feest en zo het alarm heeft geactiveerd of dat het een serieuze melding betreft. Maar voordat je kiest: bedenk ook wat je aan andere extra preventie kunt doen voor het geld dat je uit wilt geven aan een alarm installatie. -ÏT VRIJDAG 26 SEPTEMBER 2014 Bijzondere wandpanelen vinden steeds vaker hun weg naar onze woonkamers. Zoals bijvoorbeeld die van WallArt. Die zijn gemaakt van ver malen suikerrietplantvezels die over blijven bij de winning van suiker. Dit materiaal (restafval) wordt ook wel ba gasse genoemd. De panelen zijn gere cycled én volledig composteerbaar. De panelen, die samen een repete rend patroon vormen, zijn eenvoudig op maat te snijden en met montage- kit aan te brengen op de muur. Daar na kunnen ze in een kleur naar keuze worden geschilderd met latex, maar in het wit valt het bijzondere driedi mensionale effect ook goed op. Er zijn Wandpanelen van WallArt. allerlei denkbare patronen, van vlie gers tot bakstenen en kiezels. De prijs voor een set van 12 panelen, goed voor 3 vierkante meter: vanaf 49,95 euro. Designlampen in de woonkamer, kek ke stoelen rond de eettafel, sjieke kas ten in de slaapkamer en zelfs de bad kamer is om door een ringetje te ha len. Waarom dan toch altijd de was ruimte vergeten? Wasmachine, basic wasmand; dat is het dan bij velen. Dat moet leuker kunnen, dacht Jolanta Uczarczyk. En ze bedacht de Shark, een wasmand in de vorm van een haaienbek, waar je de vuile was door heen kiepert. Ook te gebruiken als op bergruimte voor speelgoed. Als beide tegelijk is af te raden... De Shark kost bijna 160 euro en is te bestellen via: www.mywallart.nl jolanta Uczarczyk's haai. foto's PR www.etsy.com/nl www.politiekeurmerk.nl;www.woonveilig.nl reageren? wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49