Kornoelje 4 WONEN Aanbieders van alarmsystemen bespelen gevoelens van onveiligheid. Met 250 woninginbraken per dag in 2013 lijken ze wel een punt te hebben. Maar heeft een inbraakalarm zin? En zo ja, wat is wijs: goedkope zelfbouw of een duur pakket laten installeren? GROENE VINGERS Romke van de Kaa De gele kornoelje, Cornus mas, zou je de inheemse tegenhanger van de tover- hazelaar kunnen noe men. De struik bloeit in februari, iets later dan toverhazelaars. Met gele bloemen, iets minder helder geel dan die van toverhazelaars. En in een mooie herfstkleur, vaak opvallender dan toverhazelaars. Dat de struik inheems is, wil niet zeggen dat je hem overal in het wild ziet. Ik heb er nog nooit een in het bos zien staan. Maar als je op kalkrijke grond woont, schijnt de kans groter te zijn. Behalve zijn vroege bloei heeft Cornus mas andere deugden: de struik laat zich makkelijk in vorm knippen. Het is dan ook niet moei lijk er een stevige en ondoordring bare haag van te maken. Ook zag ik wel eens een tuinprieel dat he lemaal uit gele kornoelje bestond. Ook draagt deze kornoelje in som mige jaren overvloedig vruchten. Hij werd daarom vroeger ook wel in boomgaarden aangeplant. De vrucht is langwerpig en lijkt op een dadel, maar dan veel kleiner. De kleur is kersrood; daarom wordt de struik in het Engels ook wel Cornelian cherry genoemd. De pit is naar verhouding groot en maakt wel de helft van de vrucht uit. Hoe die vruchten vroeger wer den geplukt, weet ik niet. Ik zou een zeil op de grond leggen en met een stok tegen de takken slaan. Waarbij ik beschermende kleding zou dragen, want kornoel- jeblad en naakte huid zijn geen ge lukkige combinatie. Het gekneus de blad veroorzaakt ondraaglijke jeuk, bij mij in ieder geval. Als ik over de oude Grieken lees, lees ik altijd dat zij speren van kor noeljehout gebruikten. Nu komt de gele kornoelje in Griekenland wel voor, maar het is moeilijk een rechte tak aan de struik te ontdek ken. Terwijl je voor een speer toch zeker een stuk van 2 meter recht hout nodig hebt. Ik kan me Leonidas en zijn Spartanen niet voorstellen met kromme speren. Zou het verhaal van de kornoelje speren op een vertaalfout kunnen berusten? Voor de Statenvertaling van de Bijbel werd ook een Griek se grondtekst gebruikt en ook die wemelt van botanische fouten. Van kornoelje vruchtjes kun je sap en siroop maken. Of jam: doe de vruchten in een pan, kook ze kort en wrijf ze door een zeef. Neem een kilo vruchtenmoes en los daarin al roerend een pond half- zoete geleisuiker op. Wacht tot de massa geleert en doe de jam in potjes. Koernoeljejam smaakt zoet zuur en is lekker in yoghurt of bij lamsvlees. Wie een gele kornoelje om zijn vruchten plant, kan maar het best op zoek gaan naar een variëteit met extra grote vruchten. Macro- carpa is zo'n ras, maar er zijn er W ie de aanschaf van een alarminstallatie overweegt, moet goed bedenken wat het doel ervan pre cies is. Producenten prijzen die systemen aan door statistieken te gebruiken: 'Een goed beveiligd huis loopt twee keer zo wei nig kans door inbrekers te worden bezocht dan een ander huis'. Ze hebben gelijk: de statistiek klopt. Maar of dat komt door de installatie van een alarmsysteem, kan niet worden aangetoond. Sterker nog, het keurmerk Veilig Wonen van de politie laat zich op dezelfde statis tiek voorstaan. Maar om voor dat keurmerk in aanmerking te komen, is een alarm hele maal niet nodig. Dat komt omdat inbrekers zich gedragen als water: in 99 procent van de gevallen zoeken ze de weg van de min ste weerstand. Met andere woorden, elke huiseigenaar die werk heeft gemaakt van inbraakpreventie in welke vorm dan ook, komt al snel aan de goede kant van de in braakstatistieken terecht. Bessen van de gele kornoelje. door Cor-Peter Pasma beeld DPd en PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48