2 WONEN 250.000 euro Nieuwstraat 77, Koewacht 250.000 DE VERBOUWING Deze zonnige hoekwoning op de eerste verdieping van het appartementencomplex aan de Nassaulaan te Goes bestaat al jaren. Toch was er geen gas en geen warm water. Er was geen badkamer. Zelfs het toilet ontbrak. Hoe kan dat, anno 2014? Cornelis Corbijn nam de uitdaging aan om de woning, voor het eerst sinds het tig-jarig bestaan, bewoonbaar te maken. We staan in een lege woonkamer. De spo ren van de grondige, recente verbouwing zijn nog volop zicht baar. De muren zien er kaal uit, er steken draadjes uit het plafond, er ligt nog stof op de vloer. De woning was de afgelopen zes weken het toneel van een grondige make over, maar is nu klaar om met een frisse look, volledig opgeknapt en wel, opnieuw bewoond te worden. „Of dit een grote verbouwing was? Ja, best wel," lacht Cornelis Corbijn, de man die de renovatie realiseerde. „Begin augustus ging ik van start door alles in de woning te strip pen, van de vloer tot het plafond. Behalve een biljarttafel, een enkele lampaansluiting en een kraantje met koud water was hier niets." 'Niets' blijkt werkelijk 'niets'. Corbijn: „Er was geen leidingwerk, geen gasaansluiting en geen toilet. Als je naar de wc moest, moest je via buiten over de galerij naar een algemene wc verderop in het complex. Er was geen warm water, niks." Een 'ietwat gedateerde woning' is dus enigszins een 'understatement'. Hoe kan het dat een bestaande seniorenwo ning in zo'n sobere toestand verkeert, vraag je je af. Cobijn: „Dit appartement werd gebruikt als algemene ontmoetings- en biljartruimte. Ik heb de woning de afge lopen weken voor het eerst sinds het be staan van dit complex volledig woon-klaar gemaakt. Afgelopen week zat ik veertig jaar in het vak, dus ik kijk niet snel meer van dingen op. Bij deze woning was de uitda ging dat alles nieuw aangelegd en geïnstal leerd moest worden in een bestaand wo ningcomplex. Bij de bouw was er geen reke ning mee gehouden dat er later ooit leiding- werk in zou moeten komen. Daar heb ik zelf oplossingen voor bedacht. Ik brak de vloer open en legde de riolering voor de badkamer en de wc aan. Daarvoor moest ik het leidingwerk dwars door de fietsenstal ling hier beneden leggen, onder de weg door, naar de straatriolering. De straat lag drie weken open. Tijdens het aanleggen van de riolering stuitte ik op een heipaal. Daar moest de riolering dus omheen. Zul ke dingen weet je niet van te voren. Er moest een cv-ketel in komen, een keuken met warm water, een badkamer met douche, een leiding voor de wasmachine. Hoe en waar ik alles plaatste, mocht ik zelf bepalen van de eigenaar. Het is fijn als je die vrijheid krijgt." Corbijn gaat verder: „Tijdens de verbou wing hield ik met alles rekening. Er wonen hier veel oudere mensen. Ik liet dus tel kens vantevoren weten wanneer en hoe laat ik lawaai ging maken. Dat vond ik wel zo netjes. Ook heb ik rekening gehouden met de draagkracht van de vloer en de iso latie van geluid. Het is een woning op de eerste verdieping. Daarom heb ik de kamer muren gemaakt met behulp van de houts- keletbouwtechniek. Dat houdt in dat je geen massieve muren metselt, maar lichte muren neerzet die bestaan uit een houten skelet en isolatiemateriaal. Dat is licht en het zorgt ervoor dat je het niet hoort als ie mand doucht. Ook handig in ruimtes waar de wasmachine staat. Die zou in dit geval gemakkelijk in de badkamer hebben ge past, maar ik koos ervoor om hem in de bij keuken neer te zetten." We lopen er heen. Het eerste dat opvalt in de donkere bijkeukenruimte is een twintig centimeter hoog plateau tegen de muur. „Dat plateau heb ik daar gemaakt om de wasmachine op te zetten", legt Cornelis uit. „Het plateau isoleert het geluid van de wasmachine. Fijn als je onderburen hebt. Het is ook praktisch; bij het vullen van het apparaat hoef je minder ver te bukken. Ook kun je zo altijd goed bij alle leidingen. Die heb ik eronder weggewerkt. Dat is ove rigens een hele goede tip: bij een verbou wing bijhouden waar je de leidingen plaatst. Handig, als je er in de toekomst nog eens bij moet komen." Het is duidelijk: een lik verf en een mooi behangetje zijn dringend nodig, maar tech nisch gezien is deze woning voor het eerst helemaal klaar voor intensief gebruik. Om gezellig een potje te biljarten, te kaarten en koffie te drinken, maar ook om fijn in bed te kruipen na een vermoeiende dag. Gezellig aan huis komen, wordt fijn thuis komen. ooo De ze half vrijstaande woning heeft een open keuken, vijf slaapka mers, waarvan een op de benedenverdieping, een sauna en een kel der. Achter op het erf staat een werkplaats van 160 vierkante me ter, verdeeld over twee verdiepingen. De tuin ligt op het zuidwesten en is van buitenaf te be reiken. 'Gedateerde woning' door Cecile Hubregsen Cornelis Corbijn neemt de seniorenflats onderhanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46