Hufters in verkeer vaker naar rechter Koopkracht wankelt als pensioenpremie stijgt IN HET NIEUWS 3 Webcamseks bij jongeren is in opkomst. Vaak hebben ze geen idee van de mogelijke gevolgen. Man brengt 'bom' naar Bosch' politiebureau JÊÊÊÊ EINDHOVEN - Webcamseks en het versturen van erotische of zelfs pornografische foto's of filmpjes: het komt steeds vaker voor. Waar ouders voorheen de regie nog enigszins in handen hadden door het pc-gebruik van hun kroost goed in de ga ten te houden, zijn ze die sinds de opkomst van smartphones compleet kwijtgeraakt. Rector Jos Bosch van het Pius X-College in Bladel, een van de scholen waar filmpjes circule ren, stelt dat er in de lessen aan dacht is voor het probleem, maar dat nieuwe leerlingen die net van de basisschool komen extra kwetsbaar zijn. Het bezit van de filmpjes is strafbaar, maar lang niet altijd komt het tot strafrechtelijke ver volging, zegt Maaike Pekelha ring van het Meldpunt Kinder porno, ook omdat er vaak geen aangifte wordt gedaan. „De poli tie ziet het niet als verspreiding van kinderporno, omdat de jon geren het zelf doen. Meestal, als er al actie op wordt onderno men, wordt het behandeld als smaad." Volgens Pekelharing is webcam seks bij jongeren in opkomst. „Op zich niet zo heel gek dat het gebeurt, althans binnen een relatie. Het allerbeste is natuur lijk om zo'n filmpje niet te ma ken. Doe je het wel, dan is het heel belangrijk goede afspraken te maken en in elk geval jezelf niet herkenbaar, met je gezicht, in beeld te brengen. Want af spraken kunnen gemakkelijk ge schonden worden als een rela tie over is." Volgens Pekelharing moeten jongeren meer bewust worden van de gevolgen die de filmpjes kunnen hebben. „Als je zo'n filmpje krijgt, denk dan 10 se conden na voordat je het door stuurt. Realiseer je wat voor im pact dat kan hebben op het slachtoffer. Verwijder het film pje en meldt het bij de politie." Volgens Remco Pijpers van Mijn Kind Online zijn het voor al meiden tussen 11 en 14 jaar die zich laten verleiden - vaak onder druk van hun vriendje - om zich bloot te geven voor de camera. Het klopt niet dat steeds jongere kinderen zich er aan bezondigen, zegt Pijpers. Ook een lid van het zedenteam van de politie bestrijdt dat. Het simpelweg afpakken van de telefoon is geen oplossing, zegt Pijpers. „Ga in gesprek met je kinderen, maak het bespreek baar. En realiseer je dat dit nooit voorbijgaat. Dit hoort er tegenwoordig gewoon bij. Jonge ren doen het, omdat het kan." Het gaat bijvoorbeeld om het ne geren van een stopteken van de politie of het onterecht gebruiken van de vluchtstrook. Daders daar van komen dan direct in beeld bij justitie, waardoor veelplegers eer der opvallen. Bij de eerste overtredingen zullen mensen nog een boete krijgen. Zo dra sprake is van herhaald plegen van dit soort feiten kan het Open baar Ministerie tot zwaardere sancties overgaan, zoals een rijver bod of celstraf. Na drie verkeers overtredingen binnen twee jaar, zal het OM bezien welke zwaarde re sanctie op zijn plaats is en kij ken of de rechter eraan te pas moet komen. Bij het aanwijzen van de overtre dingen die tot een gang naar de rechter leiden, is gekeken naar op zet, gevaar, hinder en andere ge volgen voor medeweggebruikers. Overtredingen die in aanmerking komen zijn onder meer het niet laten voorgaan van gehandicap ten, niet stoppen voor mensen op of bijna op een voetgangersover steekplaats, inhalen op of vlak voor zo'n oversteekplaats, rijden op een strook waar dat met een rood kruis is verboden en niet luisteren naar de aanwijzing van een verkeersambtenaar. Dat blijkt uit berekeningen van de Pensioenfederatie, waarbij de pensioenfondsen van 80 procent van alle werkenden in Nederland zijn aangesloten. De stijging kan per pensioenfonds verschillend zijn en sommige fondsen ontko men zelfs aan een stijging, ver wacht de federatie. Die mededeling kwam gisteren op het moment dat minister Jeroen Dijsselbloem (Financiën, PvdA) de Tweede Kamer verzeker de dat de pensioenpremies vol gens het Centraal Planbureau (CPB) volgend jaar gaan dalen. Het kabinet is er steeds vanuit ge gaan dat werknemers door dalen de pensioenpremies in 2015 elke maand enkele tientjes meer loon overhouden. Besteding van dat geld in winkels is volgens het ka- binet nodig om de economie te stimuleren. De Nederlandsche Bank (DNB) benadrukt dat ook. De Pensioenfederatie wijt de ko mende koopkrachtdaling aan het ingrijpende effect van de lage ren te. Die heeft grote gevolgen voor de pensioenfondsen. Door de extreem lage rente drei gen veel pensioenfondsen vol gend jaar onvoldoende buffers te hebben. Door een premiestijging kan dat worden voorkomen. DNB eist dat de premies bijdragen aan het herstel van het pensioen fonds. De Pensioenfederatie zegt dat de verwachting van een premiestij ging weliswaar is gebaseerd op de zeer lage rentestand eind augus tus, maar 'ik zie de rente niet bin nen drie maanden omhoog schie ten', zegt directeur Gerard Rie men van de federatie. Hij zegt dat pensioenfondsen om die reden een besluit over premieverhoging dit jaar zo laat mogelijk zullen ne men. De berekeningen van het CPB, die in juli werden gepresen teerd, gingen van een gunstiger rentestand uit. Werkende Nederlanders mogen vanaf 2015 minder geld belasting vrij opzij zetten voor de opbouw van hun (middelloon)pensioen. Nu is dat nog 2,15 procent van het loon; vanaf januari daalt dat naar 1,875 procent. Daardoor vloeit extra loonbelas ting naar de schatkist. Volgens ra mingen loopt dat op naar structu- - reel 1,2 miljard euro per jaar. DEN BOSCH - Een man meldde zich gisteravond op het politiebu reau aan de Vogelstraat in Den Bosch met een explosief. Hij gaf aan dit gevonden te hebben er gens bij een waterkant De bezoe kersruimte van het bureau en een deel van de straat ervoor werden meteen afgezet. Dat gebeurde rond 19.00 uur. De agenten die binnen waren, mochten daar blij ven. Het pakketje heeft een tijdje in de ontvangstruimte gelegen. Het duurde een paar uur tot de Ex plosieven Opruimingsdienst kon komen om het voorwerp te in specteren. Gisteravond laat was nog niet duidelijk of het werke lijk om een explosief ging. foto Hollandse Hoogte beeldbewerking ED Doréma Lugano 270/300 grijs en blauw 270 bijv. maat 7 van 1.338,- voor 669,- Stadionweg 33,3077 AP Rotterdam 010-482 27 81 www.vervat.nl, VRIJDAG 26 SEPTEMBER 2014 door Rob Burg Vooral meiden tussen 11 en 14 jaar laten zich verleiden zich bloot te geven voor de camera Op de site Mijnkindonline.nl, die wordt ondersteund door de over heid, is veel voorlichtingsmateriaal te vinden over kinderen en internet gebruik. Via de website van het Meldpunt Kinderporno, Helpwan- ted.nl, kan online seksueel misbruik worden gemeld.' DEN HAAG - Het wordt nu echt me nens met de aanpak van hufters in het verkeer. Dat valt op te maken uit een brief van minister Ivo Op stelten (WD, Veiligheid en Justi tie). Veel overtredingen waar nu nog een standaardboete op staat, worden met ingang van komend jaar via de rechter aangepakt. door Chris van Alem DEN HAAG - De koopkracht van veel werkenden gaat volgend jaar niet omhoog, maar omlaag. Dat komt doordat de pensioenpremies niet dalen, zoals het kabinet had ge hoopt, maar stijgen. Een groot aan tal pensioenfondsen verwacht de premie voor 2015 te moeten verho gen met 2,5 tot 3 procent. Door de extreem lage rente dreigen veel pensioenfond sen volgend jaar onvoldoen de buffers te hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3