KOOPZONDAG a IN GOES Waar of niet 66 Je lijntje is in één keer doorgeknipt. Toen ik wethouder was werd ik met e-mails overspoeld iïh*FZC 66 Omdat het in de bouwwereld geen vetpot is, kijk ik ook in andere richtingen 28 SEPTEMBER 26 ZEELAND 17 wethouders raakten na de verkiezingen een halfjaar geleden ai of niet vrijwillig zonder werk. Elsevier: HZ staat achtste van tien Reddingsplan voor oude PSD boot De Springplank Aagtekerfa vrijdag Ik kreeg laatst een interes sant e-mailtje: 'Ik heb be grepen dat er in jouw boek een Eva Mollema voorkomt. Is dat een zelfbe dacht personage of is het echt gebeurd met dat meisje?' Au fond is dit een zinloze vraag: er staat onuitwijkbaar duidelijk ROMAN op mijn eer ste boek, en daarmee is het ant woord gegeven. Toch was dit niet de eerste keer dat iemand mij een dergelijke vraag stelde. Zelfs als mensen helemaal niet weten waar mijn boek over gaat, is de eerste vraag die ik in het gezicht ge slingerd krijg steevast of het verhaal 'echt gebeurd' is. Niet alleen inzake de literatuur blijkt dit een prangende vraag te zijn. Heel Nederland was in rep en roer toen deze week uit kwam dat een aantal situaties in het reality-tv-programma Ik heb HET nog nooit gedaan in scène is gezet. En dat terwijl toch algemeen bekend is dat de meeste tv-programma's be dacht zijn door slimme John de Mol-achtige mannetjes die veel geld willen verdienen. We had den kunnen weten dat deze mannetjes bereid zijn de waar heid een beetje op te rekken ten profijte van klinkende kijk cijfers. Toen ik laatst een bioscoop be zocht en de posters bekeek die nieuwe films aankondigden, stond op vijf posters zoiets als 'gebaseerd op waargebeurde fei ten'. Een dubieuze aanprijzing. 'Waargebeurde feiten' lijkt me een pleonasme: als iets een feit is, is het immers per definitie waar. In deze context is dat mis schien wel een mooi toeval - 'gebaseerd op waargebeurde feiten' wordt daardoor dubbel waar, het is écht echt. Maar hoewel het Heel Veel Waarheid suggereert, zegt het etiket uit eindelijk niets over de mate waarin iets echt is. 'Gebaseerd op' is namelijk een erg vage aanduiding: de schrijver of sce narist kan alsnog 80 procent van het verhaal zelfbedacht hebben! Misschien hebben de mensen die zoveel waarde hechten aan waargebeurd wel een erg mage re fantasie. Als schrijfster weet ik: fantasie is altijd lekkerder - echt waar! 2000-2001 VLISSINGEN - De ex-wethouders Leo Kosten te Kapelle en Ed de Graaf uit Middelburg zitten in hetzelfde schuitje. Het lukt hen, ondanks verschillende sollicita ties, niet aan een nieuwe baan te komen. Exact een halfjaar gele den bij de vorming van de nieu we colleges van burgemeester en wethouders na de raadsverkiezin gen, kwamen ze zonder werk te zitten. Weliswaar heeft Leo Kosten mo menteel tijdelijk werk als vervan gend leerkracht, maar dat duurt maar tot 31 december. Ed de Graaf komt uit de bouwsec tor en daar is als gevolg van de cri sis erg moeilijk werk in te vinden. Indien ze dat wensen hebben ze recht op begeleiding van een re-integratiebedrijf. Zowel Kosten als De Graaf hebben daar gebruik van gemaakt. Toen Kosten nog wethouder in de gemeente Kapelle was (in totaal acht jaar), was voor hemzelf al een jaar voordat het nieuwe colle ga aantrad, duidelijk dat hij zou Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samenwerking met leerlingen van 74 basisschalen. U krijgt dagelijks een voorproefje. Bestel het boek nu voor 29,95 euro op www.200jaarzeeland.nl VLISSINGEN - De HZ in Vlissingen staat achtste in een ranglijst van tien middelgrote hogescholen, op gesteld door weekblad Elsevier. De HZ-opleidingen bedrijfsecono mie, ICT, pedagogiek, social work en chemie zijn de beste van het land. Management, economie en recht (MER) en HRM scoren slecht in vergelijking met andere hogescholen. De opleiding leer kracht basisonderwijs staat vijf tiende van 25 opleidingen. Geen enkele HZ opleiding krijgt een on voldoende. Vorig jaar was de HZ volgens Elsevier de één na beste middelgrote hogeschool van het land. De Avans Hogeschool in Bre da, Den Bosch en Tilburg staat bo venaan in het onderzoek. stoppen als wethouder. Toen be gon hij al met het schrijven van sollicitatiebrieven. Tevergeefs. „Ik heb graag gebruik gemaakt van de mogelijkheid om een coach van het re-integratiebedrijf in te schakelen. Samen met hem hebben we ook een plan van aan pak opgesteld. In dat traject zijn we bezig." Leo Kosten is 58 jaar. Hij is op zich niet pessimistisch. „Ik kom uit het onderwijs. Het geldt niet voor het basisonderwijs, maar in het voortgezet- en het hoger on derwijs stromen de komende ja ren heel wat mensen uit omdat ze met pensioen gaan. Dus daar zie ik wel mogelijkheden." Samen met z'n coach heeft Kos ten zijn kansen en mogelijkheden op een rij gezet: „Ik heb dertig jaar ervaring in het onderwijs. Ik was acht jaar wethouder. Dat doet .ook iets met je. Die ervaring neem je mee. Ik doe ook een cur sus Engels. Met m'n coach heb ik afgesproken dat ik daar mee door ga in verband met de internationa lisering van het onderwijs. Die coach, daar heb ik echt wel wat aan." Maar Kosten kijkt ook bui ten het onderwijsveld of hij aan de bak kan komen. Dat geldt ook voor De Graaf (vier jaar wethouder in Middelburg ge weest): „Omdat het in de bouw wereld geen vetpot is wat werk betreft, kijk ik ook in andere rich tingen." Ook hij solliciteert en heeft samen met zijn begeleider een plan van aanpak opgesteld. Voorlopig echter zonder resultaat. Ed de Graaf is wel positief over zijn toekomst en de kansen om weer aan de slag te gaan. Ook Leo Kosten is niet pessimistisch. Maar hij erkent dat onmiddellijk met het beëindigen van zijn wet houderschap 'je lijntje in één keer is doorgeknipt', zoals hij het zelf zegt. „Je hebt meteen met niemand meer contact. Toen ik nog wet houder was, werd je overspoeld met e-mails. Nu is het enorm stil op de computer. Je informatie is in één keer opgedroogd." Kosten bemoeit zich niet meer met de ge meenteraad van Kapelle, al heeft hij wel als coach een aantal ge sprekken gevoerd met zijn opvol ger. In-juni hield de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) een congres, waarop het rapport 'Vangnet of springplank?' centraal stond. Dat rapport gaat over de loopbaanontwikkeling van wet houders. Een van de conclusies is dat tweederde van de gestopte wethouders tijdens het ambt niet of nauwelijks met loopbaanont wikkeling bezig is geweest. Dat le vert hun een achterstand op de ar beidsmarkt op. Een tweede con clusie is dat het wethouderschap niet doorslaggevend is bij het vin den van een andere baan, maar juist de functie voorafgaand aan het wethouderschap. Wel zeggen ex-wethouders dat ze veel profijt hebben gehad van de competen ties die ze in dat ambt hebben op gedaan. VAN 13.00 TOT 17.00 UUR VLISSINGEN - De werkgroep PSD.net wil de oude veerboot Oosterschelde (1933) kopen en te rugbrengen naar Zeeland. Het schip ligt momenteel in Zwolle. Tot begin dit jaar werd het ge bruikt als restaurant- en party schip Willem Jan. De Oosterschel de deed tot 1972 dienst tussen Ter- neuzen en Hoedekenskerke. Maan Leo - Voor meer columns: www.pzc.nl/columns n nieuw natuur geüied (plan neluur) wordt aangefeRd Dierenambulance start In teeland Onderwijs in problemen door lerarentekort Racoon neemt nieuw alhum Museum sluit ote verbouwing Rijkswaterstaat en waterschap Zeeuwse eilanden krijgen nieuwe gebouwen Jan Peter Balkende lijsttrekker CDA School op Ellewoutsdijk op zoek naar leerlingen. Westerschelde tunnel is in aanbouw Pokémon populair onder de teugd Stadsmolen Axel opgeknapt en draait weer. Wethouders zoeken werk door René Schrier Leo Kosten, Kapelle UNIVERSITY verbindt Ed de Graaf, Middelburg GEZELLIG WINKELEN DOE JE IN ECHT GO ES www.psdnet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26