'Kom even hier liggen, schat' DIZZIE 17 Goud voor 'Het raadsel van alles wat leeft' Willem-Alexander krijgt Bijbel eerste 'eenvoudige' bijbel Gewone Tael^Tl heb je een minderheid, of zelfs een meer derheid, van mensen die zich uitgesloten voelen. Een kleine minderheid heeft in IS een ontsnapping gevonden." In 2012 was hij er opeens, Teju Cole. Schrij ver, geboren in New York, kind van Nigeri- aanse ouders. Hij publiceerde dat jaar Open stad. Het werd meteen erkend als een van beste romans van dit tijdsgewricht. Het ver haal en de ideeën van Julius, een jonge zwarte intellectueel die veelvuldig door New York wandelt. Het boek verschafte Co- Ie meteen een prominente plek in een nieu we generatie opinieleiders. Tijdschriften drukken zijn essays gretig af. Op uitnodiging van het Literaturhaus lo geert hij nog tot november in het schrij vershuis in Zürich, waar hij werkt aan een volgend boek. Eerder kondigde hij al aan dat het over Lagos zal gaan, net zoals het boek dat aan Open stad voorafging. In 2007 is van hem, alleen in Nigeria, Elke dag is voor de dief verschenen. Het is nu in het Ne derlands vertaald. De neiging is groot om in Elke dag is voor de dief een autobiografisch reisverslag te zien. Een jonge man van Cole's leeftijd keert na een verblijf in New York terug naar Lagos, de hoofdstad van Nigeria. Om vast te stellen dat de cultuurshock groot is. Corruptie, geweld, stroomuitval. Wat een ongemak. „Het moest lijken op memoires, maar dit is niet mijn verhaal. Ik ben de man niet. Zijn familie is niet de mijne. Maar de stad is echt." Veel van de ervaringen die hij in de zeven entwintig korte hoofdstukken beschrijft, deed hij wel zelf op. Hij lacht breeduit. „Weet je dat ik inmiddels niet meer weet wat echt is of bedacht?" In een van de hoofdstukken bezoekt de man een werk plaats waar doodskisten worden gemaakt. „Ik kon die plek niet terugvinden. Was het een herinnering, een hallucinatie, ik wist het echt niet meer. En nog altijd niet. Jij hoeft niet te weten welke delen van het boek zijn bedacht. Ik misschien wel. Maar van dat hoofdstuk weet ik het ook niet." Andermaal schrijft Teju Cole nu over Lagos. Hoe ironisch: hij doet dat in Zürich, qua logistiek de absolute tegenpool van Lagos, waar het verkeer altijd stilstaat. „Een reis van twintig minuten die drie uur duurt. Of vier. Terwijl Zürich een van (je best functionerende steden ter wereld is. Daar is het zo foutloos dat je de Zwitsers zou willen uitlachen omdat de treinen op tijd rijden." Maar kom bij Teju Cole niet aan Lagos. „Hoe vertel ik het verhaal van de stad zon der te zeggen dat het alleen shit is? Dat is mijn opdracht. Want het is niet shit. Er is iets gecompliceerds aan de gang. Er is een reden dat er 21 miljoen mensen in Lagos wonen en dat ze niet sterven. De populatie groeit. Dus die stad moet op de een of an dere manier functioneren." Lagos is, zegt hij, 'de zwarte hoofdstad aan de Atlantische oceaan'. „De plaats met de meeste energie en creativiteit van heel Afri ka. De meeste muziek, de meeste films. Alle ,',"7 muziek in de clubs van V 00r b- uii.) Afrika, tot aan de Caraï ben toe, komt uit Lagos. En mode is sterk in op komst. Niet de mode waar ze in Tokio, Lon den of New York om ge ven, maar de mode voor de plekken en steden Elke dag is voor waar de mensen zwart fa dfaf zijn. Ook dat verhaal is Teju Cole Lagos, een stad waar zes Vertaling Paul van uur dag elektriciteit der Lecq veel is. Waar een westerse lezer 174 b|Zr mogelijk zijn hoofd zal De Bezige Bij schudden om het on- 16,90 euro recht, de corruptie en het geweld in Elke dag is Bespreek dit boek voor de dief werd het op Dizzie.nl boek toen het in 2007 in Nigeria verscheen, ge zien als een hilarische ro man. „Ergens beschrijf ik hoe een benzine pomp zo is afgesteld dat wie tankt veel te veel betaalt. Heel herkenbaar voor Nigeria- nen. Zij hadden het gisteren nog meege maakt en dan daar literatuur over. Vonden ze geweldig." Wat zijn boeken delen, is dat Teju Cole ze met 'een enorm gevoel van vrijheid' heeft geschreven. „Nu Elke dag is voor de dief we reldwijd verschijnt, had ik het kunnen ver anderen, maar dat heb ik niet gewild. Als je een bepaalde volwassenheid hebt bereikt, zal het boek zichzelf blijven. Als eerlijk heid voorop staat, kan dat." Win nieuwste titel van succesauteur Jo Nesbo Ergens in Drenthe kwam schrijf ster Pauline Slot toevallig op een dierenbegraafplaats terecht. Ze las de stenen, bekeek de knuffels en kluiven en barstte net niet in la chen uit. Toen had ze zelf nog geen hond. Enkele jaren later werd Molly on derwerp van haar boek De hond als medemens. Met als on dertitel Dierenliefde in tij den van welvaart. Daar zou je allerlei enge theorieën over kunnen be denken. Van met diaman ten ingelegde halsbanden tot bezoeken aan de hon- de hond denbeautysalon. Gelukkig ALS medemens draaft Pauline Slot niet door. De hond als Haar eerste hond Molly is medemens en blijft in alle opzichten Pauline Slot een dier. Althans, in het begin. Want gaandeweg 159 blz. verandert er toch wel wat Arbeiderspers in Slots huishouden. 16,95 euro Sluipenderwijs wordt Molly een medemens, die Koop dit boek op de alleenwonende Slot Dizzie.nl meetroont naar andere hondenbezitters, honden party's en hondenpicknicks. De vermenselijking begint al tij dens de gehoorzaamheidscursus, waar Slot veel moeite heeft met haar rol als roedelleider. Liever is zij mensenmoeder. En het afsnau wen met commando's als 'Zit!' en 'Kom!' ligt haar evenmin 'Kom alsjeblieft even hier liggen, schat' klinkt veel vriendelijker. De oude fleecedeken uit de begin dagen maakt snel plaats voor een mooie mand. En als Molly's hals band toch niet zo goed bij haar vacht kleurt, komt er direct een - nieuw exemplaar. Maar het wordt pas echt serieus als de nog jonge Molly ziek blijkt. Het dier, een Spaanse verschoppe ling die via een idealistische stich ting naar Nederland is gehaald, lijdt aan de ziekte leishmania. Pauline Slot twijfelt geen seconde en laat alle medische mogelijkhe den los op de hond. Totdat Molly echt niet meer te redden blijkt en afscheid nemen onafwendbaar is. Pauline Slot heeft een fijne, vlotte pen. Ze schrijft vaak humoris tisch, soms ontroerend. Het boek is een aanrader voor hondenbezitters. Ook voor wie overweegt een dier te nemen, want ze legt de valkuilen van Marktplaats, asiels en belangen groepen haarfijn bloot. Maar bovenal is dit boek een lief devol monument voor Molly. VRIJDAG 26 SEPTEMBER 2014 PRIJS 'Zwierig, grappig, vernieuwend én infor matief. Een zeldzamecombinatie bij illus traties van kinderboeken', aldus de jury van de Gouden Penseel. Die prijs ging naar Floor Rieder voor Het raadsel van alles wat leeft. Marjon Kok blogt op Dizzie.nl. LANDELIJKE TOUR In oktober presenteren tien boekhandels de Bijbel in gewone taal, de meest begrijpe lijke bijbel ooit. Een promotietour met le zingen e.d. volgt na 1 oktober als het eer ste exemplaar wordt overhandigd aan ko ning Willem-Alexander. Zie ook Dizzie.nl Teju Cole noemt zichzelf 'een schrijver over steden', foto Marcel Israel NON-FICTIE door Alice Plekkenpol VERLOTING hLki D.AC, IS De Zoon van Jo Nesbo, een van de meest succesvolle thrillerschrijvers uit Noorwe gen, prijkt momenteel bovenaan de best sellerlijst. Kijk op de website Dizzie.nl hoe jij kans kunt maken op één van tien exemplaren die worden verloot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17