u Een boekenplank in 1929 16 DIZZIE Dizzieni Afrekening met dosis zelfspot interview Zijn personages kij ken met even grote verwonde ring naar opera's als naar lynch partijen. Bij auteur Teju Cole draait alles om contrasten. Lees het laatste nieuws over boeken op Dizzie Vandaag toplijst van AKO Literatuurprijs Linda Jansma valt op in boekhandels et Jo Nesbo op de eerste plaats in de Bestsel- leróo lijkt het goed te gaan met de thriller. Een beeld dat wordt bevestigd met Esther Verhoef, Linda Jansma en Da vid Baldacci verderop in de lijst Geen nieuwe namen, met Terry Hayes als enige uitzonde ring. Er mag veel bloed vloeien in het thrillergenre, doorstro ming in de vorm van nieuw ta lent is er niet Is dit een van de achterliggen de redenen bij de trend om oude succesnummers nieuw le ven in te blazen? Sophie Han nah werd gevraagd een 'nieu we' Agatha Christie te schrij ven, met het oogmerk de oude catalogus van Christie zelf weer in het licht te plaatsen. Alsof er al niet vier miljard van zijn verkocht. Eerder al schreef, uit eigen be weging, de Ier John Banville on der zijn thrillerpseudoniem Benjamin Black een prachtig De charme en nonchalante stijl van Georges Simenon, kom daar nu eens om boek in de stijl van Philip Mar lowe. Het is niet vertaald he laas. Mogelijk is hij te onbe kend, wat de theorie onder steunt dat alleen bekende na men het goed doen. Verfilmin gen van eerdere Black-thrillers zijn nu op Canvas te zien. En dan is er, nog en opnieuw, Georges Simenon. De veel schrijver, geboren in Luik, over leed 25 jaar geleden. Dat is de kapstok om ook zijn werk in een nieuwe jas te hijsen. Alsof hij niet al een miljard boeken heeft verkocht Hun charme hebben Simenons boeken behouden. Zijn noncha lante stijl, kom daar'nu eens om. Zo zat ik deze week plots weer met mijn hoofd in Delf zijl, de plek waar hij in 1929 commissaris Maigret bedacht en waar Een misdaad in Holland zich afspeelt. Delfzijl als stadje van vijftien straten, rood bak steen en een boerendochter op een verchroomde fiets. Mooie observaties, je bent ge neigd ze te geloven. Maar in de boekenkasten in Delfzijl ston den, volgens Simenon, de re centste boeken van André Gide en Valery. Paul Valery in 1929 daar op een boekenplank? Jamais! Zou dat van die rode baksteen dan wel kloppen? De beste thrillers zijn geschreven in de vorige eeuw. Goed. Maar ze logen alles aan elkaar. Hij is niet lief voor Drenthe en dat is nog zacht uitgedrukt. Hier een paar citaten uit Vertrouwd voordelig, de derde roman van Peter Middendorp (1971). 'Dren the was niks. Aan de ligging kon je al zien dat er iets niet helemaal lekker zat' Of: 'Wachtend land, af wachtend; het kleine zusje van Nedersaksen dat niet mocht gaan studeren.' En de inwoners? 'Dren ten hebben nog nooit iets gepres teerd, nog nooit iets van waarde voortgebracht.' Iedereen zou zo een paar namen kunnen noemen van Drenten die wel iets voor elkaar hebben gekre gen, maar die zijn aan de 16-jarige Vincent Hensel niet besteed. Hij heeft voor zijn gevoel het ongeluk gehad geboren te worden in Em- men. Als zoon van een succesvol le winkelier die op een dag be zoekt krijgt van medewerkers van Blokker. De man krijgt de keus: of een filiaal van Blokker worden of Hebo Warenhuis zal meema ken dat er een Blokker aan de overkant komt. Hij bindt meteen in. Ziedaar: een van de redenen waarom Vincent zijn vader haat. En Emmen en eigenlijk heel Dren the. Overigens, van de klanten van Blokker moet hij ook niets hebben. Gelukkig spaart Peter Midden dorp zijn 'held' niet. Het is dan ook 'een hoogstpersoonlijke ro man', met andere woorden: een zelfportret van de kunstenaar als jongeman op een leeftijd waarop weinig deugt. En zonder zelfspot kan een zelfportret niet. Waarmee het niet automatisch een goede roman is. Daarvoor maakt hij het jeugdtrauma te wei nig invoelbaar. Ik denk dat je IS kunt zien als een uitdrukking en een uit was van in komenson gelijkheid Aan het eind van de mid dag, zonder te worden af geleid door het luidruchti ge gezelschap in de foyer van het Hilton in Antwer pen, leunt Teju Cole (39) achterover en vraagt, bijna terloops: „Maar wat te doen tegen IS?". We hadden het gehad over inkomensonge lijkheid, wat Cole ziet als een belangrijke wortel voor veel kwaad in de wereld. Over zijn verantwoordelijkheid als opinieleider - 'Je legt je steentje op de stapel' - en over de recente rassenrellen die in Ferguson, een voorstad van St. Louis, uitbraken nadat een jonge zwarte man door een blanke agent was doodgeschoten. Over vooruit gang in het algemeen en hoe dat idee tel kens weer een knauw krijgt. „Ferguson laat zien dat het rassenvraagstuk in de VS wordt onderschat. Blanken heb ben altijd gezocht naar een onschuldige de finitie van het probleem. Ze hebben te wei nig oog voor de psychologische, structure le en economische aspecten. Blanken dach ten: we geven de zwarten stemrecht, dan is er al veel progressie. Maar het gaat veel die per dan dat. Dus was er vooruitgang? Ja, maar veel te oppervlakkig." Tegenstellingen in de wereld; leven en werk van Teju Cole zijn ervan vergeven. De personages in zijn boeken staan met even grote verwondering te kijken naar opera's als lynchpartijen. Net als de schrij ver zelf trachten ze op hun tochten dui ding aan deze wereld vol contrasten te ge ven. Zo sijpelt de actualiteit door in zijn werk. Mede hierdoor onttrekt het zich aan genre-indelingen: het zijn romans, essays en reisverslagen ineen. Bij zijn leven verwacht Cole een dramati sche gebeurtenis met de impact van de we reldoorlogen in de vorige eeuw. „Iets dat het reguliere gedrag van de mensheid zoals we dat nu kennen volledig onmogelijk zal maken." Klimaatverandering in combina- k THEO HAKKERT tie met het opraken, rond 2030, van de grondstoffen voor fossiele brandstoffen. ,„Dat is één kandidaat. Armoede en inko mensongelijkheid zijn andere." Hij is even stil en vervolgt dan: „Ik denk dat je IS kunt zien als een uitdrukking en een uitwas van inkomensongelijkheid. Op eens was het er, na een lange reeks van voortekenen. Het meest verontrustend is niet dat ze zo'n groot gebied bezet houden, maar dat ze strijders hebben gerekruteerd uit maar liefst 72 landen. Waarom zo veel? Islam is maar een excuus. Wat er sociolo gisch achter zit, is breder: in bijna elk land Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant: vol nieuws, recensies, interviews en informatie over boeken en schrijvers. Lees het laatste nieuws op Dizzie.nl en blijf zo op de hoogte van nieuwe publicaties en weetjes. Ca naar Dizzie.nl ZES TITELS Guus Kuijer (foto) staat met twee delen van De Bijbel voor ongelovigen op de tiplijst van de AKO Litera tuurprijs. Vanavond wordt bekend of hij ook de toplijst van zes boe ken haalt. Lees het op Dizzie.nl. ifiDA JAN5MA HERUITGAVEN Een nieuwe editie van Tweestrijd van Linda Jansma ligt vanaf vandaag in de boekhandels. Een maand geleden kwam de heruitgave van Kwetsbaar op de markt. In november verschijnt haar nieuwe boek Vrij Spel. in ROMAN door Theo Hakkert Peter Middendorp - Vertrouwd voorde lig. 240 biz. Prometheus, 17,95 euro. Lagos is niet shit' door Theo Hakkert 'Leven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16