Ziilim HRI Opvoeders van Wasch DIZZIE 15 Op zoek naar het hart van Nederland maakte Jan Schuurman Hess (58) uit Kats een voettocht van Cadzand tot Delfzijl, van Kerkrade tot Den Helder. Hij legde zijn bevindingen vast in een boek dat recent is verschenen. Schrijf een verhaal of gedicht over het thema 'pesten' Signeersessie in Goes Waarom kiest iemand er voor Neder land te voet te doorkrui sen? Het ant woord is ge makkelijk te geven. Te voet zie je meer, ontmoet je meer mensen en neem je de omgeving veel beter in je op. De tijd gaat langzamer, waardoor je alle tijd hebt. Jan Schuurman Hess ging niet als door snee wandelaar op pad. Hij is actief lid van de Partij van de Arbeid. Toen hij be gin 2012 zijn voettocht begon, was de PvdA ook al een partij in verwarring. Het wetenschappelijk bureau van de PvdA, de Wiardi Beekman Stichting, bood hem de kans op zoek te gaan naar een antwoord op de vraag 'Hoe sociaal en democratisch zijn we nog'. Wat een dappere beslissing was, want Jan Schuurman Hess is niet te leiden. Het is eenvoudig doorgewinterde politi ci op te zoeken en hen aan het woord te laten. Jan Schuurman Hess deed dat doelbewust niet, wat een eerlijk beeld oplevert van de staat van het land. Hij verbaast zich over de verschillen, zoals tijdens een wandeling door Kerkrade. 'Ik volg een route langs vervallen pan den en ongeverfde gevels, lege winkel panden en een lang geleden gesloten lunchroom. Ik waan me in een plots ver laten filmdecor uit de jaren zeventig van de vorige eeuw. Het is nauwelijks voorstelbaar dat Kerkrade in hetzelfde land ligt als (het welvarend ogende) Et- ten-Leur.' Het kan nog erger, namelijk in Den Hel der. 'Onderweg passeer ik rijen flats en portiekwoningen uit de jaren zestig. In veel flats zijn de gordijnen gesloten. Het beeld is troosteloos. Zelfs in Kerkrade was het niet zo somber'. Zo ontstaat een somber beeld van de staat van het land, maar Jan Schuurman Hess ontdekt onderweg ook hoopvolle initiatieven. De Voorleesexpress in de Utrechtse wijk Kanaleneiland bijvoor beeld. De zusjes Anne en Marieke Heins- broek begonnen ermee. 'Zij schrokken van de taalachterstand bij veel kinderen in de wijk. Ze bedachten een eenvoudig plan: je zou kinderen met een taalachter stand bij hen thuis een halfjaar eens per week moeten voorlezen.' Inmiddels be staat de Voorleesexpress in vijftien plaat sen in Nederland. Op kleine schaal maakt Nederland voor uitgang, zijn er ook positieve signalen, merkt Jan Schuurman Hess, opmerke lijk genoeg vooral in grote steden. Hij ge looft zeifin kleinschaligheid als levensa der. Als hij ergens op pad in Nederland hoort dat de school in Kats dichtgaat, borrelt bij hem het idee op de school te redden door een landelijke coöperatie van kleine scholen op te zetten. De PvdA-afdeling Noord-Beveland ziet er niets in, wat tot een breuk leidt. Jan Schuurman Hess blijft wel lid van de landelijke PvdA. Het is typerend voor de tweeslachtige houding van Jan Schuurman Hess tegen over 'de partij'. Hij verwijt de PvdA dat ze zich veel te veel richt op het open baar bestuur en veel te weinig nog on der de mensen komt. Jan Schuurman Hess deed dat tijdens zijn voettocht wel en tekent veel, al dan niet terechte on vrede op, dat mensen door alle verande ringen geen grip meer op hun leven heb ben. Of dat ze zich, zoals tegenstanders van ontpoldering, vermalen voelen door grote politieke belangen. Jan Schuurman Hess verklaart zich solidair met die mensen. Voettocht naar het hart van het land is geschreven vanuit een goed hart. Op de foto op de kaft loopt Jan Schuurman Hess naar rechts haast uit beeld. Het is een mooie, typerende foto voor de staat van het land en vooral ook die van de PvdA, zou je eruit kunnen aflei den. Op 20 november 1924 stond de ad vertentie in de Middelburgsche Courant: 'Zooeven verschenen, Karei Wasch, Opvoeders.' Er werd op een schandaaltje gere kend vanwege dit pas verschenen boek met de ondertitel 'Bijdrage tot de kennis van Burgerschool- leeraren'. De schrijver gaf over de omgeving slechts prijs dat het om een 'gemoedelijk provinciestadje' ging, maar in Middelburg voelden ze zich aangesproken. Zij wisten wie Karei Wasch was. Wij hebben daarvoor Een rijk le ven nodig, ondanks die titel een boekje van nog geen vijftig blad zijden. Kleinzoon Karei Wasch be schrijft hierin leven en werk van zijn gelijknamige grootvader, op 23 januari 1886 geboren te Middel burg. Hij bleef in die stad tot 1911, en bezocht er de Rijks Hogere Burgerschool. Zijn carrière, met zijn dood in 1967 afgebroken, was veelzijdig. Hij speelde een belangrijke rol bij de Glasfabriek en het Glasmu seum in Leerdam. Ook was hij in de literatuur actief, maar besloot daarmee na heftige kritieken op zijn ambitieuze werk Visschers der Menschen (1935) te stoppen. Hij pu bliceerde in 1929 de bundel Ge dichten, hooggestemd, zo van 'Uit diep-vervulde oneindigheid/ Rij zen mijn sfere' in ruischmuziek.' Daarheen wil je niet met Wasch. Maar je wilt onmiddellijk mee naar de Middelburgse H.B.S. van rond 1900. In Opvoeders schrijft hij spranke lend over de leraren daar, direct herkenbaar. 'Het meerendeel van hen deed geestelijk ga- reelwerk,' weet Wasch achteraf. Hij ontleedt ze zonder genade en met humor: Mr. Plicton die Engels gaf als een 'auto- maat-mensch', Mon sieur Toupet die geen or de kon houden, en 'De Hengst', in zijn woorden 'één der velen, die als schilder hoopten te le ven, doch als teeken- meester stierven.' Hij portretteert direc- teur en leraar natuurkun de 'de Oude', in het boek H. Grevema gehe ten, in de Middelburgse werkelijkheid bekend als H. Japikse, luttele weken na het verschijnen van Opvoeders overle den. Er is het drama van 'De Lans' die zich vanwege een leerlinge een ko gel door het hoofd schoot. En ook, om je driften af te reage ren, gym bij Gravels: 'met hard- loopen het laatste restje adem ge ven. VRIJDAG 26 SEPTEMBER 2014 4 GEHEIM VAN DE VOETBALMOEDERS WEDSTRIJD VAN UITGEVERIJ DE KLIMMENDE STER Uitgeverij De klimmende ster organiseert een schrijfwedstrijd over het thema 'pes ten'. Voor een nieuw samen te stellen bundel getiteld: anti-pest-o, is de uitgeverij van Fiona Hack op zoek naar verhalen en gedichten met het thema 'pesten'. Vraag jezelf eens af wat het voor je perso nage betekent om te pesten of om ge pest te worden. Schrijf een verhaal (of een gedicht) van maximaal 3000 woorden voor kinderen van 10-14 jaar. De vijfentwintig beste, niet eerder gepubliceerde, verhalen en gedichten worden uitgekozen voor publi catie in de nieuwe bundel. Inzenden kan van 1 oktober tot 31 de cember 2014. Graag mailen naar: fionahack@zeelandnet.nl Journalist Peter de Jonge en trainer Leen Looijen signeren zondag 28 september van 15.00 tot 16.30 uur in boekhandel 't Paard van Troje in Goes hun Nederlandse VOETBALTHRILLER, Het geheim van voetbal- moeders: 'een boek voor mannen die van voetbal houden en voor vrouwen die thrillers verslinden terwijl hun man voet bal kijkt'. IEHEHYI UflN I l*.*v V.MI VOETTOCHT NAAR HET HART VAN HET I/AND -V?»; vi Voettocht naar het hart van het land Hoe sociaal en democratisch zijn we nog? Jan Schuurman Hess Atlas Contact, 300 pag., 19,99 euro www.voettochtvanjan.nl I Jan Schuurman Hess op één van zijn wandelingen door het land, bij Ouwerkerk. foto Ronald den Dekker Voettocht naar het hart door Harmen van der Werf Karei Walsch 1886-1967 Biografie: Een rijk leven Opvoeders (1924) over de Rijks Hogere Burgerschool in Middelburg ZEEUWSE SCHRIJVERS door Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15