Franse toerist in Algerije onthoofd m*. 15 dagen Middellandse Zee stipreizen.nl/crcra tSOzZL (S) Nu met 50% feh»« BUITENLAND 7 Ergste droogte in veertig jaar treft straatarme regio in Midden-Amerika: oogsten zijn niet meer te redden. nu v.a. 1190 Beperkt plaats 1^Exclusief bij J Stip Reizen! VOL VOL! QUETZALTEPEQUE - Op het eerste gezicht liggen de bergen rondom Quetzaltepeque, een plaatsje met 5.000 inwoners in het uiterste oos ten van Guatemala, er prachtig bij. Maar wie beter kijkt, ziet tus sen het weelderige groen van de bossen tientallen kale stukjes grond met verdorde maisplanten. „Bijna de hele oogst is mislukt. Ik heb nog nooit zoiets meege maakt", zucht Silvi López (34). Ze wijst naar haar milpa, het mais- veldje dat haar gezin in het levens- Opeenvolgende regeringen hebben het platteland in de steek gelaten onderhoud voorziet. Het akkertje net buiten het dorp ligt er troosteloos bij. „Normaal oogsten we jaarlijks ruim 900 kilo mais. Dit jaar halen we de 350 nog niet eens", zegt López. „Ik heb vier kinderen, dit is veel te weinig om ze te kunnen voeden, laat staan nog iets te verkopen." Het gezin López is slechts één van de honderdduizenden fami lies in deze straatarme regio wier oogst dit jaar grotendeels of volle dig verloren ging. Een ongekende droogte, de ergste in veertig jaar, houdt Midden-Amerika in haar greep. De getroffen gebieden lig gen in de 'Corredor Seco' ('Droge Corridor'), een bergachtige streek die door een groot deel van Mid den-Amerika loopt. Het gebied dankt zijn naam aan camculas, periodieke droogtes tus sen januari en juni. Normaliter duren die enkele weken, maar sinds deze zomer is er al bijna twee maanden geen druppel ge vallen, terwijl het regenseizoen al lang had moeten beginnen. In El Salvador, Nicaragua en Hon duras zijn daardoor de mais- en bonenoogsten, het basisvoedsel Gourdel was in handen van de groepering lund al-Khilafa, de Sol daten van het Kalifaat. De groepe ring heeft een video vrijgegeven van de onthoofding. Het wordt 'een boodschap van bloed aan de Franse regering' genoemd. De vi deo toont de onthoofding zelf niet, maar wel het afgehakte hoofd. Gourdel werd zondag ontvoerd in het Djurdjura-gebergte, ruim hon derd kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad Algiers. Algerijn se media meldden woensdag dat militairen de hele streek uitkam den. De 55-jarige Fransman was een fervent bergbeklimmer en berg gids, afkomstig uit de Franse Al pen. Hij was als liefhebber van de bergen naar de Algerijnse streek Kabylië gegaan. Hij laat een vrouw en twee kinderen na. De ontvoerders dreigden hun slachtoffer te vermoorden als De Franse president Francois Hollande heeft de onthoofding gisteren bevestigd in dit deel van de wereld, met meer dan tien procent geslonken ten opzichte van vorig jaar. Het zwaarst getroffen is Guatema la. De noodtoestand is uitgeroe pen. Bijna 300.000 families in met name het oosten van het land hebben hun milpas zien ver pieteren. Omdat het vooral gaat om arme boeren die voor eigen consumptie verbouwen, dreigt er honger voor meer dan een mil joen mensen. „We zijn volledig overvallen door de ernst van de droogte", zegt de Guatemalteekse minister van Landbouw Élmer López. „Het is niet alleen de duur, die sowieso al uitzonderlijk is. Normaal gespro ken valt er tijdens de caniculas al tijd nog een beetje regen, waar door boeren nog een klein deel van de oogst kunnen redden, maar nu is er echt geen druppel gevallen. We gingen uit van 68.000 gezinnen die hulp nodig hadden. Het zijn er veel meer." De regering heeft maatregelen ge troffen om de grootste nood te le nigen. Er wordt hulp ingeroepen van buitenlandse hulporganisa ties en de autoriteiten leveren voedselhulp, wat naar schatting 25 miljoen euro zal kosten. Hulpgoederen lossen het echte probleem van het straatarme Mid den-Amerika, waar landbouw de belangrijkste economische sector is, niet op. Regeringen en hulporganisaties zien klimaatsverandering als boos doener; de droogtes worden steeds langer. In Quetzatepeque blijkt ook dat boeren zelf amper maatregelen nemen om klimaat verandering het hoofd te bieden. Er zijn nauwelijks irrigatiekana len of waterreservoirs, terwijl veel maisveldjes zonder terrassen tegen stijle bergwanden zijn aan gelegd. Mocht het tóch flink rege nen, dan dreigt de kurkdroge grond weg te spoelen, wat de oogst voor jaren in gevaar brengt. „Opeenvolgende regeringen heb ben het platteland in de steek gela ten", zegt López. „Veel boeren ont beren kennis om hun grond te be schermen tegen ernstige droogtes of overvloedige regen. De gevol gen worden zichtbaar nu het kli maat extremer wordt." De regering stelt daarom voor waarden: in ruil voor voedselpak ketten moeten de boeren hun grond beschermen tegen erosie door terrassen aan te leggen. Ook worden nieuwe irrigatiewerken aangelegd, dit jaar in zo'n 6.000 hectare landbouwgrond. Frankrijk de deelname aan de strijd in Irak tegen Islamitische Staat (IS) niet onmiddellijk stop te. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Laurent Fabius, heeft dat afgewezen. Het Franse beleid wordt niet bepaald door groepjes terroristen, aldus minis ter Fabius. Algerije vecht al jaren tegen gewa pende groepen islamisten. In Alge rije is vanaf eind 1991 tot begin 2002 een wrede strijd geleverd tussen het leger en veiligheids diensten enerzijds en radicale isla misten anderzijds. Deze oorlog kostte aan tiendui zenden mensen het leven. Het werd een bittere nederlaag voor de islamisten die steeds extremis- tischer werden. Een vertakking van de groep al-Qaeda, al-Qaeda in de Islamiti sche Maghreb, is later in Algerije in het nauw gedreven door het le ger. Het leger van Algerije, dat de rege ring domineert, vreest een ople ving van het jihadisme met de ter roristen die zich Jund al-Khilafa noemen en worden geïnspireerd door IS. De Fransman was zondag ontvoerd door de groepe ring Jund al-Khilafa, de Sol daten van het Kalifaat kortina per persoon! inclusief vliegreis 15-daagse cruise per 4-sterren Costa Celebration dagelijks volpension Prijzen en vertrekdata: DONDERDAG 25 SEPTEMBER 2014 Honger dreigt in Droge Corridor door onze correspondent Jan-Albert Hootsen Élmer López, minister van Landbouw PARIJS - De door moslimextremis ten in Algerije ontvoerde Franse toerist Hervé Gourdel is onthoofd. Dit heeft de Franse president Francois Hollande gisteren beves tigd. I Een Guatemalteekse boer staat voor zijn milpa, zijn maisveldje. Bijna alle oogsten in het oosten van het land zijn door de droogte mislukt, foto Luis Echeverria/Corbis Breaking news!!! 1 cruise Breaking news! Stip Reizen heeft beslag gelegd op een absolute topdeab 15 dagen cruisen over de Middellandse Zee vanaf 599! En dat is absurd voordelig voor een reis waarbij is inbegrepen: de vliegreis en 15 dagen cruisen op het nieuwste schip van Costa: de 4-sterren Costa Celebration. Uiteraard zijn alle maaltijden aan boord inbegrepen. De normale prijs hiervoor is al gauw 1200, dus kunnen we ook zeggen: 2 1De reis voert u naar vrijwel alle hoogtepunten van de Middellandse Zee, zoals Tunesië, Malta, Istanbul, Rome en Marseille. Belangrijk: voor deze reis hebben we slechts beperkt plaats. Hier geldt dan ook strikt: boekingen worden op volgorde van binnenkomst aangenomen en VOL VOL! Normaal v.a. 599 hut: binnen buiten hut: binnen buiten 23 nov. 599 799 1 febr. 629 799 7 dec. 599 799 15 febr. 659 829 4 jan. 599 799 1 mrt. 699 869 18 jan. 629 779 Ptijien p.p. o.b.v. i oers. hut exei. Catemiteiienfonds/resetvertngsfcasten en eventuele (verplichte) lokale kosten. Drukfouten en prijsvriiiiginsen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7