Alsnog kinderpardon voor vijftig gezinnen Liever een vakdocent dan drie uur gymles 66 Mijn bloed kookt, medemenselijkheid gaat overboord uit politieke overwegingen 6 BINNENLAND Een Afghaanse tolk die voor Nederland werkte, krijgt geen asiel. De oppositie is woest nu VVD en PvdA geen debat willen. DEN HAAG - Een paar duizend handtekeningen, verontwaardig de reacties in de media en de af keuring van oppositiepartijen zijn onvoldoende om Abdul Gha- foor Ahmadzai in Nederland te la ten blijven. Staatssecretaris Fred Teeven (Asiel, WD) vindt dat de defensietolk terug moet naar Af ghanistan, hoewel hij daar voor zijn leven moet vrezen. Ahmadzai werkte onder meer voor Nederlandse militairen in Uruzgan. Zijn identiteit werd ont huld toen hij herkenbaar in beeld was in een BBC-documentaire. De tolk zegt in 2010 zijn vader land te zijn ontvlucht nadat zijn broer was vermoord en de Tali ban jacht op hem maakte. Via Noorwegen, waar zijn asielver zoek werd afgewezen, belandde hij in Nederland. De immigratie dienst IND wil zijn asielverzoek niet nogmaals in behandeling ne men, omdat dit volgens Europese regels niet mogelijk is. Teeven weigerde gebruik te ma ken van zijn bevoegdheid om ie mand in uitzonderlijke gevallen toch een verblijfsvergunning te verlenen. „Het enkele feit dat ie mand een beperkte periode voor een Nederlandse missie heeft ge werkt, is onvoldoende om over te gaan tot behandeling van de asiel aanvraag", aldus Teeven in ant woord op Kamervragen van D66. De tolk is verbijsterd: „We voch ten schouder aan schouder, maar nu laten ze me in de steek", zei hij tegen een tv-programma. De oppositiepartijen en de vak bonden vinden de gang van za ken schandalig. Zij menen dat Ne derland speciale verantwoordelijk heid heeft voor mensen die voor de krijgsmacht hebben gewerkt. Maar een debat werd gisteren door PvdA en WD via een trucje geblokkeerd. De coalitie trommel de extra partijgenoten op om te gen een spoeddebat met Teeven en minister Jeanine Hennis Plas- schaert (Defensie, WD) te stem men. De PvdA zegt niet over de zaak te willen spreken 'omdat die nog onder de rechter is', aldus Ka merlid Marit Maij. Ook PvdA'ers in het land winden zich op over de affaire. „Vandaag schaam ik me ervoor een PvdA' er te zijn", schreef de voorzitter van de Jonge Socialisten, Bart van Bruggen, in een opiniestuk voor de Volkskrant. „Mijn bloed kookt. Medemenselijkheid wordt over boord gekieperd uit politieke over wegingen." DEN HAAG - In ieder geval 50 maar mogelijk 75 gezinnen mogen als nog in Nederland blijven in het kader van het kinderpardon. Staatssecretaris Fred Teeven (Vei ligheid en Justitie, WD) heeft dat gisteren aan de Tweede Ka mer geschreven. Hij heeft hun dossiers in de zomer zelf beoor deeld nadat ze eerder waren afge wezen voor de regeling, omdat de gezinnen te lange tijd niet in het zicht van de rijksoverheid waren geweest. Op deze eis in het pardon kwam veel kritiek, maar de staatssecreta ris weigerde de regeling te verrui men. Wel zou hij welwillend kij ken naar de gezinnen die om die reden net buiten de boot waren gevallen. Daarbij heeft hij ook de informatie meegewogen die hij van burgemeesters had gekregen. In totaal beoordeelde hij 92 gezin nen (297 personen). Bij 27 van de 50 gezinnen die mo gen blijven, vindt Teeven dat er sprake is van een schrijnend geval en gebruikt hij zijn speciale be voegdheid. De andere 23 gezinnen krijgen alsnog een status, omdat er bijvoorbeeld nieuwe feiten en omstandigheden bijgekomen zijn. In totaal gaat het bij de 50 ge zinnen om 158 mensen. Zij krij gen dat deze week te horen. De meerderheid van de Neder landse jeugd beweegt te weinig, blijkt al jaren uit onderzoek. Vrij wel iedereen vindt dan ook dat kinderen gestimuleerd moeten worden meer te bewegen. De vraag is of dat op school moet ge beuren. Kinderen kunnen toch ook bij een sportvereniging gaan? „Bewegingsonderwijs is meer dan alleen tegen een bal schop pen", zegt sportonderzoeker Niels Reijgersberg van het Muiier Insti tuut. „Kinderen leren er ook din gen die niet aan bod komen bij verenigingen, van balanceren tot coördinatie. En het onderwijs is de enige plek waar alle kinderen worden bereikt." Volgens cijfers van het Muiier In stituut is driekwart van de Neder landse jeugd lid van een sportver eniging. Tegelijkertijd vinden de meeste mensen dat ook scholen kinderen moeten laten sporten. In een enquête van onderzoeksbu reau GfK in opdracht van NOC*NSF zegt 86 procent van de ondervraagden sporten op school belangrijk of zeer belangrijk te vinden. Driekwart van dë ruim 3.200 respondenten is het eens met de stelling dat 'schoolsport onmisbaar is in de sociale ontwik keling'. Het streven van drie gymlessen per week wordt momenteel bijna nergens gehaald. Op de meeste ba- De meerderheid van de Nederlandse jeugd beweegt te weinig, blijkt al jaren uit onderzoek sisscholen krijgen kinderen twee gymlessen per week. Twintig pro cent van de scholen komt niet ver- der dan één uur per week. De Tweede Kamer vindt dat een slechte zaak en schermt met een wettelijke norm. Staatssecretaris Sander Dekker (Onderwijs, WD) houdt liever vast aan afspraken die hij met de sector heeft ge maakt. Basisscholen hebben toege zegd dat ze in 2017 minstens twee en het liefst drie gymlessen per week zullen geven. Onderzoeker Reijgersberg kan zich wel vinden in een onder grens van twee gymlesuren, maar hij vindt het vooral belangrijk dat die lessen goed zijn. Dan kan de gymles een sneeuwbaleffect heb ben: „Als je goed leert bewegen, ga je dat ook leuk vinden en word je sneller lid van een sportclub." Het is volgens hem van groot be lang dat er gekwalificeerde lera ren voor de klas staan. Vroeger mocht iedereen die van de Pabo kwam, gymles geven. Tegenwoor dig moeten studenten daar een apart lesprogramma voor volgen, maar dat doet niet iedereen. Eén op de vier basisscholen laat een deel van de gymlessen over aan onbevoegde leraren. Uit het on derzoek van Reijgersberg blijkt dat bijna de helft van de scholen niet iemand in dienst heeft met een diploma van de Academie voor Lichamelijke Oefening op zak. Dat moet beter, vindt ook de Alge mene Onderwijsbond, maar Den Haag moet wel oog hebben voor de dagelijkse praktijk. „Dus: niet opschrijven dat er drie uur ge gymd moet worden, maar zorgen dat er vakdocenten worden aange nomen", aldus een woordvoerder. Een deel van de scholen heeft dat gedaan: een kwart laat de gymles sen uitsluitend geven door specia listen, 29 procent zet zowel groepsleerkrachten als gymlera ren in. De rest zegt daar geen geld voor te hebben. Die verklaring is volgens Reijgersberg niet bevredi gend. „Vreemd dat de ene school het wel kan en de andere met een vergelijkbaar budget niet." Coalitie blokkeert debat over tolk Staatssecretaris Teeven zei in april tijdens het vragenuurtje nog dat hij niet van plan was de kinderpardonregeling te verruimen, foto Peter Hilz/HH door Sandra Donker Bart van Bruggen, voorzitter Jonge Socialisten door Ferdinand Vleugel UTRECHT - Basisscholen moeten als het even kan drie gymlessen per week gaan geven, vindt de Tweede Kamer. Maar het gaat niet alleen om uren: het nut van de gymles staat of valt met de kwaliteit van de docent. Een kwart van de basisscholen laat de gymlessen uitsluitend geven door specialisten, zoals hier in Den Haag waar docent Jeroen Sprinkhuizen de gymlessen geeft, foto Marcel van den Bergh/HH Eén op de vier basisscholen laat een deel van de gymlessen over aan onbevoegde leraren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6