ZEELAND Kort naaldje Even terug in de tijd 21 Sasse EHBO viert 75-jarig bestaan almanak Vogelbescherming wil dat Raad van State streep haalt door plan om natuur in Westerschelde te verbeteren. DEN haag - Aanleg van schorren en slikken is zoiets als tuinieren in de Westerschelde, vindt de Vo gelbescherming. Alleen met ont- polderingen komt de natuur er bo venop. Echt niet, vindt de provin cie. Nieuwe schorren en slikken verbeteren de natuur juist. Beide partijen stonden woensdag lijnrecht tegenover elkaar bij de Raad van State. Vogelbescher ming Nederland wil dat de rech ter een streep haalt door de aan leg van slikken en schorren bij Baalhoek en Knuitershoek (Oost-Zeeuws-Vlaanderen). Dat wil de provincie doen door strek dammen aan te passen en nieuwe aan te leggen. „Er ontstaat geen nieuwe estuariene natuur", be toogde advocaat Jan Veltman van de Vogelbescherming. „Het één wordt vervangen door het ander (hoog-dynamische natuur door laag-dynamische-red.). Beide zijn belangrijk. Dit is tuinieren." Quatsch, vond provincieraads man Jeroen Versteeg. „Er zijn af spraken gemaakt over hoe de na tuur in de Westerschelde te her stellen. Daar gaat het niet om. De vraag is of de aanleg en het verho gen van strekdammen belangrijke negatieve effecten heeft op de Westerschelde. Nee dus." Waar om zou je niet mogen tuinieren, vroeg rechter Dik van den Broek zich af. Veltman: „Met strekdam men leg je de invloed van het ge tij aan banden. Die dynamiek is het wezenskenmerk van een estuarium. Hoe minder je het aan banden legt, hoe beter dat is." Van den Broek: „Rapporten en ook onze eigen adviseur komen tot dezelfde conclusie: het zijn kleine projecten die geen nadeli ge effecten hebben op de Wester schelde. Op basis waarvan zou den wij moeten beoordelen dat onze adviseur er naast zit?" Veltman: „Hoe klein ook, er zijn significante effecten, want de na tuur is er slecht aan toe." Waarom zou je de balans verder verstoren, vroeg de rechter aan de provincie. „De projecten verbete ren de natuur lokaal. Ze hebben geen negatief effect." Dus, vatte Van den Broek samen, „het estuarium is zo'n 34.000 hec tare groot. Er gaat mogelijk 1,53 hectare verloren en er komt ande re natuur voor terug. Is dat nu sig nificant negatief?" „Ja", zei Veltman. „Uw deskundi ge zegt dat dit plan niet bijdraagt aan natuurherstel. Het wordt mis bruikt om ontpoldering te voorko men." Onzin, riep Versteeg. „Ik ben nergens tegengekomen dat natuur alleen herstelt door ontpol dering." Jurist Harm Dotinga van de Vogelbescherming: „Ontpolde ring is noodzakelijk om de Wes terschelde op orde te brengen." Uitspraak over zes wéken. SAS VAN GENT - De afdeling Sas van Gent van de EHBO bestaat 75 jaar. Dat wordt vrijdag 3 oktober en zaterdag 4 oktober gevierd. Vrijdag om 10.30 uur is er een gro te ontruimingsoefening in De Sta tie, waar Sasse scholieren aan meedoen. De volgende dag is om 13.30 uur een receptie in De Sta tie, waar iedereen welkom is. De gordelsimulator van Veilig Ver keer Nederland staat buiten, er is een oude ziekenauto en kinderani matie. De dag eindigt om 15.00 uur met een EHBO-demonstratie in de oude sporthal. Spit hgd ze, of iets dergelijks. In ie der geval was de lage rugpijn heftig en hardnekkig genoeg voor de fysio therapeut om een nieuwe behande ling voor te stellen: dry-needling. Met een acupunctuurnaald worden spieren aangeprikt, die zo snel en langdurig ontspannen. Het verschil met acupunctuur is, dat bij die me thode de naaldjes enkel oppervlak kig in de huid worden gezet. Na een paar behandelingen uitte de nogal fors uitgegroeide Zierikzeese in familiekring haar twijfels over de effectiviteit. Haar kinderen wisten wel waar het mis ging. „Zijn die naaldjes niet te kort voor jou? Die halen die spieren nooit. Een brei naald misschien..." DONDERDAG 25 september 2014 'Provincie doet aan tuinieren door Jeffrey Kutterink Francken en Monique Slis. De eters genoten van oude streekgerechten als ast en kipkap, maar ook van worsten, kaas en kippenbouten. Het evenement 'Eten aan de lang ste tafel' ging door onder de vlag van 200 jaar Zeeuws- Vlaanderen. Er was ook een optreden van het seniorenor kest De Jeugd van Toen. foto Mark Neelemans Tip? redactie@pzc.nl CLINGE - Zo'n 160 eters schoven gisteren aan voor een breugeliaanse maaltijd op het Sterreterrein in Clinge. Een evenwichtige mix van 55-plus cliënten van Tragel Zorg en ouderen uit Clinge en omgeving. „Nu komen we als Tra gel Zorg eens niet naar buiten, maar nodigen we de men sen uit bij ons binnen", vertellen organisatoren Monique

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 65