Stop de moordrobots' Voormalig dronepiloot Brandon Bryant en professor en robotexpert Noël Sharkey waren gister avond gast sprekers tij dens de Nacht van de Vrede. Geweld brengt alleen maar meer geweld' 4 BINNENLAND NACHT VAN DE VREDE Drones hebben nog een mens achter een scherm zitten, die ziet welke dra ma's zich mogelijk op de grond afspelen. Maar er komt een nieuwe generatie wa pens aan die volledig autonoom opereren. De Ierse professor en ro- botica-expert Noël Sharkey waar schuwt voor het gevaar van het ge bruik van geweld, zonder dat er een mens aan te pas komt. „Dit luidt de volledige automatisering van oorlogsvoering in", denkt hij. Samen met diverse organisaties, waaronder de Nederlandse vredes organisatie Pax, werkt hij aan een wereldwijde campagne om deze autonome wapens op de politieke agenda te krijgen. Hij hoopt dat Nederland er binnenkort beleid over maakt. „Dat is er nog niet." Landen als de Verenigde Staten, Israël, Rusland en China zijn nu al in een vergevorderd stadium van ontwikkeling van deze wa pens. Niet alleen in de lucht, ook over land en onder water. Sharkey: „De VS en ook Israël ont wikkelen onderzeeërs die volauto matisch andere duikboten kun nen opsporen en laten zinken." Die dus meestal wél bemand zijn. Moordrobots, zo noemt hij deze autonome wapens ook wel. Hij zou het liefst zien dat de wereld er niet aan begint. „Het idee ach ter deze wapens is oorlog te voe ren zonder bloed te vergieten, maar dat geldt niet voor iedereen. De slachtoffers van de aanvallen zullen zich willen wreken. Zo houdt geweld zich in stand." Sharkey maakt zich zorgen om de technologie: wat als die hapert, bijvoorbeeld? „Het gaat niet om één enkel vliegtuig, dat valt nog te overzien. Als een ander land ze ook heeft, vernietigen ze elkaar en daarmee uit. Maar het zullen zwermen worden. Als die met el kaar in gevecht raken, is de chaos niet te overzien." Erger is misschien nog dat deze wapens sneller kunnen zijn dan door de mens bestuurde machi nes. „De VS beschikt straks over een vliegtuig dat binnen een uur overal ter wereld kan zijn. Een pi loot kan de krachten die tijdens zo'n snelle vlucht vrijkomen niet aan, maar een machine heeft daar geen last van. Hoeveel tijd geeft dat een mens nog om na te den ken en al dan niet een knop in te drukken die een aanval goedkeurt of niet? En wat als er helemaal geen menselijke goedkeuring of controle meer nodig is?" INTERVIEW Maar liefst 1.626 mensen had zijn eenheid in twee jaar tijd gedood. Zo stond het op het certificaat dat Brandon Bryant (28) bij zijn afscheid als drone piloot bij de Amerikaanse lucht macht kreeg. Het was bedoeld als bewijs van een prestatie waarmee je in het leger hogerop zou kun nen komen. Niet voor Bryant. In de zes jaar dat hij vanuit een donkere contai ner op legerbases in Nevada en New Mexico onbemande vliegtui gen bestuurde in landen als Irak, lemen, Somalië, Pakistan en Af ghanistan, had hij zelf dertien mensen neergeschoten. „En indi rect dus meer dan 1.600", zegt hij. Hij maakt in die tijd diensten van twaalf uur, doet niet anders dan slapen, sporten, eten en werken. Voelt zich schuldig over wat hij op zijn scherm ziet. Draait door. Op een dag realiseert hij zich: dit gaat niet meer. In 2011 verlaat Bryant het leger. Hij weigert de bonus van 100.000 dollar die hij kon krijgen als hij zou blijven. „Ik wist dat ik voor al tijd een last met me mee zou dra gen. Ik wilde psychische hulp zoe ken en mijn leven oppakken. Maar toen ze me dat stomme pa pier overhandigden, voelde het alsof ik een spookleger achter me aan had dat me nooit meer met rust zou laten." Bryant is lang niet de enige die uit het droneprogramma is ge stapt. Hij is wél de eerste die openlijk over zijn ervaringen spreekt. Hoe hij via een scherm de opdracht krijgt om in de Af ghaanse woestijn drie mannen te doden. Dat hij niets weet over hun achtergrond, behalve dat ze geweren dragen. „Het hadden ook herderstaven kunnen zijn ge weest." Hoe hij nadien moet toe kijken dat een van de mannen langzaam doodbloedt. „Wij moes ten blijven surveilleren om er ze ker van te zijn dat er geen ande ren achteraan zouden komen." Tijdens de honderden missies volgt hij langdurig zijn 'doelwit ten'. Mensen die met kinderen spelen, feestvieren, dronken wor den, seks met elkaar hebben, vrou wen die de was doen: alle intieme details krijgt hij te zien. Dat hij met zijn verhaal naar bui ten treedt, blijft niet zonder gevol gen. Vrienden, familie en oud collega's laten hem vallen. Bryant heeft een posttraumatische stress stoornis (ptss) en is dakloos, maar voor hem mag dat niet te veel aan dacht krijgen. Bij de aanvallen komen ook veel onschuldigen om. Kinderen zelfs. „Het merendeel wil een gewoon leven leiden, net als wij. Ze mo gen misschien een andere ideolo gie hebben die niet strookt met jouw opvattingen. Maar moet je ze daarvoor doden?" De aanvallen op Syrië volgt hij op de voet. „Een collega-dronepiloot twittert erover. Vannacht hebben ze meer dan tweehonderd raket- aanvallen uitgevoerd, dat zijn er meer dan ik in heel mijn militaire carrière heb gezien. Dit is echt niet de oplossing. Geweld zal al leen maar meer geweld tot stand brengen. Ik ben zo teleurgesteld in mijn land, in mijn president." NACHT VAN DE VREDE Brandon Bryant dronepiloot Noël Sharkey robotexpert door Lilian Dominicus foto's Herman Wouters/HH De Nacht van de Vrede is een ini tiatief van vredesorganisatie PAX, het Rode Kruis en Amnesty Inter national en wordt elk jaar gehou den tijdens de Vredesweek. De bijeenkomst was gisteravond in De Balie in Amsterdam. Onderwerpen waren ontwape ning, veiligheid, mensenrechten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4