8 UIT Cabaretier Johan Goossens wil droom en realiteit beter op el kaar laten aansluiten in het dag dagelijkse leven. En over de ver maarde poppenspeler Jozef van den Berg verscheen een boek. Zevenentwintig edities heeft het Groninger Cabaret Festival al achter de rug. De 28e finale is vrijdag 7 november, de try-out-tour begint deze week (en komt niet in de buurt van Zeeland). Met allemaal heerlijk onbekende namen. In die 27 vorige edities is het vier keer voor gekomen, dat een en dezelfde deelnemer zowel de jury-, publieks- als persoonlijk heidsprijs won, de zogenaamde 'grand slam'. In 2013 was dat Kirsten van Teijn, van haar moeten we nog (meer) gaan ho ren. De keer daarvóór, in 2006, was dat Jo han Goossens. Hij is nu toe aan zijn derde avondvullende voorstelling. 'Leer mij de mensen kennen' is een voor stelling, die gebaseerd is op 'gelouterd enga gement'. In dat opzicht heeft Goossens een lange en boeiende weg achter de rug. Ooit ging hij, na zijn middelbare school, vrijwil ligerswerk doen in Ghana en kwam daar ontnuchterd van terug. Nu werkt hij - om dat zijn speellijsten nog niet zó lang zijn - als leraar Nederlands op een ROC in Am sterdam. Direct op de dag na zijn sollicita tie voor de 30 (lastige) leeuwen gegooid. Een nieuw recept voor ontnuchtering, maar het bleek eerder een geweldige inspi- ratiebron. Deze maand is daarover bijvoor beeld zijn boek met Parool-columns ver schenen. 'Wie heeft er wél een boek bij zich?' is de titel. Het zijn leuke columns, raak en toch mensvriendelijk. Ook 'Leer mij de mensen kennen'js voor een belangrijk deel op die ervaringen geba seerd. Of beter: gebaseerd op zijn pogingen om in het dagdagelijkse leven droom en realiteit beter op elkaar te laten aansluiten. Véél breder dus dan alleen maar onder wijs. Johan Goossens toert ondertussen al anderhalf jaar rond met 'kindje drie', de mooiste van het stel. De Volkskrant heeft hem van in het begin kritisch gevolgd, en is razend enthousiast over zijn kwaliteiten als verteller én als liedjeszanger. Het zijn 'prachtige, verhalende kleinkunstliedjes die vaak net een andere kant opgaan dan je verwacht', aldus het Parool. Wat mij bijzonder aantrekt in deze artiest, is dat hij genoeg heeft meegemaakt om cy nisch te worden (voor cabaretiers een ge makkelijke maar ook valkuilerige optie), en dat hij desondanks warm en mededogend naar de mensheid blijft kijken (en naar zichzelf, en naar u). Volgende week, op 1 ok tober, is 'Leer mij de mensen kennen' te zien in het Ledeltheater, Oostburg. Een aan rader voor wie Goossens nog niet kent, Er is deze maand nog een boek versche nen, waarvan toneelliefhebbers minstens het bestaan moeten kennen. Toch zeker die toneelliefhebbers die Jozef van den Berg nog gekend hebben. De vermaarde poppen speler die er plots de brui aan gaf en zich als kluizenaar terugtrok in een fietsenhok. Dat was op 14 september 1989, in deSingel in Antwerpen, aan het begin van de Bel gische première van 'Genoeg Gewacht'. Te gen zijn publiek zegt hij: „Ik ben een wer kelijkheid genaderd die niet meer te spelen is. De zoeker zoekt, maar hij wordt gevon den. Daarom sta ik vanavond voor het laatst op de planken." En wég was hij, tot verbijstering van het publiek. Ik heb hem zien spelen, ik heb hem bewon derd. Heb gerouwd om zijn vertrek, ge- fronsd toen bleek dat hij voortaan 'een ac teur van Christus' wilde zijn. Een tijdlang was hij een vage herinnering, maar de schaarse tekenen van bestaan bleef ik wel geïnteresseerd volgen. Laatst nog, in juni 2014, bij het tweede interview met Friedl' Lesage voor het programma 'Touché', groeide in die twee uur begrip en respect. En nu blijkt (want zo'n rekenaar ben ik niet) dat het allemaal 25 jaar geleden is. Vandaar een boek over die jaren (door Francis Jonckheere). Wie hem toen kende, is nu oud genoeg om te willen begrijpen. Hoop ik. Koffieconcert op 'Parijs terras' met Franse chansons Het ensemble Les Copains du Bord d'Or tovert het kerkje van Retranche- ment om tot een romantisch terrasje in Parijs. De muzikanten en een zan geres staan borg voor een breed re pertoire vol sfeervolle Franse chan sons. Bekende en minder bekende liedjes komen aan bod. Onder meer: 'Nathalie', 'La Javanaise', 'Le Métèque' en 'La Chanson des Vieux Amants'. Zondag 28 september, Ned. Herv. kerk, Retranchement, 11.00 uur. Gelegenheidsduo brengt Spaanse en Sefardische liederen Zangeres Marie Anne de Rooij en de Zierikzeese gitarist Dik de Koning vormen een gelegenheidsduo. Kort geleden traden zij samen op tijdens de opening van een expositie. Dat smaakte naar meer en vandaar het besluit tot een matinee met een pro gramma van Spaanse en Sefardische lieden en met klassieke Spaanse gi taarmuziek. Zondag 28 september, foyer filmthea ter FiZi, Zierikzee, 15.00 uur. Park uitgegroeid tot volwassen vertolker met doorleefde sound De in Zuid-Korea geboren Young -Choon Park begon op haar 4e jaar met pianospelen en stond al op haar 7e op het concertpodium. Zij stu deerde aan de Juilliard School in New York en aan de Hochschule in Mun- chen. Het wonderkind in de dop is in middels uitgegroeid tot een volwas sen voltolker met een doorleefde sound. Zon. 28 sept., MuziekPodium Zee land, Grote Kerk, Veere, 15.30 uur. Shawn James neemt publiek mee op een muzikale reis Shawn James heeft niet de gemakke lijkste jeugd gehad. Dat is terug te ho ren in zijn muziek, die het beste valt te omschrijven als 'vuige Americana'. Met de band The Shapeshifters maak te hij de EP trilogie 'The Wolf, 'The Bear' en 'The Hawk'. In mei kwam het inmiddels 5e album uit. Zondag in 't Beest nemen James en band het publiek mee op een muzikale reis. Zondag 28 september, Podium 't Beest, Goes, 16.00 uur. Terug in de tijd met de grootste hits uit de jaren 80 Terug naar de jaren 80 waarin been warmers, schoudervullingen, de walk man, de drive-in disco en rolschaat sen centraal stonden. Met de muziek- show '80's Mania' herleven ook de grootste hits uit die periode. Dat be tekent bekende songs van Wham!, Duran Duran, Madonna, Michael Jackson, Simple Minds, Culture Club, Kim Wilde, Madness, Cyndi Lauper. Woensdag 1 oktober, Schouwburg, Middelburg, 20.00 uur. Willem Nijssen Over één show en twee boeken De getalenteerde poppenspeler Jozef van den Berg circa 25 jaar geleden in zijn glorietijd op de speelvloer. foto Bert Nienhuis/Hollandse Hoogte Woensdag 1 oktober, Johan Goossens, Ledel theater, Oostburg, 20.15 uur. Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48