Beoordeling 4 UIT Filodeeg en peren Nadia Berkelder kent je van krakend filodeeg. Bla derdeeg zoals wij het kennen, is een vrij vet Frans deeg waartus sen flinterdunne laagjes boter zijn gevouwen. Als je het bakt, ko men al die laagjes los van elkaar. Je kent dat wel van de gelaagde zoute koekjes of appelflappen. Fi lodeeg is juist een heel droog, flin terdun uitgetrokken deeg van wa ter en bloem en een heel klein beetje olie. Het wordt veel ge bruikt in Turkije, Libanon, Marok ko en het Midden Oosten, bijvoor beeld om baklava mee te maken. Tot voor kort gebruikte ik filo deeg niet graag. Ik vind het on weerstaanbaar, daar niet van, maar de bevroren vorm waarin de gemiddelde supermarkt filo deeg verkoopt, bevalt me hele maal niet Je moet uren van tevo ren bedenken dat je ermee wil werken, want het moet eerst ont dooien. Dat staat een spontane bakactie danig in de weg. Door het invriezen droogt het deeg bo vendien onnodig snel uit, waar door het sneller scheurt. En dan zijn het ook nog van die lullige kleine velletjes. Waarom filodeeg niet (koel)vers verkocht, op een rol? Net als in de Franse super markten? Gelukkig wees een bak- vriend mij op de verse filo- deeg-rollen, die je bij vrijwel elke Turkse en Marokkaanse bakker kunt kopen, onder andere van het merk Au Blé d'Or. Zoek maar in de koeling, naast de yoghurt. Ideaal! Voor 2,25 euro heb je einde loos veel bakplezier. Onhandig: ze hebben het vertaald met bla derdeeg, wat dus niet klopt. Als er ook Yufka of Fillo op staat, zit je goed. De culinaire mogelijkheden zijn eindeloos. Je kunt er zoete of har tige strudel mee maken, een mooie moot zalm in verpakken of heerlijke Turkse sigara böregi van rollen. Dat zijn een soort knapperige sigaren met geiten kaas- of gehaktvulling. Of Griek se Spinakopitas vouwen: envelop jes, meestal driehoekig, met spi nazie en fetavulling. Wil je de zoete kant op, probeer dan zelf baklava te maken met tanden knarsend veel suikerstroop en Bediening Zodra de bladeren kleu ren, krijg ik zin in bak sels van knisperend goud bruin filodeeg. Niet zo vreemd, want filo is afgeleid van phyllo, wat blad betekent in het Grieks. Toch moet je filodeeg niet verwarren met ons bladerdeeg. Het is ook niet oorspronkelijk Grieks. In grove vorm werd het eeuwen voor onze jaartelling al gebruikt in het Assyrische rijk (nu Noord-Irak). De Grieken ver fijnden het, dat wel. En de Tur ken zorgden later voor de ver spreiding, tot in Wenen aan toe. De beroemde Apfelstrudel is bij voorbeeld gewikkeld in een la- Het is een kroeg met historie en naam: zo'n brui ne kroeg waar je de vaste gasten op vaste tijdstip pen aan de bar treft. Waar iedereen elkaar kent, zeker in de winter als Zierikzee weer voor de Zierikzeeënaren is. Sinds het voorjaar kun je er ook eten. En dat heeft wel wat voeten in de aarde gehad. Het biljart dat achterin stond, is verdwenen. Daar staan nu tafeltjes voor de eters. Wij zijn er op één van de laatste zomeravonden van het seizoen. We zitten tegen de ge vel, aan een tweepersoonstafel tje in de avondzon. Aan de over kant van de straat is nog meer terras, achter een glazen wand. Binnen heeft De Biet een echt kroeginterieur met een mooie houten bar, een houten vloer, ca- féstoelen, emaille reclamebor den aan de wand en kaarsen op tafel. Tegen één van de wanden achterin hangt een groot scherm: het is vanavond Cham pions League Voetbal. Dat De Biet een echte bruine kroeg is, blijkt ook uit de drank- kaart: er zijn zestig bieren, op de tap en in de fles, een flinke keu ze whisky's en óók nog een as sortiment hippe frisdrankjes. Op de menukaart, die er sinds He melvaartsdag van dit jaar is, staan niet zo heel veel gerech ten: er zijn vooral veel hapjes en een paar hoofdgerechten voor wie echt honger heeft. Leuk is de daghap, de early bird: wie om vijf uur komt, betaalt vijf euro: hoe later het wordt, hoe duurder de daghap. Vandaag is het rode curry met rijst. En er zijn trouwens ook mossels met frieten, omdat het het seizoen is voor mossels. We zien ze passe ren naar andere tafels, in won derlijke aluminium wegwerp- mosselpannetjes. Omdat er geen voorgerechten zijn, kiezen we wat hapjes: een boerenbordje en de 'kaaskroket ten van Jac' om te beginnen. „Wie dat is?",vraagt de jongen die ze brengt, „Iemand die hier in de vakantie werkt en creatief is in de keuken. Hij verzint de re ceptuur." Het boerenbordje is gevuld met spul van lokale leveranciers, zegt de menukaart. Dat klopt voor het heerlijk gebraden spek van slagerij Ornée Bolier uit Zierik zee, maar de oude Reypenaar kaas komt uit Woerden en de groene knoflookolijven zijn on getwijfeld ergens ver vandaan geïmporteerd. Lokaal of niet: het smaakt, al is het inderdaad meer een stevige borrelhap dan een voorgerecht. De kaaskroketten zijn erg goed: knapperig van buiten, zacht smeltend en pittig aan de bin nenkant. Ze zijn best groot, de kroketten lijken meer op souf- flé's, ze zijn plat en rond; ook dit is een machtige starter voor een diner. We weten nu al dat we vanavond veel meer eten zullen -krijgen dan we op kunnen. Ik eet de bietburger als hoofdge recht: een knapperig en een beet je bros broodje met een hambur ger ertussen. Die is belegd met gebakken ui, gesmolten kaas, ge bakken spek en plakjes biet. De groenten zorgen voor een zoetje; het gehakt is een beetje droog, maar goed gekruid. Mijn tafelgenote eet Fish and Chips: gefrituurde vis in een deegkorstje met friet in een puntzak van namaak-krantenpa- pier en twee sausjes. De vis is wat droog en het korstje kan wat brosser dan het is, maar al met al is het in orde. De frietjes zijn wonderlijk: ze zijn in een boogje gesneden, alsof ze met een spe ciaal soort mes bewerkt zijn. De friet is bestrooid met paprikapoe der. Het is relaxed eten, een beetje los; het bestek wordt in een ser vet aangereikt; gasten kunnen kiezen wat ze willen, zelfs een zak friet bestellen, is mogelijk. Aan nagerechten doen ze niet bij De Biet: teveel gedoe. „We hebben wel taart", glimlacht de jongen in de bediening. „Maar geen ijscoupes ofzo." We slaan beleefd af en drinken nog een kop goede koffie en een verse muntthee met een klein stroop wafeltje. Café de Gekroonde Sui kerbiet, De Biet voor het gemak, is een begrip. Het is een oud café, dat naar verluidt in 1892 zijn naam kreeg, in de tijd dat de suikerbieten- schippers nog aanlegden aan de kade in Zierik zee. Zelf noemen ze het nu 'de bruinste kroeg van Zierikzee', en bruin is het. KOKEN MET PUCK Puck Kerkhoven Relaxed eten in Café de Biet Prijs-Kwaliteit Echt eetcafé-eten, het eten heeft veel van het Britse pubfood: we betaalden voor alles bij elkaar vijftig euro, voor twee personen. Losjes. Meer op drinkers dan op eters gericht, en dat is niet zo erg. Entourage Op één van de leukste plekjes van het havenstadje, binnen is veel sfeer. Conclusie: Graag nét een beetje meer ambitie en oog voor detail. Bij De Biet kun je ontspannen een hapje eten. Café De Gekroonde Suikerbiet, Nieu we Haven 141, 4301 DL Zierikzee. www.cafedebiet.nl. Telefoon: 0111-413 825 De Biet is dagelijks open vanaf 12.00 uur. Het café sluit tussen 24.00 en 2.00 uur. De keuken is open zolang die open is: in ieder geval voor lunch en diner. De Biet is niet geschikt voor mensen in een rolstoel: het toilet is onbereik baar door een steil trapje. In Eten doen de redacteuren Edith Ramakers en Nadia Berkelder beurtelings verslag van een bezoek aan Zeeuwse M eetgelegenheden. Aan de overkant van de straat is nog meer terras, achter een glazen wand. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44