Het is nu crisis bij Feyenoord Ajax-trainer De Boer heeft tijd om terug te denken aan mooie tijden Van Beek nieuw in voorselectie 32 SPORT WK TIJDRIJDEN Bakx scoort, maar verliest Jonge Limburger pakt brons in Ponferrada. Wiggins en Martin spreken vol lof over hem. Na zes competitiewedstrijden een beschamende vijftiende plek in de eredivisie. Weggespeeld in Sevilla, de Klassieker tegen Ajax verloren en nu ook nog uitgeschakeld in het nationale bekertoernooi; de cij fers van Feyenoord zijn bedroe vend. De ploeg van Fred Rutten kwam een vroege achterstand in Deventer niet te boven, een prach tige vrije trap van Jop van der Lin den bezegelde het lot van Feye noord een kwartier voor tijd. Co lin Kazim-Richards kreeg na de 2-0 nog een grote kans om de mar ge te verkleinen, maar faalde net als tegen Ajax alleen voor de doel man. In de Adelaarshorst waren er zo veel parallellen met de voorgaan de duels. Zo moet Kenneth Ver meer onderhand gek worden van de openingsfases bij zijn nieuwe club. Voor de vierde keer op rij moest de doelman razendsnel een tegendoelpunt slikken. Na Wil lem II (acht minuten), Sevilla (ook acht minuten), Ajax (vierde mi nuut) had Go Ahead Eagles nu maar anderhalve minuut nodig om de score te openen. Bij een cor ner vanaf de linkerkant werd de bal half weggewerkt en haalde de instormende Jules Reimerink hard uit. De inzet werd door Sven van Beek van richting veranderd, waardoor Vermeer kansloos was. Go Ahead Eagles speelde het slim tegen Feyenoord. De Rotterdam mers kregen het initiatief op het kleine speelveld in de schoot ge worpen, maar deden weinig met het vele balbezit. Go Ahead Eagles gokte op een snelle tegenstoot en had voor rust na de snelle ï-o zo maar nog twee keer kunnen sco ren. Reimerink brak door over rechts, Fernando Lewis was beide keren mee om af te ronden maar faalde. Feyenoord ontsnapte daardoor aan een grotere achterstand, ter wijl het zelf de bal langdurig rond speelde maar niet of nauwelijks ge vaarlijk werd. De bezetting voor het doel was steeds dramatisch. Een voorzet richting de tweede paal terwijl drie Feyenoorders naar de eerste paal gaan; de Deven ter defensie bleef eenvoudig over eind. Ook met de invallers Elvis Manu, Mitchell Te Vrede en Bilal Basacikoglu in de ploeg kon Feye noord geen potten breken. Feyenoord maakte een machtelo ze indruk, op de tribune schudde Martin van Geel het hoofd. De technisch directeur weet dat de fans hun pijlen op hem zullen richten, want hij heeft deze selec tie samengesteld. Rutten blijft vooralsnog buiten schot, maar dat kan na zaterdag ook veranderen. Dan moet Feyenoord opnieuw naar Deventer, dan voor het com petitieduel met Go Ahead Eagles. Welkom in Amsterdam. Welkom in het Olympisch Stadion. Daar waar de speaker, met J OS-hart, de opstellingen van zowel zijn club als het bezoekende Ajax laat vol gen door een relativerend „Veel plezier. We zien het wel." Daar waar nu eens niet multinatio nals de reclameborden vullen. Maar Wiebe. Zijn haring is, getui ge de voorbijrollende teksten, een openbaring. En wat te denken van Kesbeke. Kampioen in Tafelzuren. Het decor doet eenieder met histo risch besef terugverlangen naar de jaren vijftig. Begin 1959 speelden JOS en Ajax in het KNVB-beker toernooi hier ook al tegen elkaar. Roemruchter zijn de confrontaties van de professionele hoofdstede lingen met PSV en Feyenoord, de Europa Cupduels. Hier legde Ajax de basis voor de internationale suc cessen. Onder Rinus Michels, de trainer die het vak nota bene bij IOS had geleerd. In 1992 nog won het Ajax van Louis van Gaal hier de Europa Cup 3, door een 0-0 tegen Torino. „Dat vergeet je niet. Het was toch mijn eerste internationale succes. Op zo'n avond als deze komt wel even voorbij hoe mooi het alle maal is geweest", zegt Frank de Boer. De Ajax-trainer, destijds ba sisspeler, kan er tijdens de wed strijd gerust even aan terugden ken. Het bekerduel met de zon dag-hoofdklasser zelfheeft, na tuurlijk, weinig om het lijf. De zondag-hoofdklasser is geen par tij. Frank de Boer gunt zijn twee de keus speeltijd, test wat uit. Zo mag Jaïro Riedewald zich op het middenveld proberen te bewijzen en staat Nick Viergever als links back opgesteld. Tweede doelman Diederik Boer, eerste keus in de bekercompetitie, mag debuteren. Ajax zet, na twintig minuten, even extra aan en scoort binnen vijf minuten drie keer. Arkadiusz Milik (2x) en Lucas Andersen ma ken dat Diederik Boer een onbe zorgd debuut beleeft. Voor Boer is het een speciale dag. Niet dat hij nu zoveel met de Am sterdamse sentimenten heeft. Voor de keeper gaat 24 september de boeken in als de dag dat hij zijn debuut maakt in de hoofdmacht van Ajax. Het is zijn feestje. Op z'n 34e verjaardag zijn nota bene vijfduizend Amsterdammers sa mengekomen in het Olympisch Stadion. „Ik kan me nog wel legen darische wedstrijden van Ajax hier herinneren. Tegen AC Milan bijvoorbeeld, in 1994. Als jochie van veertien ging ik daar, op de bank in Emmeloord, helemaal in op. Dat ik hier nu, min of meer bij toeval toch, ook sta, is geweldig." Boer moet na rust zowaar nog even in actie komen. Richmond Bossman kan het van dichtbij pro beren. Tevergeefs. Boer redt. Aan de andere kant van het veld scoren zijn ploeggenoten er nog zes. Mi- lik (nog 4x), Ricardo Kishna en de butant Quincy Menig bepalen de eindstand op 0-9. De speaker: „Jongens, het is nou wel een keer mooi geweest." PONFERRADA - De lach op het ge zicht van Tom Dumoulin sprak boekdelen. „Ik kan niet blijer zijn met deze medaille", zo zei hij wij zend op de om zijn nek hangende bronzen plak. Derde worden op het WK tijdrij den, dat is gezien de resultaten van het afgelopen jaar niet eens zo'n verrassende prestatie van de 23-jarige Limburger. Dat hij het deed met de ogen van de halve we reld op hem gericht, maakt het wel bijzonder, moet ook Dumou lin beseft hebben. Kunnen tijdrij den is één, het laten zien op het moment dat de druk het grootst is, is een tweede. „Ik heb denk ik vandaag inderdaad laten zien dat ik om kan gaan met die druk en verwachtingen", mocht de renner van Giant-Shimano zichzelf prij zen met het feit dat hij in Ponferra- Oe wattages die ik vandaag op mijn metertje zag, heb ik nog nooit wegge duwd in een tijdrit da slaagde voor het overgangsexa men naar de echte wereldtop. „Na tuurlijk was ik vooraf nerveus, maar zodra het startschot klinkt, kan ik me focussen op wat ik moet doen." Wat heet. De man uit Maastricht liet na afloop weten dat hij zijn beste lange tijdrit ooit gereden had. Het zijn de echte toppers die het beste uit zichzelf kunnen ha len op het moment suprème. „Zul ke hoge wattages die ik vandaag op mijn metertje zag, heb ik nog nooit weggeduwd in een tijdrit. Helemaal perfect was de rit echter ook weer niet", voegde hij er eer lijkheidshalve aan toe. „Ik ben te voorzichtig gestart voor hoe sterk ik vandaag was." Zeven jaar geleden won Stef Clement eveneens brons op het WK tijdrijden. Volgens de nieuwe wereldkampioen Bradley Wiggins zal de toekomst uitwijzen dat dat voorlopig de enige overeenkomst is. Hij ziet in Dumoulin een toe komstige wereldkampioen. „Hij moet alleen nog de overstap ma ken naar Team Sky en dan gaat het dak er bij hem helemaal af', sprak Sir Bradley uitdagend. Voor de selfmade man Clement was het WK-podium destijds het hoogst haalbare. Voor Dumoulin is brons vermoedelijk dus slechts de opstap naar meer. „Ik ben ook ooit begonnen met een bronzen medaille", liet de door Wiggins verslagen Tony Martin weten. Hij doelde op de wereldtitelstrijd van 2009. „Tom laat het hele jaar al zien dat hij één van de beste tijdrij- ders is. In mijn jonge jaren had ik Fabian Cancellara lange tijd voor me. Zoiets is niet slecht voor de ontwikkeling van een renner." Wiggins: „Tony kloppen is nu zijn grote uitdaging. Zo gaat dat. Het is goed dat er steeds jonge renners bijkomen die ons onder druk zet ten." ZWOLLE - TOP Oss was gisteren dicht bij een bekerstunt. De eer- stedivisonist verloor met 3-2 van bekerhouder PEC Zwolle. Vlissin- ger Istvan Bakx scoorde eenmaal voor de Brabantse ploeg. Overige uitslagen tweede ronde be ker: AFC-Excelsior 0-2, De Dijk-Fortu- na 4-7, HBS-Heracles 1-2, Dosko-De Graafschap 0-1, EW-AZ 0-1, Urk-UNA 2-1, Barendrecht-FC Groningen 1-4, AS- WH-WKE 2-3, JVC Cuijk-GVW 1-2, FC Den Bosch-SC CamDuur 0-4, De Treffers-Telstar 2-1, M W-Helmond Sport 4-3. Quincy Promes, Davy Pröpper en Jeffrey Bruma staan ook op het voorlopige lijstje van de opvolger door Barry van der Hooft DEVENTER - Het woord crisis is sinds gisteravond echt van toepas sing op Feyenoord. Na de neder laag tegen Ajax (0-1kreeg de Rot terdamse ploeg zondag nog compli menten voor het spel en riep ieder een in koor dat het wel goed zou komen. In Deventer bleek in het be kerduel met Go Ahead Eagles niet waar dat vertrouwen op gebaseerd is. Feyenoord werd afgetroefd door een slimme ploeg, die dankzij een 2-0-overwinning de derde ronde van de KNVB beker bereikte. door Edward Swier AMSTERDAM - Niemand heeft deze avond, zoals in lang vervlogen da gen de gewoonte was, een hoed op. Krokettenverkopers in morsige stofjas ontbreken evenzeer. Toch wordt er weer gevoetbald in het 'Olympisch'. Eindelijk weer eens. Er klinkt voor en tijdens JOS Water- graafsmeer-Ajax (0-9) opgewon den geroezemoes, met Amsterdam se tongval, op de Marathontribune. Zoals toen. De Amsterdamsche der by herleeft, in de tweede ronde van het KNVB-bekertoernooi. Dumoulin behoort nu tot de wereldtop door Ad Pertijs Tom Dumoulin '-A ZEIST - Bondscoach Guus Hiddink heeft Sven van Beek opgenomen in zijn voorlopige selectie van het Ne derlands elftal voor de komende duels in de EK-kwalifïcatie tegen Kazachstan en IJsland. De verdedi ger van Feyenoord debuteert in het voorlopige keurkorps van Oran je. Ook zijn nieuwe ploeggenoot Kenneth Vermeer is weer in beeld. van Louis van Gaal. Het Nederlands elftal ontvangt Ka zachstan op vrijdag 10 oktober in de Arena. Drie dagen later staat in Reykjavik de uitwedstrijd tegen IJsland op het programma. Hid dink maakt op vrijdag 3 oktober zijn definitieve selectie bekend. Voorlopige selectie Nederlands elf tal. Doel: Cillessen (Ajax), Krul (New castle United), Vermeer (Feyenoord), Zoet (PSV) Verdediging: Van Beek (Feyenoord), Blind (Manchester Uni ted), Bruma (PSV), Van Dijk (Celtic), Janmaat (Newcastle United), Martins Indi (FC Porto), Pieters (Stoke City), Veltman (Ajax), Verhaegh (FC Augs burg), De Vrij (Lazio), Van der Wiel (PSG) Middenveld: Afellay (Olympia- kos), Clasie (Feyenoord), Fer (Queens Park Rangers), De Jong (AC Milan), Klaassen (Ajax), Pröpper (Vitesse), Sneijder (Galatasaray), Wijnaldum (PSV) Aanval: Huntelaar (Schalke 04), Kuyt (Fenerbahqe), Lens (Dinamo Kiev), Narsingh (PSV), Van Persie (Manchester United), Promes (Spar- tak Moskou), Robben (Bayern) Feyenoorder Sven van Beek is nieuw in de voorselectie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32