Snel achter de vangrail Curatoren aansprakelijk gesteld I I Therapie ///osm PZC 22 ZEELAND ONGEVALLEN A58 Betrokkenen bij de drie kettingbotsingen op de A58 kwamen woensdag in Goes bijeen om ervaringen te delen. EF donderdag De beslissing is geval len: we sturen onze chihuahua naar een heropvoedings kamp. Bijna twee jaar geleden kwam Diesel bij ons een nacht je logeren om nooit meer te ver trekken. Een aandoenlijk beest je was het toen; een paar tur ven hoog, leuk koppie en voor niemand bang. Hoewel, voor niemand bang - zodra hij het geluid van de stofzuiger hoort, krimpt hij ineen en springt hij trillend van angst op mijn schoot. Diesel is ondanks zijn geringe afmetingen en zijn stofzuigerfo bie tot de schrik van de buurt uitgegroeid. Zodra de postbode het tuinpad betreedt, begint het mini-hondenbeest te grom men en te grauwen; alle post die door de brievenbus glijdt scheurt hij met zijn vlijmscher pe tandjes aan flarden. Ver schijnt er een meneer aan de deur met de mededeling dat hij de meter van het gas, licht en water komt opnemen, dan schiet onze chihuahua onmid dellijk in de IS-stand en grijpt hij de brave meterman bij de broekspijpen. Fietsers die door onze straat rijden, doen er ver standig aan om de voeten hoog van de trappers te tillen, anders pakt ons Dieseltje ze bij de kui ten. Wat moet je met zo'n beest; aan vrienden of kennissen slij ten? Niemand die hem hebben wil. Afschieten? Nee, natuurlijk niet, dat is zo zielig. Hopen dat ie onder de wielen van een vrachtwagen belandt? Dat doe je stiekem wel eens, maar zoiets durf je niet hardop te zeggen. Naar het asiel dan maar? Ach gossie, zo'n beesie hele dagen achter een traliehek - dat heeft hij nou ook weer niet verdiend; hij is zo lief voor de kleinkinde ren en hij kan zo schrander uit die bolle oogjes kijken. Een kuthondje, dat is het. Maar wel een leuk kuthondje. Daarom, mevrouw de postbode en meneer de meteropnemer: heb nog even compassie met onze sjiwawa. Hij gaat binnen kort een gedragstherapie vol gen. Mocht hij u daarna weer naar de strot vliegen, aarzel niet, doe dan gewoon het ge luid van een stofzuiger na. ün^er boe fi pS 1338 xJlen v* <">3i55) minder criminaliteit 1998-1999 De Lispeltuut Oastkapeüe Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samenwerking met leerlingen van 74 basisscholen. U krijgt, dagelijks een voorproefje. Bestel het boek nu voor 29,95 euro op www.200jaarzeeland.nl GOES - Opvallend veel jongere mensen luisteren woensdagavond in de rode stoelen van theater De Mythe ademloos hoe hulpverle ners en coördinatoren dé dag heb ben doorgemaakt. Het dagelijkse ritje over snelweg A58 zal voor ve len nooit meer het zelfde zijn, zo veel wordt duidelijk. Burgemeester René Verhulst van Goes meldt dat de praktijk nog meer gewonden heeft laten zien dan officieel gemeld. „Er zijn men sen zelf naar de huisartsenpost of het ziekenhuis gereden." Het zwaargewonde 11-jarige meisje is stabiel en niet meer in levensge vaar, laat Verhulst ook weten. On der de aanwezigen ook familie van één van de dodelijke slachtof fers, Jos van Belzen uit Arnemui- den. „Heel moedig", zegt de bur gemeester. De nabestaanden van de Middelburger Marco Marteijn, die op zijn motor eveneens om Elke dag bij afslag Heinkenszand, denk ik nu: o ja. Ik zie remsporen, die zijn van mij het leven kwam, kon het niet op brengen om naar Goes te komen. De brandweerman was eerder die middag gecremeerd. Voor hen wordt één minuut stilte in acht genomen. Stoere collega's die in de Mythe het woord voeren over het ver loop van de hulpverlening krijgen het herhaaldelijk te kwaad. De stem van tactisch brandweerma nager André Willemstein breekt en slaat om in emotie. Ook als hij eindigt met een glimlach en het geboortekaartje van baby Boaz op het scherm toont. Zijn ouders stonden vast in de file en bereik ten onder begeleiding van sirenes maar net op tijd het ziekenhuis in Goes. Verhulst waarschuwt vooraf dat ook beelden zullen worden ge toond, films en foto's, van de rava ge in de mist. „Ze kunnen aangrij pend, omdat ze laten zien wat u heeft meegemaakt." Het zien er van en praten er over lost het ver driet en de angst niet op, maar het helpt wel om er mee om te le ren gaan. Pas in het laatste half uur is er ruimte voor de betrokken wegge bruikers zelf. Applaus klinkt bij de aangrijpende verhalen van Wil- co Lievense en Corry Brand. Ze kropen beiden door het oog van de naald. Een enkeling haalt een zakdoek tevoorschijn en pinkt een traantje weg. Brand: „Elke dag bij de afslag Heinkenszand, denk ik nu: o ja. Dan zie ik rem sporen staan, die zijn van mij." Melissa Otto uit Nieuw en Sint Joosland: „De vrachtwagen voor ons hadden we niet gezien. Mijn vriend remde nog heel hard, maar eigenlijk was het te laat. De neus van onze auto boorde zich vol in de achterkant van die vrachtwa gen. Mijn vriend was er als eerste uit en zei dat ik er ook gelijk uit moest komen. Ik heb m'n dochter- je van drie van de achterbank ge pakt en we zijn achter de vangrail gaan staan. Daar stonden we nog maar net, toen een auto bovenop die van ons knalde. Daarna nog één, en nog één. Ik heb twee rug- wervels en m'n borstbeen gebro ken. Mijn dochtertje en vriend wat schaafwonden. We hebben héél veel geluk gehad." VERKEERSSLACHTOFFERS Havenbedrijf Zeeland Seaports (ZSP) overweegt zelfs een straf zaak tegen de curatoren te begin nen, omdat ze milieudelicten zou den begaan door te weigeren de boel schoon te maken. Op hun beurt stellen de curatoren de pro vincie aansprakelijk voor het ver lies van boedelgelden. Volgens cu rator Folkert Hiemstra weigert de provincie momenteel een deal te sluiten, die recht doet aan zowel de provincie en het havenbedrijf als aan de schuldeisers. In juni was zo'n overeenkomst dichtbij. De provincie en ZSP hadden al ge tekend. Van de 45 miljoen euro grote boedelopbrengst zou 35 mil joen beschikbaar komen voor de schoonmaak van het met giftig fosforslib en lichte radioactiviteit verontreinigde terrein. De totale kosten worden tussen 70 en 90 miljoen euro geraamd. De rech- ter-commissaris ging akkoord met de minnelijke overeenkomst. Er kwam een kink in de kabel. De grootste schuldeiser, AIMG van voormalig eigenaar Nahum Gal- mor, stapte naar de voorzienin- genrechter. Die bepaalde dat de curatoren voorlopig niet mogen tekenen. Zij gingen meteen in be roep tegen het 'tekenverbod'. Ver der loopt er nog een zaak waarin de rechtbank het goedkeuringsbe sluit van de rechter-commissaris toetst. Als de curatoren die win nen, is de weg vrij voor een deal. Overigens zijn betrokken partijen nog wel in gesprek. Provincie en ZSP oefenen sinds juni maximale druk uit op de cu ratoren. De provincie wil hen met dwangsommen (zo'n 11 miljoen euro) dwingen te saneren. Ze voelt zich gesteund door eerdere uitspraken van de Raad van State. De curatoren houden vol dat de sanering niet uit de boedelop brengst hoeft te worden betaald. Zij verzetten zich dan ook juri disch tegen de dwangsommen. Willem van Dam Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Moment van troost in de Mythe door Cornelleke Blok en Marcel Modde Corry Brand I Melissa Otto Afgelopen week kwamen in Zee land zes mensen om in het ver keer. Twee van hen zijn overleden tijdens de kettingbotsingen van 16 september op de A58.28 men sen raken die dag ernstig gewond. Het verkeer in Zeeland eiste dit jaar al 24 dodelijke slachtoffers. Dat is na driekwart jaar al een ho ger aantal dan het totaal van 20112012 en 2013. In die jaren waren er respectievelijk 17,16 en 17 verkeersdoden. Het gemiddelde aantal dodelijke verkeersslachtoffers per jaar ligt tussen 2003 en 2013 op 23,6. Zeeland kent relatief gezien meer dodelijke verkeersslachtoffers dan de rest van Nederland. In de perio de 2003 tot en met 2013 waren er in Zeeland in totaal 68,2 ver keersdoden per 100.000 inwo ners; in Nederland 49,9. Bron: ROVZ en CBS door Frank Balkenende UNIVERSITY NIEUWDORP - De provincie en Zee land Seaports stellen de curatoren van de failliete fosforfabriek Therm- phos persoonlijk aansprakelijk voor de schade die ontstaat als zij het terrein en de fabrieksinstallaties niet snel saneren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22