l Nederland gaat meedoen aan de strijd tegen IS. Maar dat heeft ook gevolgen voor de veiligheid in Nederland zelf 10 VERDIEPING JIHADSTRIJDERS West-Europese jihadisten die strijden in Syrië en Irak. Land Aantal strijders Vice-premier Lodewijk As- scher is zich er 'zeer van bewust'. Doordat Neder land gisteravond bekend maakte met zes Fi6's mee te gaan doen aan de strijd tegen IS, wordt hier de kans op aanslagen groter. „Het geweld kan heel dichtbij komen. Maar daardoor moe ten we ons niet laten leiden of afschrikken. Dat is precies het oogmerk van de terroris ten", zei hij op een persconferentie. Een paar uur voor de woorden van As- scher, tweette Abu Mohammed, alias Mu- hajiri Shaam: 'Wij houden van Oranje, om zijn daden en zijn doen. Nu dus ook Fi6's, Nederlands volk jullie overheid heeft zo juist een doelwit van jullie gemaakt'. Muhajiri Shaam is de bij het Syrische Alep po gelegerde Nederlandse jihadi die dins dag beroemd werd door een filmpje op facebook waarin hij 'broeders in Neder land' opriep tot een stevige daad tegen de Nederlandse regering. Hij deed die oproep voor de puinhopen van een gebouw dat ka pot was geschoten door Amerikaanse kruis raketten. Onder het puin lagen ook drie Ne derlandse jihadi's. Nu ook Nederland gaat meedoen aan de coalitie die IS bestrijdt, is de overtuiging van Shaam en zijn collega's nog sterker geworden: ook Europa en Ne derland behoren nu tot het slagveld. Maar voorlopig is Abu Mohammed in Sy rië, waarschijnlijk met het doel als marte laar te sterven. Mócht hij al willen terugke ren, dan heeft de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) Dick Schoof dat gisteren moeilij ker gemaakt: hij trok zijn paspoort in. Als er direct gevaar voor Nederland dreigt, zal dat komen van al wel teruggekeerde strijdmakkers of van anderen uit de krin gen rond Nederlandse jihadisten. De laat ste schatting van de NCTV is dat er al zo'n dertig jihadisten zijn teruggekeerd, het we reldje eromheen is een stuk groter. Experts zeggen dat niet elke teruggekeerde jihadi een potentiële aanslagpleger is, maar dat bij vrijwel elke gepleegde aanslag in Eu ropa wel een ex-jihadi betrokken was. Dat Nederland een belangrijker doelwit wordt door Fió's te sturen, ligt voor de hand. Asscher wees er gisteravond zelf op dat de terugkeer van Nederlandse IS-strijders 'op Er hoeft maar één gek te zijn en je hebt de poppen hier aan het dansen korte termijn' zorgt voor een verhoogde dreiging. Maar het is ook de vraag hoe de Nederland se vrienden van Abu Firdaus (21), Abu Ab- dallah (22) en Abu Zubair (24) reageren op hun dood. Het zijn de strijdnamen van de drie Nederlandse jongens die sneuvelden in Aleppo. Detail: de strijdnaam Abu Zu bair werd ook gebruikt door Mohammed B., die sinds 2004 een levenslange celstraf uitzit voor de moord op Theo van Gogh. Montasser Alde'emeh, een Belgische uni versitaire onderzoeker die in Syrië met Bel gische en Nederlandse strijders sprak, ziet de frustratie bij moslimjongeren in Europa toenemen door de militaire interventie. „Nu zeggen ze: 'Assad mag doen wat hij wil. Hij wordt niet aangepakt'. Dat behalve IS ook het Al-Nusrafront (waartoe de drie gedode Nederlanders behoren, red.) wordt aangevallen, maakt de zaak nog erger voor hen. De rebellen verzwakken daardoor." De Amsterdamse jongerenimam Yassin El forkani, betrokken bij het jihad-debat, spreekt zich nog sterker uit: „Ik, en velen met mij, maak me nu ernstige zorgen om de veiligheid in Nederland. Hoe reageren jongeren op deze aanvallen? Hoe reageren de families als er nog meer Nederlandse slachtoffers vallen? Het kan echt alle kan ten op. Er hoeft maar één gek te zijn en je hebt de poppen hier aan het dansen." Een andere bron zegt: „De vrienden van de jihadi's waren al radicaal, die zijn niet op eens nog radicaler geworden." Paniek- zaaien is nu niet nodig, waakzaamheid wel, stelt die bron. Opvallend is dat sinds de Haagse politie eind augustus Azzedine C. en Rudolph H. oppakte, er vanuit Nederland veel minder jihadistische propaganda en bedreigingen worden verspreid via internet. De twee lij ken inderdaad de spinnen in het web waar justitie ze voor houdt. De NCTV handhaaft het dreigingsniveau in Nederland nog op substantieel; het een na hoogste niveau. De kans op een aanslag is 'reëel'. Terrorisme-expert Edwin Bakker: „We moeten goed bekijken of de diensten genoeg capaciteit hebben om alle terug- keerders en symphatisanten in de gaten te houden. Het extra beveiligen van mensen of gebouwen lijkt me nog niet nodig." Nu Nederland IS gaat aanvallen, zal de be waking van militaire complexen in Neder land waarschijnlijk worden opgevoerd. K infographic Ronald Visser beeld Getty Images bron ICSR Frankrijk 700 Groot-Brittannië 500 Duitsland 400 België 300 Nederland 150 Der Meedoen daar geeft risico's hier door Cyril Rosman Jongerenimam Yassin Elforkani

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10