Minister Bussemaker wil snel verder met het leenstelsel Predikanten op de Dam BINNENLAND 7 Bob van der Goen, ex-advocaat, wil dat Nederland meer doet om onderzoek op rampplek MH17 weer mogelijk te maken. SOEST - Premier Rutte moet eisen dat onderzoekers weer terecht kunnen in het gebied waar de wrakstukken van vlucht MH17 lig gen. Dat zegt voormalig advocaat Bob van der Goen die betrokken is bij de Stichting MH17 in oprich ting. Die club wil opkomen voor de belangen van de nabestaan den. Van der Goens boodschap is helder: „Nederland treedt onge looflijk slap op." Al op 6 augustus besloot Rutte dat het onderzoek in Oost-Oekraï- ne wordt gestaakt, omdat de ge vechten tussen pro-Russische se paratisten en het Oekraïense le ger de veiligheid van onderzoe kers zouden bedreigen. „Rutte moet de telefoon pakken en de Russische president Poetin en pre sident Porosjenko van Oekraïne bellen. Poetin moet vervolgens contact opnemen met de separa tisten. Als deze drie partijen de veiligheid garanderen, kan het on derzoek verder", zegt Van der Goen, die namens nabestaanden ook betrokken was bij drie eerde re 'Nederlandse' vliegrampen: die op Tenerife, in de Bijlmer en in Tripoli. Van der Goen verscheen vorige week met zijn boodschap zelfs in een programma van de Russische tv-zender RTR en richt te zich in dat interview direct tot Poetin. „Stel dat Poetin zegt: ik doe niet mee. Dan krijgt hij de wereldge meenschap dermate tegen zich dat het Rusland miljarden gaat kosten. Als er een enorme bewe ging op gang komt die er schande van spreekt, zal ook Poetin daar voor wijken. Politici laten zich lei den door de publieke opinie. Als de wereldpers hier op gaat zitten, gaat er iets gebeuren." Van der Goen schreef een brief aan Rutte waarin hij zijn pleidooi uiteenzette. Hij kreeg nog geen in houdelijke reactie. „Ik ben niet naïef. Ik weet dat er grote, politie ke belangen spelen. Maar de poli tieke reden om niks te doen, is Ik ben niet naïef, maar de politieke reden om niks te doen, is geen geldige reden geen geldige reden. De strijdende partijen kunnen met elkaar pra ten onder voorbehoud van rech ten. Rutte ook. Hij zou met de se paratisten aan tafel kunnen gaan, zonder dat dit betekent dat hij ze erkent. Als je maar creatief denkt, kan dat. Politieke argumenten moeten sowieso ondergeschikt zijn aan het humanitaire argu ment dat nabestaanden moeten weten wat er is gebeurd." Van der Goen wil dat er een corri dor komt waardoor onderzoekers veilig kunnen reizen van hun ver blijfplaats naar de rampplek en dat die locatie zelf ook wordt be veiligd. Ook de Tweede Kamer zou zich daar sterk voor moeten maken, zegt hij. Hij benadrukt het belang van nader onderzoek. „Psychologen zullen het erover eens zijn dat het voor nabestaan den van belang is dat de stoffelij ke resten en persoonlijke bezittin gen die nog op de rampplek lig gen, worden veiliggesteld. Het is een bloody shame dat dat nu niet gebeurt. Als de winter invalt, kan het niet meer. De ervaring leert: hoe sneller onderzoek ter plaatse is afgerond, hoe beter." Kleine goede doelen onder druk Kleine goede doelen hebben het moeilijk. Waar hun gro te en middelgrote collega's de inkomsten zagen stijgen, gaan die bij de kleinere doe len achteruit. Dat blijkt uit het Goede Doelen Rapport 2014 van brancheorganisatie VFI. De totale inkomsten bij goede doelen komt in 2013 uit op 2,3 miljard; 7,8 pro cent meer dan in 2012. Bij vrijwel alle kleinere organi saties namen inkomsten af met gemiddeld 9,5 procent Leden motorclub Satudarah opgepakt Drie leden van Satudarah zijn gisteren opgepakt. Ze zouden in augustus een 34-jarige man hebben ge schopt en geslagen in een ca fé in Apeldoorn. Het slacht offer had mogelijk ruzie met één van de verdachten. Waar het conflict over ging en of dat verband hield met het lidmaatschap van de mo torclub, wil de politie niet zeggen. De verdachten zijn 49,44 en 32 jaar oud en ko men uit Apeldoorn. Defensie kan in cyberoffensief Met de oprichting van het Defensie Cyber Commando deze week krijgt de krijgs macht de mogelijkheid zelf cyberaanvallen uit te voe ren. Tot dusver had het mi nisterie van Defensie alleen cybercapaciteit voor verdedi gende taken en inlichtingen. Het militaire apparaat krijgt nu een zogeheten vijfde do mein. De digitale strijd wordt een volwaardig onder deel van militaire operaties. Nederlander steekt medestudent neer Een 25-jarige Nederlandse student aan de universiteit in Leuven heeft zondag een 23-jarige Belgische medestu dent neergestoken in een studentenhuis. De Belg is zwaar gewond maar is bui ten levensgevaar. De dader is aangehouden en wordt aangeklaagd wegens poging tot doodslag. De Belg werd viermaal gestoken. De dader heeft verklaard dat hij onder invloed was. De minister hoopt op een snelle behandeling in het parlement en zal zelf nog een tour maken langs het hoger onderwijs om haar plan nen uit te leggen aan de boze stu denten. Die houden op 14 novem ber een manifestatie in Den Haag. Eind mei presenteerde Bussema ker haar voorstel, nadat ze daar een politiek akkoord over had ge sloten met de coalitie en D66 en GroenLinks. De steun van deze oppositiepartijen is nodig om de wijziging door de Eerste Kamer te loodsen, waar WD en PvdA geen meerderheid hebben. Kern van de plannen is dat studenten hun ba sisbeurs gaan lenen. Over de afbe taling mogen ze langer doen. Het geld dat wordt bespaard - op lopend naar jaarlijks 1 miljard eu ro - wordt weer in het hoger on derwijs teruggepompt om de kwa liteit te verbeteren. De andere oppositiepartijen in de Kamer en de studentenbonden zijn fel tegen de plannen, vooral omdat studenten een veel hogere schuld opbouwen. Dat zal vol gens hen jongeren uit de lagere en middeninkomensgroepen er van weerhouden om te gaan stu deren. Ook de Raad van State leverde op belangrijke punten kritiek, maar Bussemaker wijzigde vrijwel niets in het definitieve wetsvoor stel. Het adviesorgaan onder schrijft dat de kwaliteit van hoger onderwijs flink omhoog moet, maar twijfelt of de stelselwijzi ging wel genoeg geld oplevert om in de wereldtop te komen, zoals het kabinet wil. De Raad wijst op de aanhoudende toestroom in het hoger onderwijs, van 660.000 in 2012 naar 750.000 in 2020. Dat zou al veel extra geld vergen. Bussemaker zelf vindt haar voor stel evenwichtig en zeer noodza kelijk. „Er gaan 20 procent extra middelen naar het hoger onder wijs", zei ze gisteren. Ze begrijpt dat studenten het niet leuk vin den dat de basisbeurs verdwijnt, maar daar staat volgens haar ook veel tegenover. Zo behouden ze de ov-kaart, krijgen ze beter on derwijs en mogen ze meebeslis sen over de besteding van het geld daarvoor. DINSDAG 23 SEPTEMBER 2014 tegen Poetin' 'Veel te slap door Dominique Elshout Bob van der Goen AMSTERDAM - Ongeveer vierhonderd dominees waren gisteren bijeen in de Nieuwe Kerk en andere kerken in Amsterdam om het tienjarig bestaan te vieren van de PKN, de Protestantse Kerken in Nederland. Alle dienst doende predikanten en kerkelijk werkers in actieve dienst waren voor deze landelijke predikantendag uitgenodigd. Aan het einde van de middag gingen ze gezamenlijk op de foto voor het Nationaal Monument op de Dam, waarna ze het laatste deel van de Messiah van Handel zongen. foto Rob Huibers/Hollandse Hoogte AMSTERDAM APELDOORN DEN HAAG LEUVEN DEN HAAG - Ondanks aanhoudende kritiek van studenten ziet het er toch naar uit dat de basisbeurs van af 1 september 2015 worcft afge schaft voor nieuwe hbo- en wo-stu- denten. Onderwijsminister Jet Bus semaker stuurde haar wetsvoorstel hiertoe gisteren naar de Kamer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7