7 de hulpverlening Vrouw als borg? Dan geen proefrit bij de dealer Veel mobiel, weinig kosten en geen zorgen! BINNENLAND 5 Enkelbandplan valt verkeerd hollands nieuwe. DINSDAG 23 SEPTEMBER 2014 DEN HAAG - De Eerste Kamer zal vandaag hoogstwaarschijnlijk niet instemmen met het plan van staatssecretaris Fred Teeven (Vei ligheid en Justitie, WD) voor meer enkelbanden (elektronisch toezicht). Behalve de coalitiepartijen voelen weinig fracties in de senaat voor het voorstel om vierhonderd gede tineerden met een enkelband te laten resocialiseren aan het einde van hun veroordeling. D66-senator Hans Engels: „We zijn geen tegenstanders van elek tronische detentie. Maar we heb ben er wel problemen mee dat het vooral de bedoeling is om 16 miljoen te bezuinigen." Behalve D66 zullen ook het CDA en de Christenunie vermoedelijk tegenstemmen. De constructieve oppositiepartijen D66 en Chris tenunie zijn verder kritisch over het feit dat de enkelband wordt opgelegd zonder tussenkomst van de rechter en dat andere resociali- satiemiddelen (zoals proefverlof) deels worden afgeschaft. Overigens wordt in de wandelgan gen betwijfeld of staatssecretaris Teeven er werkelijk rouwig om zal zijn als dit plan strandt. Eerder liet Teeven nog weten fervent te genstander te zijn van huisarrest. De veroordeelden zouden zo 'thuis met een biertje op de bank' hun straf uitzitten. net en daarom sneuvelt waar schijnlijk vandaag al het enkel bandplan van Teeven. De bezuini gingen op rechtsbijstand, het le venslang toezicht op ex-zedende linquenten en de gokplannen zijn evenmin veilig. Wel hebben Opstelten en Teeven al flink wat van hun agenda door het parlement gemanoeuvreerd. Een selectie: verdachten van zwaardere misdrijven mogen hun hoger beroep niet langer afwach ten in vrijheid. Voor het OM gel den richtlijnen voor minimum straffen bij ernstige recidive. Ook wordt het gevangenisregime ver soberd: activiteiten buiten de cel moeten verdiend worden. Vanuit het ministerie klink het dan ook zelfverzekerd dat de andere plan nen ook wel de eindstreep halen. Want: „We komen niet met lege handen naar de Eerste Kamer." Lees: er valt zaken te doen. Zo zijn de bezuinigingen op de grif fierechten fors verzacht. De oppo sitie in de Tweede Kamer blijft kritisch. D66-Kamerlid Gerard Schouw ziet met alle ballen op re pressie en een grote rol voor de slachtoffer een gebrek aan besef van de rechtsstaat. „Vorige minis ters van Justitie, zoals Donner, vroegen zich telkens af: past het wel in de rechtsstaat? Deze be windslieden niet, zij gaan voor het effect. Dat is wel balanceren: tijdens Rutte I konden ze mooie rechtse taal uitkramen maar nu moet voortdurend de gulden mid denweg gevonden worden." werp", zegt Scherpenzeel. „Maar hulpverleners hebben tegenwoor dig een wettelijke verplichting dat ze bij vermoedens van mis handeling in actie moeten ko men. Tot voor kort ontbrak het vaak aan daadkracht. Een mede werker van de thuiszorg kon wel het gevoel hebben dat het bij een cliënt niet helemaal pluis was, maar durfde er niets aan te doen. Simpelweg omdat ^le mantelzor- ger in kwestie goede bedoelingen Het overgrote deel van de meldingen van mishandeling van ouderen komt van hulpverleners had en de hulpverlener niet over privésituaties wilde oordelen." Door het actieplan komen steeds meer situaties aan de oppervlak te, zegt Niestadt. „Mensen vinden het nog steeds lastig om openlijk over het onderwerp te praten. Maar als wij ergens een voorlich tingsbijeenkomst houden en de ouderen erover vertellen, doen ze er vaak toch iets mee. Soms krij gen mensen ook opeens het besef dat ze zelf aan mishandeling schuldig zijn. Dat is heel heftig, maar we openen ze er wel de ogen mee. Dat is ook de insteek, want achter elke mishandeling schuilt een verhaal. Er is geen fa milielid die bij zichzelf denkt: 'En nu ga ik moeder of opa eens even uitbuiten'." Even terug naar de 'borgvrouw'. De wachtende dame in de koffie hoek is niet altijd de vrouw van degene die er met de auto van door is. Het kan een onwetende voorbijgangster zijn die tegen be taling bereid was even op de spul len van de dief te letten. Voor je dat als garagehouder, en als inge huurde 'vrouw van', in de gaten hebt, is de dure bolide soms al uren weg. De wisseltruc met de vrouw is een klassieker. Net als de truc waarbij iemand netjes z'n gege vens achterlaat voor de proefrit, en na een half uurtje ook gewoon •terugkeert bij de garage. De sleu tel die hij inlevert, blijkt echter vals. Nadat de mededeling dat hij 'nog even met zijn vrouw moet overleggen' stapt de klant in de auto die na de proefrit nog buiten staat en rijdt met de passende sleutel weg. De.garagehouder heeft het pas door als hij later die dag de auto binnen wil zetten. Nog een klassieker? De sollicitant die is aangenomen en meteen met zijn 'nieuwe baas' een lease- bak uitzoekt. Voor de proefrit le vert hij z'n rijbewijs in. De droom is snel voorbij. De 'baas' zet hem tijdens de proefrit uit de auto en verdwijnt. De sollicitant heeft ver volgens én geen baan én heeft iets uit te leggen bij .de garage. De laatste weken is er echter een nieuwe truc in opkomst, waar schuwt verzekeraar Bovemij, waar het gros van de autobedrij ven is verzekerd. Een klant zegt dat hij alleen een kopie van een rijbewijs bij zich heeft. De garage houder trekt de gegevens na en krijgt geen signaal dat er iets mis is. De klant begint aan de proefrit, en keert nooit meer terug. Voor zover bekend is de truc vijf keer toegepast in de voorbije we ken, vertelt Paul Hermans, risicomanager bij de verzekeraar. „Een kopie is te manipuleren. Je ziet niet of de foto echt is. Als je het nummer controleert, en het rijbewijs is niet als gestolen opge geven, lijkt alles oké." Volgens Hermans verdwijnen in Nederland wekelijks ongeveer twee auto's bij een proefrit. Die cijfers zijn volgens de Stichting Aanpak Voertuigcriminaliteit te klein om specifieke maatregelen te treffen. Jonge verkopers zou den, mede door de crisis en de slechte verkoopcijfers, sneller ge noegen nemen met een gekopi eerd rijbewijs. Als er voor de proefrit niet goed de identiteit is nagetrokken, is de auto niet verze kerd. Hermans: „Je geeft als verko per duizenden euro's mee aan een vreemde, dan is het toch niet gek dat je even wat controleert?" Uniek aanbod je betaalt slechts per maand! De Samsung Galaxy Trend Plus t.w.v. €139,- En iedere maand Daar houden wij van! Bestel snel op: hollandsnieuwe.nl/pzc De voorbije weken is een nieuwe truc populair: de klant toont een bewerkte kopie van een paspoort foto Peter Hilz/Hollandse Hoogte verbleekt door Paul Bots NIJMEGEN - Je vrouw achterlaten als borg tijdens het maken van een proefrit? Een verstandige garage houder trapt er niet meer in. Het dievengilde is immers creatief, zo bleek de voorbije weken toen die ven geen vrouw, maar een geko pieerd rijbewijs achterlieten. €12,- r- v r~y\ Ti r~i r\ I - Superscherp beeld - Razendsnelle processor - Compact model - 275 MB, belminuten of sms'jes Bij hollandsnieuwe krijg je de Samsung Galaxy Trend Plus (t.w.v. €139,-) nu voor maar €12,- per maandl Dat is Inclusief een maandtegoed van 275 MB, belminuten of sms'jes, De bezorgkosten zijn eenmalig €30,- en de aansluitkosten krijg Je cadeaul Ga je heel veel Internetten? Neem er dan 500 MB of 1000 MB extra bij, Zo weet je zeker dat je altijd en overal zorgeloos online kunt gaan, Met hollandsnieuwe bepaal je zelf hoe jij je tegoed gebruikt, Je betaalt altijd een vast laag tarief en belt nooit zomaar buiten je bundel, Vervelende verrassingen op je rekening zijn dus voorgoed voorbij! Zakelijk abonnement nodig? Er is ook hollandsnieuwe voor ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5