Culturele avond 'Grote Oorlog* in Porgy Bess Muziekles in voormalig N*uurspeeituin Het Familiehuis in Axel pand Stichting Welzijn Lt janswe" draait op volle toeren Starterswoningen in Retranchement en Aardenburg ZEEUWS-VLAANDEREN 31 Het pand kwam vrij na de bunde ling van welzijnsinstellingen en -diensten in de gemeente Sluis, onder de naam Porthos. Een idea le kans voor Geerts, geeft hij aan. Hij en andere docenten gaven tot voor kort les in ruimten achter de gelijknamige muziekwinkel aan de Brouwerijstraat. „Daar werd het te klein", vertelt Geerts. „We hebben inmiddels meer dan hon derd leerlingen en konden die niet meer kwijt." Het nieuwe gebouw noemt hij fantastisch. „We kunnen er alles doen wat we willen. Er is zelfs een grote zaal waar we met dertig tegelijk in kunnen. Dat vergroot de mogelijkheden enorm." De muzieklessen zijn er inmiddels begonnen. De winkel blijft ge woon op de huidige locatie be staan. Meer informatie is te vinden op www.musicsande.nl. SINT JANSTEEN - De komende we ken wordt gewerkt aan de realisa tie van een natuurspeeltuin in Sint Jansteen. In het bos tussen de Rijksweg en La Traviata komt een kabelbaan, een fietscrossbaan en enkele klimtoestellen. De speeltuin krijgt een 'natuurlijk ka rakter'. De gemeente Hulst onderzoekt daarnaast de staat van andere speeltoestellen in Sint Jansteen en zal ze repareren, waar nodig. Speeltoestellen in slechte staat worden weggehaald; daar komt niets voor terug. Ook worden sommige speeltuinen omge vormd tot ontmoetingsplaatsen. Meer dan twee jaar werkte het echtpaar samen met vrijwilligers en steun van de Stichting Jonge- renopvang Zeeland aan hun droom: een opvanghuis voor tie nermeisjes. Ze betrokken samen met hun drie dochters het pand waar supermarkt Schlecker jaren lang was gehuisvest. Na de ver bouwing is er ruimte voor de vijf gezinsleden én drie tienermeis jes, al dan niet met baby, die door omstandigheden (tijdelijk) niet meer thuis kunnen wonen. Zij worden volledig in het gezin opge nomen. Sinds vorig jaar juli woont er al een tienermeisje in het Familiehuis. Een tweede meis je is inmiddels na opvang bij de fa milie Visser weer terug thuis. In oktober wordt de eerste tiener moeder verwacht. Belangstellen den zijn zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur welkom om een kijkje te komen nemen. De dorpsraad en de CPOZ (Collec tief Particulier Opdrachtgever schap Zeeland) zijn al een poosje op zoek naar een geschikte locatie voor startershuizen. Het oog is ge vallen op de plek van de sinds vo rig jaar gesloten basisschool in de Prins Mauritsstraat. Die grond is nu nog van de gemeente Sluis. Daar kunnen zes woningen (drie blokjes van twee huizen) komen. Wie er wil wonen, moet wel in Retranchement wonen of er van daan komen. Dat heeft mede te maken met de vurige wens van de dorpsraad om betaalbare wo ningen in het eigen dorp te reali seren. Huizen in Retranchement zijn relatief duur en geliefd bij Bel gen. Jongeren die in Retranche ment willen blijven, hebben daar door vaak niet die mogelijkheid. „Met dit plan kan dat wel", ver klaart Catrinus Tuinstra van de CPOZ. „We zitten ruim onder de prijs die neergelegd moet worden als je op een gangbare manier een woning koopt." Er zijn inmiddels vijf geïnteres seerden: drie starters en twee 'te- rugstromers'. Tuinstra: „Dat zijn mensen uit Retranchement die el ders zijn gaan wonen omdat ze in hun eigen dorp niets konden vin den." De groep heeft inmiddels wensen ingebracht; een architect is bezig met ontwerpen te maken. CPOZ is nog op zoek naar één be langstellende. Het plan voor de bouw van star terswoningen aan de Haven iü Aardenburg is nieuw leVen inge blazen, vertelt Tuinstra verder. De gemeente Sluis kocht daar zeven jaar geleden een hele rij wonin gen op en sloopte een deel ervan. In dat 'gat' zouden, ook via collec tief opdrachtgeverschap en onder supervisie van de CPOZ, starters huizen komen. „We wilden begin nen met bouwen toen we twee geïnteresseerden hadden, maar dat mocht niet van de gemeente", legt Tuinstra uit. „Die wil dat we vijf huizen in één keer bouwen. Dat gaan we nu alsnog proberen. Er is een nieuw plan gemaakt voor vijf relatief grote woningen." Anders dan in Retranchement gel den in Aardenburg geen voor waarden voor geïnteresseerden. Meer informatie op www.cpoz.nl Siegers interviewt hen. Tussen door worden gedichten uit en over de Eerste Wereldoorlog voor gedragen. Het Isolde Stam-koor zingt liedjes uit de oorlogsjaren 1914-1918. Toneelgezelschap Thea- terloods-B zet De Maagd op de planken, een 'indringende' eenak ter over een Zeeuwse soldaat en nieuwslezer. Stichting Prometheus tekent voor de organisatie. Entree 7,50 euro. Aanvang 20.00 uur. TERNEUZEN - De 'Grote Oorlog', de Eerste Wereldoorlog, was een ver schrikking, maar heeft ook veel dichters, schrijvers en liedjesma kers geïnspireerd. Het cultuurpo dium Porgy Bess in Terneuzen besteedt er donderdag een avond aan. Het accent ligt op hoe Zeeuws- Vlaanderen werd geraakt door de oorlog. André Bauwens en Miran da Haak schreven daar een boek over. Freelancejournalist Estelle door Martijn de Koning OOSTBURG - Het voormalige pand van Stichting Welzijn aan de Vol derstraat in Oostburg heeft een nieuwe bestemming. Patrick Geerts van muziekschool Musicsan- de heeft het van de gemeente Sluis gekocht om er muzieklessen in te geven. door Raymond de Frel AXEL - Het Familiehuis aan de West straat in Axel is officieus al een tijd je in bedrijf, maar vanaf zaterdag is het dan ook officieel echt zover. René en Pauline Visser achten na een grootscheepse verbouwing de tijd rijp om de deuren voor belang stellenden te openen. door Martijn de Koning I Eddy Wally kende betere tijden/maar de oude glorie ligt vast in een heus Wally-museum. foto Frederiek Vande Velde RETRANCHEMENT - Op de plek van de gesloten basisschool in Ret ranchement komen mogelijk zes woningen. Die worden via 'collec tief opdrachtgeverschap' gebouwd en zijn alleen voor mensen die bin ding hebben met het dorp. Eddy Wally omringd door bodyguards tijdens een optocht in Gent. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59