'Nieuwe' toren basiliek staat onder spanning j Onthulling digitaal monument voor 48.627 Belgische vluchtelingen Tandartsassistente mogelijk niet vervolgd 1 I I I 1 I I 44 Ik heb hier vijftien 28 ZEEUWS-VLAANOEREN SLOOP STRAAT Eén bewoonster is nog niet weg, terwijl aan de overkant van de straat de huizen al tegen de vlakte gaan. „Een discussie die al jaren speelt", lacht architect Walter Löckefeer. De oud-Hulstenaar, woonachtig in Nijmegen, gaf onlangs een le zing over de toren die er in 1944 is afgeschoten. Hij maakte recon structies van de kerktoren van ar chitect Pierre Cuypers. Ook de huidige toren, getekend door Jan Brouwer, stak hij in een driedi mensionaal jasje. Over het hoe en waarom doen de wildste verhalen de ronde. Dat de toren er is afgeschoten door de Poolse bevrijders, staat wel vast. „Oud-militair en geschiedkundi ge Willy Verschraegen heeft daar onderzoek naar gedaan", vertelt Löckefeer. „Hij spoorde een Pool op die via via had gehoord dat de toren vanaf Clinge onder vuur is genomen. Er zijn ook verhalen dat het vanaf Kapellebrug ge beurd is." Voordat de spits op 18 september 1944 er aan moest gelo ven, kwamen op 13 september zes mensen om door een granaat die insloeg bij de kruising Lange Nieuwstraat-Korte Nieuwstraat. Vlakbij de kerk, die waarschijnlijk het doelwit was. Löckefeer laat een kaart zien, met daarop verschillende rode stre pen. Ze stellen de inslagpunten voor. „De punten waar de grana- m ten insloegen, zijn met elkaar ver bonden. Ze liggen in het verleng de van elkaar. Dat kan haast geen toeval zijn. Zo is te zien dat er van af meerdere locaties geschoten kan zijn, steeds met de kerk als mogelijk doelwit." Waarom moest de toren weg? Löc kefeer: „Ook daar doen verschil lende verhalen de ronde. Zo zou er een Duitser in de uitkijkpost zitten. Van daaruit kon je bij goed weer 25 kilometer ver kijken. Dus tot over de Schelde en tot in Ant werpen. Vanuit strategisch oog punt kan die theorie kloppen." Het gevaarte is mede door een zwakke schakel in de constructie naar beneden gekomen. „Twee inertiegranaten waren theore tisch gezien genoeg om de toren te doen kantelen." De oud-Hulstenaar zet overigens vraagtekens bij de houdbaarheid van de constructie van de huidige toren. „Op de acht pylonen staat enorm veel voorspanning. Dat komt omdat er binnenin staalka bels zitten, die tot onder zijn door getrokken. Als je met een vuist op de onderkant van de pylon klopt, voel je hem trillen. Zoveel druk zit er op. De vraag is of die con structie het op de lange termijn houdt." Hij geeft een voorbeeld. „Vergelijk het met een groot on derzoek naar de kwaliteit van via ducten, dat nu loopt. Momenteel wordt bekeken of en hoe ze be stand zijn tegen trillingen die vooral vrachtwagens veroorzaken. Een onderzoek naar de staat van de toren, en dan vooral de voorge spannen pylonen, kan op termijn wel eens zinvol zijn." OOSTBURG - Eind van de maand uit haar woning? „Dacht het niet", zegt Jessica Boogaard. Zij is de enige die nog in haar huis aan de Finlandstraat in Oostburg woont. Vijfhuizen verder staat voor het raam weliswaar ook nog een bordje 'bewoond', maar dat huis is van een Duitser, die bin nenkort de laatste spullen uit zijn 'vakantiewoninkje' komt halen. Ook Boogaard vertrekt binnen kort. Ze heeft al een nieuwe huur woning van verhuurder Woon- goed Zeeuws-Vlaanderen, vlakbij aan de Van Ostadestraat. „Maar ik heb de sleutel pas. Ik ben druk aan het schilderen en verhuizen. Ik heb ook nieuwe spulletjes no dig, waar denk ik nog wel wat le vertijd op zit. Ik denk niet dat ik vóór eind oktober mijn huidige woning kan verlaten." Of de planning van het Kruining- se sloopbedrijf Sinke dan in de war raakt, weet Boogaard niet. „Ik heb met de woningbouwvereni ging geen afspraak gemaakt over het tijdstip dat ik vertrek. Ze moe ten dus maar even wachten tot mijn nieuwe woning klaar is." Werknemers van Sinke verwacht ten eind vorige week dat de hui zen aan de ene kant van de Fin landstraat (aan de kant van de Fre- derik Hendrikstraat) begin okto ber allemaal zijn gesloopt. Maar Jessica Boogaard hoeft niet bang te zijn dat haar huis vervolgens binnen een week ook plat moet, meldt Jan de Feijter van Woon- goed. „Ik weet de precieze plan ning niet uit mijn hoofd. Maar we maken goede afspraken met alle jaar met plezier gewoond en ik ben blij dat ik in de buurt kan blijven KROONW1JK SLANKT AF MET BEVOLKINGSKRIMP Nederland bleef tijdens de 'Groo- te Oorlog' neutraal. Toch hadden met name de grensprovincies vol op te maken met de strijd van Duitsland tegen België, Frankrijk en Engeland. Op 10 oktober 1914 valt Antwer pen na een wekenlange belege ring in Duitse handen. Op dat mo ment hebben de meeste inwoners al de wijk genomen naar Neder land. Ze vluchten, omdat de Duit se invasie gepaard gaat met gru weldaden. In Leuven bijvoorbeeld, waar het Duitse leger zich al op 25 augus tus 1914 wreekt op de burgerbe volking. Er zou op Duitse militai ren geschoten zijn. Meer dan dui zend huizen gaan in vlammen op en ruim tweehonderd Leuvena ren vinden de dood. België is in rep en roer. Een half miljoen vluchtelingen trekt in kor te tijd Nederland binnen, van wie een groot aantal via de grens met Zeeuws-Vlaanderen. De meesten trekken verder Nederland in, de militairen worden ontwapend en in kampen ondergebracht. Op 1 november 1914 zijn nog wel min stens 48.627 Belgen aanwezig in Zeeland. De Zeeuwse archieven besloten vorig jaar alle namen van de vluchtelingen met de plaatsen van herkomst in te voeren in een centrale database. Die database met scans van de bijbehorende ar chiefstukken komen beschikbaar via de website Zeeuwen Gezocht van het Zeeuws Archief en de website Archieven.nl. Raadsman Paul Bakkum liet giste ren tijdens een tussentijdse zit ting van de rechtbank weten dat hij al eerder om een sepot heeft gevraagd maar nog steeds geen reactie had ontvangen. Omdat hij lange tijd niets van het OM hoor de, dacht hij dat de zaak al gesepo- bewoners. De Duitser, die een tweede woning aan de Finland straat heeft, komt zijn spullen vóór 1 oktober halen. Als met me vrouw Boogaard geen precieze da tum is afgesproken, zal ze ook vol gende maand nog even tijd heb ben om te verhuizen." De Feijter bevestigt dat de sloop van de panden ook nog wel enige weken duurt. Als de kraan een maal aan de huizen zelf begint, gaat het weliswaar hard. Maar de huizen worden eerst gestript en vervolgens zijn de schuurtjes en de achtertuintjes aan de beurt. Het zal dus nog wel minstens een maandje duren vóór het huis van de laatste bewoonster aan de beurt is, denkt de woordvoerder van Woongoed. Het zal Jessica Boogaard gerust stellen. Ze zit niet te wachten op een conflict met Woongoed. Voor haar hoefden de huizen aan de Finlandstraat niet weg. Ze onder vond ooit eens wat overlast van een buurman. „Maar voor de rest heb ik hier vijftien jaar met ple zier gewoond. Ik ben blij dat ik in deze buurt weer een geschikte woning heb kunnen vinden." neerd. was. Officier van justitie Rob Rammeloo zei dat hij daar niet over gaat. Maar beloofde wel navraag te zullen doen. De raadsman plaatste vraagtekens bij het bedrag dat de tandartsen hebben opgegeven. Volgens hem zouden ze ook zelf regelmatig geld hebben opgenomen om boodschappen van te betalen. Hij vroeg de rechtbank om inzage te krijgen in de complete boekhou ding van de tandartsenpraktijk. De rechters bepaalden dat er eerst beslist moet worden of ze nog lan ger wordt vervolgd. Als dat het ge val is dan moet Bakkum inzage krijgen in de boekhouding. door Bob Maes HULST - De Willibrordusbasiliek in Hulst werd in 2009 in het radiopro gramma Plaza dan wel gekozen als mooiste kerk van het land, veel Hul stenaren op leeftijd vinden het kerkgebouw mooier met de vorige toren. I Walter Löckefeer met een 3D-tekening van de kanteling van de oude kerk toren. Op de dia (links) hoe de basiliek er vroeger uitzag, foto Peter Nicolai Alle huizen Finlandstraat rap gesloopt door René Hoonhorst Huurster Jessica Boogaard Alle 24 huizen aan de Finland straat gaan de komende weken te gen de vlakte. Enkele weken terug vielen vier wo ningen aan de Quarles van Uf- fordweg al aan de slopershamer ten prooi. Begin 2012 begon corporatie Woongoed de 'kaalslag' van de Kroonwijk met het neerhalen van door Jan van Damme MIDDELBURG - De tienduizenden Belgische vluchtelingen die in de Eerste Wereldoorlog (1914-1918) in Zeeland verbleven, krijgen een digitaal monument. Gedeputeerde George van Heukelom verricht woensdag 8 oktober de officiële onthulling. MIDDELBURG - Binnen zes weken moet het Openbaar Ministerie la ten weten of het Dorette L. (36) uit Oost-Zeeuws-Vlaanderen nog lan ger vervolgt voor fraude. Ze zou tussen 2003 en 2008 als tandartsas sistente haar werkgevers voor 56.932 euro hebben benadeeld door dat geld stiekem op te nemen. 24 huurhuizen aan de Van Osta destraat De huizen waren toe aan een gron dige 'make-over*. Maar een forse investering zou weggegooid geld zijn, omdat het aantal inwoners van Zeeuws-Vlaanderen de komen de jaren alleen afneemt. Er komt wel een beperkt aantal huizen terug aan de Finlandstraat I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56