45U. PZC I 8 I Gemeenten krijgen inspraak in reorganisatie brandweer Zeeland Buren 66 Met het park wordt de Itaeede Wereldoorlog voor de opgroeiende generatie zichtbaar 26 ZEELAND JDINCSPARK Ajax wint de Champions League 1994-1995 Bergpadschool Grijpskerke Het bevrijdingsmuseum kan nu beginnen met de realisatie van het hoofdgebouw in het bevrijdingspark bij Nieuwdorp. dinsdag Het aardige van een buurtschap is de schaal, de herken baarheid en de bena derbaarheid van dingen en mensen. Misschien word ik oud, saai en truttig maar ik vind dat iets geruststellends hebben. In een tijd waarin het lijkt alsof de wereld om je heen versplintert en het ene na het andere gruwelijke beeld de we reld in rolt, is het prettig als een buurman of buurvrouw op gezette tijden zijn of haar hond uitlaat. Een ontmoeting wordt op zijn minst vergezeld van een vrolijk zwaaien en meestal een praatje. Dus als er een buur langere tijd met vakantie is, voelt dat vreemd: er ontstaat een gat in de dijk. En dat hoort niet. Afgelopen weekend keerden de buren gelukkig weer terug. Ze waren moe en blij weer thuis te zijn. En wij, wij waren stie kem nog blijer dat ze weer heel huids thuis waren. Ze hadden het feest hier de dag ervoor ge mist maar schoven nog even aan. Onze gasten waren nog aanwezig: vrienden, die we twintig jaar geleden leerden kennen als buren. De buurt toen was een plein in Den Haag omringd door portiekwo ningen uit de jaren dertig. Een groter contrast tussen de buurt van toen en de buurt van nu is moeilijk denkbaar. Toch is de grondtoon in beide buurten de zelfde: wederzijdse zorg en ver binding. Kijkend naar de harte lijke begroetingen tussen oude en nieuwe buren, die elkaar in middels goed kennen, zie ik dingen aangenaam vervloeien. Ik realiseer me dat het steeds is begonnen met eten, lekker eten en je tafel en voedsel delen met nieuwe Vreemden', waar je toe vallig naast komt te wonen. Of het nu een buurtschap in de polder of een oude wijk in de Randstad is, maakt geen jota uit. Het gaat om 'buurschap'. Vreemden die langzaam veran deren in dierbaren. Misschien is het wijs om te investeren in grote tafels en keukens per wijk. Of op zijn minst: altijd ja zeggen als je kind vraagt of het vriendje of vriendinnetje mag blijven eten. Dan deel je maar eens. Je kan vier blinde vinken namelijk ook in vijven delen. Zelfs in zessen...of meer. GRIJPSKERKE - Danny Blind won in het seizoen 1994/1995 de Champions League. In de finale wonnen ze van AC Milan door een goal van Patrick Kluivert. Danny Blind is geboren op 1 augustus 1961. Hij was een professioneel voetballer bij Sparta Rotterdam en daarna bij Ajax. Blind debuteerde op 29 augustus 1979 in het betaalde voetbal bij Sparta als verdediger, daar stond hij zeven seizoenen onder contract. In 1986 kwam hij naar Ajax. Hij heeft 537 wedstrijden in de eredivisie gespeeld en hij maakte in totaal 45 doelpunten. Hij heeft 42 wedstrijden gepeeld in het Nederlands elftal. Op 16 mei 1999 nam Blind afscheid als speler bij Ajax. door Rick Verhage en Martin de Smit, bron: Wikipedia Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samenwerking met leerlingen van 74 basisscholen. U krijgt dagelijks een voorproefje Bestel het boek nu voor 29,95 euro op www.200jaarzeeland.nl NIEUWDORP - Iedereen was blij gis teren. De gedeputeerde omdat het belangrijk is om de oorlog te herinneren. De wethouder omdat het een van de projecten is die Borsele op de kaart zetten. En de initiatiefnemers omdat ze weer een belangrijke stap voorwaarts kunnen zetten bij de aanleg van het bevrijdingspark. De subsidie van anderhalf mil joen êuro van het vfonds voor de aanleg van het Bevrijdingspark Zeeland bij Nieuwdorp is een flin ke steun in de rug. Dat betekent dat er verder kan worden gewerkt aan het park en de voorbereiding voor de hoofdaccommodatie. Het vfonds (het Nationaal Fonds voor Vrede, Vrijheid en Vetera- nenzorg) wil met voorlichting, educatie en publiciteit respect en waardering van de maatschappij winnen voor alle personen die be trokken zijn geweest bij interna tionale vredesoperaties. Gedeputeerde Ben de Reu: „Deze zomer hebben we nog maar eens gezien dat vrede geen zekerheid is. Een ander aspect is dat de Slag om de Schelde de meest onder schatte slagen van de Tweede We reldoorlog is geweest. Het is echt een vergeten slag." Voor wethouder Ad Schenk is het bevrijdingspark een van die pro jecten waar de gemeente Borsele naar zoekt om bijvoorbeeld het dagtoerisme te bevorderen. Het is echt een trekker. Nu worden al 22.000 bezoekers geteld. Het stre ven is 35.000 bezoekers. De stoom trein Goes-Borsele en de Vlinder tuin in Kwadendamme zijn ook van die attracties. „Het zou het mooist zijn als je die projecten aan elkaar kan koppelen. Als we daar ook nog eens de Liberation Route aan kunnen koppelen is dat een mooie combinatie." Aan die Liberation Route wordt gewerkt. Het is een route van merktekens die komen op plaat sen in het landschap die van be lang zijn geweest bij de bevrij ding van Nederland. Ook in Zee land wordt aan zo'n route ge werkt. Daar zijn het bevrijdings museum en het SCEZ bij betrok ken. Initiatiefnemer Kees Traas van het Bevrijdingsmuseum Zeeland is vanzelfsprekend ook erg blij. „Stapje voor stapje kunnen we zo de realisatie van het bevrijdings park voortzetten. Daar hebben we niet alleen de subsidie bij nodig, maar ook de inzet van de too vrij willigers waar we een beroep op kunnen doen." De eerste elementen van het Be vrijdingspark Zeeland zijn inmid dels aangelegd. Het bijna drie hec tare metende park moet een beeld geven van het Zeeuwse landschap. Inmiddels zijn een Zeeuwse dijk compleet met Mu- raltmuurtjes, een stukje landings strand met Duitse obstakels en een baileybrug aangelegd. Ook de basis voor het stiltebos is gereali seerd. Tevens wordt op het park het parkeerprobleem van het Be vrijdingsmuseum Zeeland opge lost. STRAK TIJ0SCHEMA V00R bevrIJDINGSPARK zeeland in aanleg De reorganisatieplannen voor de brandweer in Zeeland hebben een storm aan reacties opgeroe pen. Tot dusver liggen er zeker ze venhonderd vragen van vrijwilli gers en beroepskrachten, aldus VRZ-voorzitter Jan Lonink. Ruijs: „Op basis daarvan weten we nu al dat het conceptplan zal wijzigen. Is het bijvoorbeeld niet slimmer om in plaats van één bepaalde post er twee te sluiten en dan een nieuwe tussenin te bouwen? Zo hadden we daar nog niet naar ge keken." Door de recente mistonge- lukken op de A58 is de voorgeno men bezuiniging op het aantal hulpverleningsvoertuigen (onder meer uitgerust met specifieke ap paratuur om auto's open te knip pen) gelijk al teruggedraaid. En ook de drie duikteams in Zeeland blijven bestaan, zegt Lonink naar aanleiding van een landelijke dis cussie over dit specialisme. Maatwerk in Brandweerzorg moet een blauwdruk worden voor de hulpverlening in de provi de de komende decennia. Daarbij draait het volgens Lonink niet al leen om bluswerk. „De crisis- en hulpverlening in deze tijd heeft een heel ander jasje aan. Dat houdt in dat je het beschikbare budget effectief moet gebruiken. De acht brandweerposten die op de nominatie staan om te sluiten, zijn overdag door gebrek aan vrij willigers nauwelijks inzetbaar. Daarmee wordt een 'schijnveilig heid' gecreëerd, vindt Ruijs. en Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns UNIVERSITY Vfonds steunt het bevrijdingspark door René Schrier Gedeputeerde Ben de Reu Op de symbolische datum van 5 mei dit jaar werd de grond voor het bevrijdingspark van gemeente en provincie overgenomen. Meteen daarna kon de afdeling Ge nie van het Nederlandse leger in het kader van een oefening in het park aan de slag om grondwerk te doen en een baileybrug aan te leg gen. Vervolgens konden het bevrijdings- strand met de Duitse versperrin gen en de Zeeuwse dijk met de Muraltmuur worden gerealiseerd. Vorige week is de gemeenteraad van Borsele langs geweest om een kijkje te nemen bij het bevrijdings park in aanleg. De reacties waren positief. Op 2 oktober komt het bestem mingsplan voor het Bevrijdings park Zeeland in de gemeenteraad aan de orde. Problemen worden niet verwacht omdat geen ziens wijzen (bezwaren) tegen het ont werp bestemmingsplan zijn inge diend. Als het plan wordt vastgesteld kan de bouwvergunning worden aange vraagd. Het streven is er op gericht eind 2015 met het hoofdgebouw klaar te zijn. Daarna kan het Bevrijdingspark Zeeland in mei 2016 officieel geo pend worden. door Marcel Modde MIDDELBURG - Het plan 'Maatwerk in Brandweerzorg' van de Veilig heidsregio Zeeland (VRZ) wordt eind dit jaar in aangepaste vorm aangeboden aan de dertien ge meenteraden. Ze krijgen tot maart de tijd om te reageren op het voor genomen besluit, zegt directeur Gerrie Ruijs. Pas daarna wordt het plan definitief.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54