Ouderenmishandeling: sleutel ligt bij OM krijgt dreun in zaak rond alcoholslot 4 BINNENLAND Na bijna vier jaar op het pluche hapert de tandem Opstelten-Teeven steeds vaker. „Het is nu balanceren." D66 wil opheldering 'Staatsloterij-fraude' D66 wil opheldering van staats secretaris Teeven (Veiligheid en Justitie) over mogelijke frau de bij de Staatsloterij. Kamer lid Gerard Schouw wil voor oktober weten of Teeven frau de kan uitsluiten. Kan hij dat niet, dan moet de volgende trekking op 10 oktober niet doorgaan, aldus Schouw. Zater dag werd bekend dat de Kans spelautoriteit een onderzoek is begonnen naar 'de beveiliging van bestanden en systemen rondom het trekkingsproces' van de Staatsloterij.Diverse trekkingen zouden niet vol gens de regels zijn verlopen. Google geeft Nemo een miljoen dollar Google geeft een miljoen dol lar aan het Amsterdamse Scien ce Centre Nemo om talentont wikkeling van kinderen op het gebied van wetenschap en tech niek te ondersteunen. Goog- le-topman Rogier Klimbie over handigde het bedrag gisteren aan Nemo-directeur Michiel Buchel bij de opening van de wiskundetentoonstelling We reld van vormen. Nemo gaat het geld gebruiken om, samen met het Platform Bèta Techniek, met name meisjes en kinderen uit achterstandswijken in aan raking te brengen met 'het digi tale domein'. Een mishandeling speelt zich niet altijd met slechte bedoelingen af. Coördinator Roos Scherpenzeel van het Expertisecentrum Mantel zorg is daar heel duidelijk over. „Een oudere die zijn demente partner even opsluit om bood schappen te kunnen doen, weet vaak geen andere uitweg. De geko zen oplossing komt zelfs voort uit liefde, zodat de partner zichzelf ondertussen niets kan aandoen. Er zijn genoeg voorbeelden van mantelzorgers voor wie de zorg gewoon even te veel wordt." Volgens cijfers uit de jaren negen tig, wordt een op de twintig oude ren mishandeld. Het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport is momenteel met een actu eel onderzoek bezig. „Door de hui dige druk op mantelzorgers, zul len de cijfers eerder hoger dan la ger zijn", zegt Margo Niestadt, als projectleider van ouderenbond Anbo betrokken bij het landelijk actieplan 'Ouderen in veilige han den'. „Familieleden zijn het vaakst verantwoordelijk voor de mishandeling. Als je individuele gevallen bekijkt, begrijp je het vaak ook nog." Financiële en psychische mishan deling komen het vaakst voor, blijkt uit cijfers van de Steunpun ten Huiselijk Geweld. Vorig jaar kwamen ruim 1700 meldingen van ouderenmishandeling bin nen, 66 procent meer dan in 2012. Waarschijnlijk is de stijging het gevolg van de toegenomen aan dacht voor het onderwerp. Het overgrote deel van de meldingen komt van hulpverleners. „Er rust nog altijd een taboe op het onder- Volgens het hof kunnen mensen die verplicht een alcoholslot in hun auto krijgen, daarnaast niet ook nog een boete krijgen. For meel is het slot geen straf. De im pact is echter zo groot, dat het wel als straf wordt ervaren, rede neert het hof. Twee keer straffen voor hetzelfde delict mag niet. De uitspraak heeft grote gevolgen voor lopende zaken, verwachten advocaten Annemiek van Spanje en Geertjan van Oosten die veel mensen met een alcoholslot ver dedigen. Lagere rechters moeten zich aan de uitspraak van het hof houden. Van Spanje: „Ik denk dat justitie nieuwe zaken even op de plank laat liggen. Als je nu ie mand dagvaardt, word je meteen niet-ontvankelijk verklaard." Het Openbaar Ministerie zegt de gevolgen van de uitspraak nog te bestuderen. Het vonnis ligt gevoe lig, omdat de hoogste bestuurs rechter, de Raad van State, recent juist het tegenovergestelde conclu deerde. Beide rechters kunnen el- kaars vonnis niet tenietdoen. Ook het CBR en het ministerie van Infrastructuur, samen verant woordelijk voor de alcoholslot- maatregel, bestuderen de uit spraak nog. Het slot wordt opge legd bij automobilisten met tus sen de 1,3 en 1,8 promille alcohol in het bloed. Volgens Van Oosten kan de uitspraak mogelijk ook an dersom uitgelegd worden. Als ie mand al een boete heeft gekregen voor dronken rijden, is het alco holslot niet meer op te leggen. „Je zou dan de agent bij aanhouding moeten vragen meteen een boete uit te schrijven", adviseert hij. „Dan kun je geen alcoholslot meer opgelegd krijgen." DEN HAAG - Het bericht van het ministerie van Veiligheid en Justi tie op Prinsjesdag was weinig ver rassend. In kapitalen stond erbo ven: 'Opstelten en Teeven zetten veiligheidsbeleid met kracht voort'. De pr-machine van het Ministerie van Keihard Aan- en Doorpakken stuurt bijna weke lijks berichten met een dergelijke boodschap de wereld in. Dat kan allemaal niet voorkomen dat het beeld van de onwrikbare en onkreukbare misdaadbestrij ders begint te kantelen. Konden Ivo Opstelten en Fred Teeven tij dens Rutte I met goedkeuring van de PW nog onvervalst repres- siebeleid voeren; tegenwoordig wordt met de PvdA geregeerd en claimen de sociaaldemocraten in vloed met 'softere' maatregelen. Daarbij kampen beide bewindslie den met lastige dossiers en soms onhandige optredens: Opstelten maakte geen beste beurt bij de kwestie-Demmink, toen hij tij dens een lopend onderzoek alvast aankondigde dat de oud-topamb tenaar onschuldig is aan kinder misbruik. Ook het verhaal dat hij de bonnetjes kwijt is van de deal met drugsbaas Cees H. wekte ver bazing. En het gestuntel een paar weken geleden in het jihadisten- debat wierp de vraag op of de 70-jarige voormalige burgemees ter niet te oud is voor de job. Zijn onderminister Teeven blijft niet gespaard en heeft al een paar keer plannen flink moeten aanpas sen. Op het terrein van asiel loopt hij sinds de dood van de Russi sche asielzoeker Dolmatov op eie ren. Ook zijn vorige baan als offi cier van justitie achtervolgt hem: onlangs is er aangifte tegen hem gedaan wegens meineed. Verder helpt de Eerste Kamer het WD- duo ook niet bepaald vooruit. Bij veel plannen die de senaat nog moet behandelen, dreigt er geen meerderheid te zijn. De construc tieve oppositie is niet gebonden aan justitieplannen van dit kabi- DEN HAAG AMSTERDAM door Orkun Akinci UTRECHT - Onderzoeken geven aan dat een op de twintig ouderen het slachtoffer is van mishandeling. Hulpverleners spelen een cruciale rol bij de signalering. Voor hen wordt vandaag in Utrecht een con gres over het onderwerp belegd. Uit cijfers blijkt dat financiële en psychische mishandeling het vaakst voorkomen Verplicht een alcoholslot in bouwen en ook nog een boete krijgen, dat is te veel van het goede vindt het hof door Paul Bots DEN HAAG - De aanpak van dron ken rijders door justitie heeft een dreun gekregen door een uitspraak van het Gerechtshof Den Haag. ANALYSE OPSTELTEN EN TEEVEN door Niels Klaassen Beide bewindslieden kampen met lastige dossiers en soms onhandige optredens Het beeld van de onwrikbare en onkreukbare misdaadbestrijders Fred Teeven (links) en Ivo Opstelten begint te kantelen. Magie liberaal droomduo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4