Verre oorlog UCR leidt studenten op tot leraar Blof en Racoon maken 'Met polio besmet water liedje voor Rode Kruis in deel Westerschelde' Meer aandacht voor de rol van de Canadezen commentaar ZEELAND 27 m Jl_ De realisatie van het Bevrijdingspark Zeeland is een stap dichterbij dankzij een serieuze donatie van het vfonds. Met dank aan oud-com missaris van de Koningin Karla Peijs en andere betrokkenen, die achter de schermen het fonds warm wisten te krijgen voor dit initiatief. De plannen voor het park zijn gereed en het bestemmingsplan wordt naar alle waarschijnlijkheid op 2 oktober goedgekeurd door de raad van Borsele. De officiële opening is voorzien in mei 2016. Dat is nog ver weg. Toch doen de initiatiefnemers er goed aan om nu al na te den ken over de periode daarna. Met het verstrijken van de tijd, verdwijnt de oorlog verder uit beeld. Zeker voor de generaties waarvan de grootouders de Tweede Wereldoorlog uitslui tend uit de geschiedenisboe ken kennen. Met ruimte voor beleving - hoe was het in de schuilkelder, bijvoorbeeld - kan het bevrijdingspark de les sen van de verre oorlog onder de aandacht blijven brengen. UCR doet mee aan een speciaal programma voor university colle ges, dat minister Jet Bussemaker van Onderwijs vrijdag lanceerde. Bussemaker wil meer ambitieuze studenten motiveren om te kie zen voor een baan in het onder wijs. Ze stelt daarvoor landelijk 645.000 euro beschikbaar. Studenten van university colleges kunnen tijdens hun opleiding een lesmodule volgen. Als ze die succesvol afronden, hebben ze een tweedegraads lesbevoegd heid. Bij UCR kunnen 25 studenten meedoen aan het programma, dat samen met de Zeeuwse Oplei dingsschool wordt opgezet. De UCR-studenten lopen stage op Zeeuwse middelbare scholen. „Onze studenten worden vaak in genieur of advocaat, maar bijna nooit leraar. En dat terwijl goede studenten waarschijnlijk ook heel goede docenten kunnen worden", zegt dean Barbara Oomen van de UCR. „We werken al langer sa men met Zeeuwse scholen: stu denten geven er op vrijwillige ba sis gastlessen. We merken dat daar onder onze studenten veel belangstelling voor is. Het is bijna zonde om daar geen gebruik van te maken." WAT IS ER GEREALISEERD? Blof, Racoon, Triggerfinger en Go Back to the Zoo werkten belange loos mee. Ook artiesten als Ilse de Lange, Tessa Rose Jackson, Marike Jager, Niels Geusebroek en Janne Schra doneerden een nummer dat ze wel op de plank hadden liggen, maar waar ze nog niets mee had den gedaan. De liedjes staan op het album Ver geten Liedjes voor Vergeten Kin deren, dat voor 8 euro is te down loaden bij rodekruis.nl. De op brengst van de albumverkoop gaat onder meer naar hulp in Zuid-Soedan, Syrië en de Cen- traal-Afrikaanse Republiek. Hoe wel daar miljoenen mensen afhan kelijk zijn van hulp, zijn vooral kinderen het meest kwetsbaar. Het Rode Kruis wil voedsel uitde len en acute medische zorg verle nen, maar biedt ook steun door het uitdelen van zaaigoed en ge reedschap. Families met kinderen kunnen dan weer in hun eigen be staan voorzien. VLISSINGEN - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu, het RIVM, waarschuwt geen onge kookte schaal- en schepldieren uit het oostelijke deel van de Wes terschelde te eten. Op 2 september is in België water dat is besmet met het poliovirus in de rivier de Laan terechtgeko men. Eén dezer dagen kan moge lijk besmet water de Westerschel de bereiken. Dit is dan al zover verdund dat mensen niet besmet raken als zij met dit water in aan raking komen. Maar ten oosten van de lijn Kruiningen-Perkpol- der zelf geraapte schelpdieren (oesters, kokkels, mosselen) moe ten voor consumptie minimaal an derhalve minuut gekookt worden. Voor zwemmen en het eten van zeegroenten is het risico verwaar loosbaar. Voor het eten van rauwe schelpdieren is dit risico niet uit te sluiten omdat het virus zich hierin kan ophopen. Het RIVM en de NVWA geven dit advies om dat er langs de Westerschelde een aantal gemeenten is waar relatief veel inwoners niet gevaccineerd zijn tegen polio. Als het poliovi rus in deze gemeenschap komt, kan het zich makkelijk versprei den en ziekte veroorzaken. Het besmette water kan de Oos- terschelde niet bereiken. NIEUWDORP - De baileybrug die in het Bevrijdingspark Zeeland te Nieuwdorp ligt, krijgt de naam Lgen. Guy Simondsbrug. Dat is de Canadees die de bevrijdings operatie van Zeeland leidde. Mede op die manier wil het be vrijdingsmuseum Zeeland op con crete wijze aandacht besteden aan de rol van de Canadezen bij de be vrijding van Zeeland en West-Bra bant. Hij was tijdelijk comman dant van het Canadese Eerste Le ger, wegens ziekte van luite nant-generaal Harry Crerar, tij dens de Slag om de Schelde in 1944. In 1951 werd hij benoemd tot Chef van de generale staf, de hoogste functie in het Canadese leger. Willem Meijer van het bevrij dingsmuseum vertelt dat in Cana da steeds meer behoefte ontstaat de rol van 'opa' tijdens de ge vechtshandelingen van de Twee de Wereldoorlog in West-Europa te leren kennen. „Je ziet dat al bij de herdenkingen van de Eerste Wereldoorlog en die vraag komt er ook in verband met de Tweede Wereldoorlog. Het feit dat het Canadese leger de meeste mannen en vrouwen ver loren heeft in de Tweede Wereld oorlog speelt daarbij ongetwijfeld een rol." Ook om die reden is er al contact geweest tussen het bevrijdings museum en Canadese autoritei ten om te kijken wat zij voor el kaar kunnen betekenen. Er wordt nu gewerkt aan de voorbereidin gen voor een bezoek van Canade zen aan het bevrijdingsmuseum. DINSDAG 23 SEPTEMBER 2014 Dijk met muraltmuurtjes Een aantal onderdelen van het Bevrijdingspark is al gerealiseerd. infographic Rolant Quist bron Bevrijdingsmuseum foto's Mechteld Jansen uibrlif Baileybrug. Aangelegd door geallieerde genietroepen op plaatsen waar geen brug (meer) was. Landingsstrand met daarop versperringen waarmee de Duitsers de geallieerden hoopten te hinderen. door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Studenten van Uni versity College Roosevelt (UCR) in Middelburg kunnen vanaf volgend studiejaar tijdens hun opleiding een diploma halen om voor de klas te staan. MIDDELBURG - De Zeeuwse bands Blof en Racoon doneren - samen met andere artiesten van Neder landse bodem - een liedje om geld in te zamelen voor het Rode Kruis. De hulpverleningsorganisatie wil daarmee kinderen in brandhaarden helpen. Noodkerkje van Ellewoutsdijk (nu nog een maquette). Entree van het huidige Bevrijdingsmuseum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47