Robin de Kruijf is het gezicht van Oranje Van Dijk nu minder zelfverzekerd 34 SPORT KNVB-BEKER Amsterdamse hoofdklasser voetbalt woensdag in de tweede ronde van de KNVB-beker tegen Ajax. m n Robin de Kruijf zal vanochtend en de komende dagen steeds als aanvoerster de hand schudden van de scheidsrechters en colle ga-captains op het WK in Italië. Een rol die ze begin dit jaar heeft gekregen nadat haar voorganger Maret Grothues met een zware blessure (afgescheurde achil lespees) aan de kant kwam te staan. Het was, zo zegt De Kruijf eerlijk, niet een taak waar ze direct om stond te springen. Bij haar club teams vervulde ze die rol ook nooit. „Ik ben het alleen bij Jeugd Oranje een keer geweest en dat was verschrikkelijk. Het liep toen met het team heel erg slecht en toen had ik het gevoel dat ik daar alles aan moest doen, in en bui ten het veld. Ik was enorm aan het stressen." Dat ze nu toch inging op het ver zoek van bondscoach Gido Ver meulen, was omdat het haar ego streelde. „Ik vind het een voor recht om gevraagd te worden als aanvoerster van Oranje. Dat is een enorme eer. Als het team en de begeleiding denken dat ik ze kan helpen, dan kan ik dat niet weige ren." Toch viel het haar ook dit keer niet altijd mee. „Het was, vooral in het begin, lastig. Je moet afwe gen wat het team nodig heeft en op welk moment, vooral als het niet lekker loopt. Gaat het om en thousiasme of moet je agressief zijn? Op sommige momenten was ik te veel daar mee bezig en te weinig met mijn eigen spel." Dat daar dan ook onder te lijden had. „Het kostte gewoon heel veel energie. Je wilt op dat moment het team er doorheen slepen. Ik ging soms als een dolle tekeer, be zig om andere meiden erbij te trekken, maar ook met agressie to nen naar de tegenstander. Je bent dan heel veel met externe zaken bezig en ik kon me daar weieens in verliezen. Waardoor ik na een wedstrijd echt helemaal kapot was en met hoofdpijn op bed lag" Die tijd is geweest. „Ik heb ge leerd dat het op zo'n extreme ma nier ook helemaal niet nodig is. Door er veel over te praten en door veel naar Manon Flier te kij ken, die er nu weer bij is. Hoe doet zij dingen, hoe pakt zij be paalde zaken aan? En er is een aan tal meiden dat bepaalde taken ook oppakt. De beleving van Ju dith Pietersen, de agressie van Myrthe Schoot, onze motor. Maar ook Celeste Plak speelt daar, on danks haar jonge leeftijd, op be paalde momenten al een rol in. Ik ben daardoor zelf rustiger gewor den, ga meer op mijn gevoel af en ben weer wat meer de persoon die ik wil zijn. Ik focus me nu meer op mijn spel dan op mijn emoties. Ik heb van mijn voorgan gers ook gehoord dat je erin moet groeien, moet leren hoe je de rol len van speelster, aanvoerster en persoon goed combineert." Op deze manier is de in Schalk wijk geboren en getogen De Kruijf uitgegroeid tot wat Ver meulen noemt 'het gezicht van het team'. Vooral naar buiten toe. „Ze was er klaar voor. Ze staat voor deze jonge lichting van speel sters, loopt al een aantal jaartjes mee en ze gaat bij de beste club van de wereld spelen", zegt de bondscoach, verwijzend naar de transfer van deze zomer van Pia- cenza naar het Thrkse Vakifbank. Die kocht haar nog doorlopende contract in Italië - waar ze na twee jaartjes Duitsland pas haar eerste seizoen speelde en meteen de dubbel won - voor veel geld af. „Ik hoefde niet zo nodig weg uit Piacenza. Ik had het idee dat ik er nog genoeg kon leren. Maar als dan de trein Vakifbank langs komt, dan kun je die kans niet la ten lopen, dan moet je op die trein springen. Dat is een team waar je alleen door het hoge ni veau op de trainingen al veel be ter wordt. En als serieuze topspor ter mag je zo'n mogelijkheid ge woon niet laten schieten." Het zegt veel over het sportieve le ven van De Kruijf dat zich in de hoogste versnelling omhoog be vindt. De verwondering daarover is nog steeds met bakken van haar gezicht te scheppen. „Dat is begonnen toen ik als vijftienjari ge meteen in het eerste van Tau rus terechtkwam en sindsdien is het maar doorgegaan. Waar het eindigt? Geen idee. Ik ben blij dat ik nog steeds uitgedaagd word en stappen kan maken. Voorlopig ge niet ik er maar volop van." AMSTERDAM - „Bij ons heeft hij het vak geleerd." Het is in Amster dam-Oost nog altijd een mooi ver haal. Rinus Michels, de man die Ajax richting de eerste internatio nale successen coachte, startte zijn trainersloopbaan om de hoek. Bij JOS. „Maar hier was het nog een heel andere Rinus dan later bij Ajax of Oranje. Bij ons was hij geen Generaal, maar dronk hij nog gewoon zijn borreltje na de training." Niet voor niks noemde Michels zijn club in die dagen gek scherend 'Jenever Ons Streven'. Liefst zag hij het allemaal wat se rieuzer worden bij JOS. Maar, hoewel Michels in zijn eer ste jaar direct kampioen werd met het eerste, tweede, derde én het hoogste jeugdelftal, JOS is en bleef volgens voorzitter Joop Vlug altijd dat „typisch Amsterdamse pleziercluppie." Een cluppie waar het overigens begin jaren zestig wel veel beter geregeld was dan bij Ajax. Toen Michels wegge plukt werd bij de buur werd na melijk niet alleen opgegeven over de didactische vaardigheden van de trainer, maar ook over de orga nisatie bij JOS. Ajax-voorzitter Jaap van Praag zag het model graag gekopieerd worden aan de Middenweg. Vijftig jaar later ligt het allemaal net even anders. Ajax is een multi national geworden, JOS Water graafsmeer is - een handvol fusies later - gelukkig dat het niet verder dan de hoofdklasse kwam. „Over de financiële gevolgen van de Top klasse willen we hier al niet eens nadenken." Voorzitter Vlug zegt het eerlijk. Hij heeft, met de bekerwedstrijd JOS Watergraafsmeer-Ajax van woensdag (18.30 uur) voor de boeg, eigenlijk geen tijd voor een gezellig praatje. „Gezellig, gezel lig, aan een bekerwedstrijd tegen Ajax is niks gezelligs meneer. Het gaat over veiligheid, over geld." Liefst had hij de KNVB-bekerwed- strijd uit de tweede ronde woens dag op eigen terrein afgewerkt, op sportpark Drieburg, niet ver van De Meer, daar waar Ajax voor het eerst furore maakt. Daar waar Ajax nog een club was, en niet het bedrijf van vandaag de dag. Maar FOX stelde tv-coverage ver- „Misschien was ik na die dag in Florence iets te gemakzuchtig ge worden", zegt de 27-jarige atlete over de moeizame manier waarop ze dit jaar haar chronoritten af werkt. Na haar nederlaag op het NK (waar ze nipt verloor van An- nemiek van Vleuten) zei Van Dijk zich zelfs een beetje te schamen voor haar prestatie. Ze stelde vast dat de focus van 2013 een heel an dere was geweest. Iedere dag was ze toen met de wereldtitel bezig. In alle vroegte had ze begin dat jaar in Florence het parkoers gere den en gefilmd. „Omdat je op dat tijdstip nog het minste last hebt van het verkeer." Iedere dag keek ze de film'terug. Op 24 september kwam alles vervolgens tezamen. De Noord- Hollandse renster rondde daar op fantastische wijze het project 'we reldkampioene worden' af. Na het WK van 2011 ging Van Dijk serieuzer leven voor haar sport. „Vroeger was ik chaotisch", zei ze onlangs. Het was een wielerleven van 'we zien wel'. De knop ging helemaal om na de Olympische Spelen van 2012, waarbij Van Dijk niet verder kwam dan de achtste plaats. De huidige kopvrouw van Boels koos voor een systematische aanpak en die structuur bleek de houvast die ze nodig had. Tegelij kertijd viel ze flink af. „Voor vrou wen is dat vaak het laatste waar ze aan willen werken. Maar als je alle andere laatjes al heb geopend, is dat ook iets waar je uiteindelijk aan moet geloven", zei na het WK van 2012. Na het mislukte NK van dit jaar besloot Van Dijk terug te vallen op het maken van een duidelijk plan. „Ik heb heel veel tijdrittrai ningen gedaan. Ik heb de kracht trainingen opgepakt en ben nog beter op mijn voeding gaan let ten", vertelde ze zondag na het WK ploegentijdrit, waarbij ze met Boels op de vijfde plaats eindigde. Van Dijk moest zich inhouden om in ieder geval met drie ploeggeno ten te kunnen finishen. Zelf voel de ze macht in haar benen. „Maar die aanloop van vorig jaar was wel wat anders." Toen won ze met Specialized het WK ploegentijdrit om vol zelf vertrouwen twee dagen later aan de grote klus te beginnen. „Nu is het meer zoeken. Het is moeilijk in te schatten waar ik sta ten op zichte van de anderen. Vorig jaar won ik alle tijdritten en wist ik op het WK dat ik ging winnen als er niks raars zou gebeuren onder weg." door René Banierink VERONA - Eigenlijk, zegt Robin de Kruijf, verbaast ze zich nog elke dag welke vlucht haar carrière heeft genomen. „Ik ben pas 23 jaar, ga bij de beste club van Euro pa spelen en ben aanvoerster van het nationale team op het WK. Dat is toch eigenlijk te bizar voor woor den?" JOS, de club waar door Edward Swier door Ad Pertijs Robin de Kruijf begint vandaag als aanvoerster van Oranje aan het WK. foto Ronald Hoogendoorn PONFERRADA - Ellen van Dijk gaat vanmiddag weer voor goud op het WK tijdrijden. Maar zo zelfverze kerd als ze vorig jaar in het hartje van Florence van het startpodium wegstoof, zo vol vragen begint ze in Ponferrada aan de verdedi ging van haar wereldtitel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34