r d Refinery voorlopig veilig m- ZEELAND 33 L ZR in de tijd ü'l! rmum—i Bi M L JtoSHI riiSgi' w~— 1' :t- :er is- - e- teert vooral diesel. Ie kunt trans portkosten besparen als je diesel dicht bij je afzetmarkt kunt ma ken, in ons geval Duitsland, Bel gië en Nederland." Diesel en vliegtuigbrandstof vor men nog een groeimarkt. Door de lage raffinagemarges is echter vooral winst te behalen in energie besparing. Jaarlijks maakt Zee land Refinery li miljoen ton aan brandstoffen en grondstoffen. Zes tig procent van de productiekos ten bestaan uit energiekosten. Het doel is straks 5 procent min der energie te gebruiken, een reu zenstap voor een petrochemisch bedrijf. „Het is economisch nood zakelijk. Tegelijkertijd past C02-reductie bij de tijdgeest. Me dio volgend jaar gaan we rest warmte doorsluizen naar Martens Tankcleaning en de Covra. Daar naast doen we mee aan Smart Del ta Resources. We bekijken met an dere Zeeuwse bedrijven of we reststromen kunnen uitwisselen die ieder profijt oplevert." Natuurlijk zijn er bedreigingen, maar die heeft Zeeland Refinery niet in de hand. De Muycnk noemt de aangescherpte stikstof wetgeving in Nederland. „Als die invloed heeft op het aantal scheepvaartbewegingen, dan heeft dat impact op onze raffina derij. Voor ons is deze complexe wetgeving moeilijk te begrijpen, want wijzelf stoten heel weinig stikstof uit." Ook voor Zeeland Seaports zou het afknijpen van de raffinaderij een hard gelag zijn. Jaarlijks ver scheept ZR 11 miljoen ton aan olieproducten. Daarmee is ze op dit vlak de beste klant van het ha venbedrijf. Daarnaast is het ongewis welk ef fect de handelsoorlog tussen de Europese Unie en Rusland heeft. Intern - aandeelhouder Lukoil is Russisch - merkt ze nog niets van de verschillende boycotten. Vooralsnog denkt De Muynck dat de werkgelegenheid bij Zeeland Refinery voor jaren is geborgd. Op de fabriek in Nieuwdorp wer ken 420 vaste en 250 inleenkrach- ten. „We staan aan kop in de Be nelux en behoren bij de beste van Europa. Bovendien is onze ligging op de as Rotterdam/Antwerpen ideaal. Verder varen we wel bij de synergie met onze zusterraffina- derij Total in Antwerpen. Maar er is niks gewonnen, hè. Je moet de beste zijn en dat ook blijven. We zullen ons moeten richten op de inmenging van de tweede genera tie biobrandstoffen. In 2030 moet 30 procent zijn bijgemengd. We zijn dus nog lang niet klaar." OPEN DAG DINSDAG 23 SEPTEMBER 2014 i het Sloegebied .v'v 1974: het Sloegebied is nog grotendeels een maagdelijke vlakte. De Total-raffinaderij is net een jaar op dreef, foto Zeeland Refinery 1- :er ro- r- 1970 Oliemaatschappij Total besluit een raffinaderij in Nederland te bouwen. 1973 Start raffinaderij met het aardoliedestillatiecom- plex. 1980-2009 Chemieconcern Dow Chemical heeft een aandeel in de raffinaderij. Personeel: 400, waarvan 220 mensen 'volcontinu'. 1986 Start hydrocrackercom- plex (uit zware olie worden zwavelarme brandstoffen gemaakt). 1973-heden Investeringen op het gebied van milieu, veiligheid, modernisering van de installaties en uitbreiding van de capaciteit. 2009 Dow verkoopt zijn aandelen, oliemaat schappij Lukoil wordt nieuwe aandeelhouder. Joint venture: Total heeft 55% en Lukoil 45% van de aandelen in handen. 2014 Grondstoffen: 7 miljoen ton ruwe aardolie en 2,5 miljoen ton stookolie en zware gasolie afkomstig van andere raffinade rijen. 95 van de producten wordt per (binnenvaart-) schip afgevoerd. De rest per truck of via een pijpleiding. 40 van de producten gaat naar België, 30 naar Nederland en de overige 30 gaat naar verschillende Europese landen (voornamelijk Duitsland). infographic Rolant Quist bron Zeeland Refinary Olieraffinaderij Zeeland Refinery houdt vanwege haar 40-jarig be staan zaterdag 27 september een open dag. Belangstellenden zijn tussen 9.00 en 16.00 uur welkom. Ze moeten zich wel vooraf aanmel den op zeelandrefinery.nl Bezoekers krijgen zaterdag een rondleiding per bus over het raffi- nageterrein. Medewerkers en onderhoudsaan- nemers geven uitleg over produc tieprocessen van diesel, benzine, vliegbrandstof en LPG, milieu, vei ligheid en kwaliteitscontrole, i Ook een bezoek aan de controle kamer is mogelijk. Wie graag met water in de weer is, kan een spuitvaardigheidstest doen onder begeleiding van de be drijfsbrandweer. Voor kinderen is een kinderlabora torium, een schminkhoek en een clown. Meer informatie is te vinden op de website zeelandrefinery.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 33